Dienas ziņas

Pirmais demokrātijas festivāls Kuldīgā

Dienas ziņas

Ikšķilē – 22. politiski represēto salidojums

«Lidojošā tautumeita» Olaines muzejā

Jaunietis muzejā Olainē sarīko Rīgas porcelāna rūpnīcā ražotu trauku un dekoru izstādi

Olaines vēstures un mākslas muzejā atklāta Rīgas porcelāna rūpnīcā ražotu trauku un dekoru izstāde. Tās autors ir 17 gadus vecs baldonietis Teo Ralfs Jēkabsons, kurš jau vairāk nekā piecus gadus gadus izzina rūpnīcas vēsturi un kolekcionē tajā ražotos priekšmetus.

Olaines vēstures un mākslas muzeja izstāžu zāle šoreiz pārsteidz ar krāsu, ornamentu un formu bagātību, ko dažādos gados radījusi Rīgas porcelāna rūpnīcas meistaru komanda. Ne mazāks pārsteigums ir izstādes autors, kurš par porcelāna un fajansa trauku un galda dekoru tehnoloģijām, dažādiem periodiem raksturīgajiem ornamentiem un māksliniekiem, neizlaižot arī servīžu nosaukumus, stāsta bez jebkādas aizdomāšanas vai skatīšanās piezīmēs.

"Tas ir lustrējums, kas iepirkts no Vācijas. Tas ir tāds kā zeltījuma paveids, kas ir īpaši apdedzināts krāsnī," stāsta Jēkabsons. Jaunietim ir tikai 17 gadu, bet viņa neparastā aizraušanās ar Rīgas porcelāna rūpnīcas vēstures izzināšanu un saglabāšanu sākusies vēl agrāk.

"Viss aizsākās 2013. - 2015. gadā, kad es redzēju Rīgas porcelāna rūpnīcas nojaukšanu. Tur bija vairākas formas, un tas viss piesaistīja, un es sāku meklēt servīzes vecmammas skapjos," stāsta Jēkabsons.

Tad arī atklājies, ka vecmammas māsa kādreiz strādājusi rūpnīcā kā apgleznotāja. Tas interesi tikai pastiprināja. Tagad kolekcijā esot jau vairāk nekā 1000 trauslo priekšmetu, kuru uzglabāšanai atdota lauku māja.

"Ir savākti lielākā daļa 90. gadu dekoru servīzēm - "Viktorijām", "Diānām" un "Ārijām", kā arī servīzei "Līva". Tie tad būs apkopoti. Tagad ķeros klāt 70. gadiem un lēnām virzos uz 50. gadiem - un Kuzņecovu un Jessenu," stāsta kolekcionārs.

Tikpat neparasts kā Jēkabsona vaļasprieks ir arī izstādes nosaukums - ''Lidojošā tautumeita''. Tā puiša draudzene nosaukusi attēlu uz kādas deviņdesmitajos gados ražotas servīzes, kas esot diezgan liels retums, jo ražošana uzsākta vien īsi pirms rūpnīcas slēgšanas.

Izstāde Olainē būs apskatāma līdz 11. septembrim, kad izstāžu zālē sāksies rekonstrukcija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt