Zināmais nezināmajā

Atlases konkurss astronautiem un karavīru ekipējuma evolūcija

Zināmais nezināmajā

Kā atvēsināt pilsētas un ēkas uz planētas, kas uzkarst...

Sievietes šahā un bērnu rotaļas viduslaikos

Dzimumu līdztiesība ienāk arī šaha pasaulē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ir šaha spēlētājas, kas ļoti labi konkurē ar vīriešiem, taču augstākā līmeņa spēlētāju vidū ir tikai viena vai divas spēlētājas pret 100  spēcīgiem spēlētājiem. Samazinoties viņu līmenim, proporcija izlīdzinās," Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja šaha turnīru organizētājs un vēsturnieks Andris Tihomirovs.

Sievietes loma šahā

Šahs ir prāta spēle. Tā neprasa muskuļu spēku vai fizisko ātrumu kā klasiskie sporta veidi, tāpēc pavisam loģiski šķiet abu dzimumu kopīgie turnīri. Taču pasaules labākais šahists joprojām ir vīrietis un vairākas desmitgades tiek meklēts skaidrojums - kāpēc?

Šaha pasaulē pēdējā laikā par dzimumu vientiesību runā aizvien vairāk. Sievietes šahā ir skaitliski mazāk profesionālā līmenī. 

"Ir spēlētājas, kas ļoti labi konkurē ar vīriešiem. Problēma ir tajā, ka ir viena vai divas spēlētājas pret 100  spēcīgiem spēlētājiem. Samazinoties viņu līmenim, proporcija izlīdzinās," skaidroja Tihomirovs.

Iemesli, kāpēc sievietes retāk spēlē šahu, meklējami arī tradīcijās. Tihomirovs sacīja, ka tradicionāli tas bijis atkarīgs no vietas, minot, ka Latvijas stiprās šahistes nāk no Kuldīgas, Kurzemes, kurā bija spēcīga meiteņu šaha skola.

"Ja vecāki aizved meitu uz šaha skolu un redz, ka pārsvarā tajā ir tikai puiši, tas atkarīgs tikai no vecākiem, vai viņi grib meiteni vest uz nodarbībām, kas paredzētas tikai meitenēm. Domāju, ka tie ir praktiski apstākļi, acīmredzot, kādam pret to ir aizspriedumi," stāstīja Tihomirovs.

Šahā emocionālus sabrukums var redzēt reti. Kā stāstīja Tihomirovs, emocijām tur ir vieta, taču, ja cilvēks ir pārlieku emocionāls, tas var traucēt. Tiesa, šajā sporta veidā svarīgs ir ne tikai emocionālais, bet arī fiziskais stāvoklis.

Šahs prasa daudz laika 

Viens no sociālajiem aspektiem, runājot par dzimuma līdzvērtību šahā un domājot par mājas dzīves savienošanu ar profesionālo darbību, ar lieliem izaicinājumiem šajā jomā saskaras gan vīrieši, gan sievietes. 

Sievietei ir grūtāk atrast stundas, ko izbrīvēt šaham, jo ikdienā jārūpējas par bērniem un māju. Tihomirovs piebilda, ka nesen uzsākts pētījums par ģimenes ietekmi uz šahu, lai noskaidrotu, kā ģimenes dzīvi ietekmē šahs: "Nereti šahisti apprecas savā starpā. Stiprākais pavelk uz augšu vājāko vai motivē stiprāko." 

Labam šahistam jāpiemīt vienai īpašībai - spējai veltīt sevi kaut kam konkrētam desmit gadus no vietas, strādājot desmit stundas dienā. 

"Ja skatās uz visu pasauli kopumā, iespējams, ir kaut kādas teritorijas vai situācijas, kur viņām ir grūtāk izlauzties cauri stereotipiem. Lielāki šķēršļi ir no cilvēku uztveres viedokļa," skaidroja Tihomirovs. 

Viņš pauda, ka varbūt kaut kur pasaulē uzradīsies kāda meitene, kuras talantam cilvēki veltīs uzmanību un viņa varēs kļūt par pasaules čempioni ļoti ātri: "Pirmā pazīme būs tāda, ka mēs redzēsim 100 pasaules labāko spēlētāju vidū kādas 20 - 30 sievietes, no  kurām divas vai trīs būs desmitniekā."

Anonīmā šaha spēlē, kurā neviens nezina kurš ar ko spēlē, sievietes spēlē labi un uzvar, taču tiklīdz spēlētāji uzzina viens otra dzimumu, sievietes zaudē," liecina pētījums.

Šahā ir reitings, piemēram, ja spēlētājam ir 2000 punkti, bet pretiniekam 2800 punkti, matemātiski nav izredzes vinnēt, jo zinot, ar kādu partneri spēlē, cilvēku ļoti ietekmē matemātiskā iespēja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti