Ar sīpolu kapāšanas čempionātu un izstādēm Salas pagastā svinēs Sīpolu svētkus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jau piekto gadu, un arī šajā nedēļas nogalē, 21. augustā, Sīpolu svētkus svinēs Mārupes novada Salas pagastā. Tur sīpolus sāka audzēt jau 16. gadsimtā, lai apgādātu Rīgas un Jūrmalas iedzīvotājus, bet mūsdienās Sīpolu svētkos rīko sīpolu kapāšanas čempionātu, notiek izstādes un kultūras pasākumi.

Ar sīpolu kapāšanas čempionātu un izstādēm Salas pagastā svinēs Sīpolu svētkus
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Sīpola tēls metāla formā atrodas pie kultūrizglītības centra "Vietvalži" Salas pagasta Spuņciemā. Blakus tam var apskatīt arī skulptūras no drāšu pinuma, kam dots nosaukums "Leģendu sargi". Katra skulptūra ataino arī kādu Salas pagasta nostāstu vai leģendu.

"Leģendu sargi"
"Leģendu sargi"

Vēsturniece un "Vietvalžu" izstāžu zāles vadītāja Dace Ulpe Latvijas Radio norādīja: "Stāsts ir par to, ka tika ravēti sīpoli Sīpolciemā. Un šajā sīpolu dobē ravējot, meitene atrada kaut kādu, kā sākumā šķita, akmeni, un, vēlāk paskatoties, saprata, ka tas ir dzintara gabals. Patīrot no smiltīm, atklājās, ka dzintara gabalam ir cilvēka seja, galvaskausa forma. Vēlāk tika noskaidrots, ka tas ir akmens laikmetā darināts dzintara amulets."

Ulpe skaidroja, ka pēc šī gadījuma veikti arheoloģiskie izrakumi un pierādījumi, ka tiešām akmens laikmetā Salas pagastā dzīvojuši cilvēki un bijušas vairākas apmetnes.

Ulpei radās ideja, ka Salas pagastā ir vajadzīgi svētki, un, kā viņa skaidroja, – Sīpolu svētkiem ir arī vēsturisks pamatojums.

"Līdzīgi kā kartupeļi, arī sīpoli ir ienācēji, un ienākuši tie šeit ir tikai 16. gadsimtā. Sīpolus Rīgā ieveda krievu tirgotāji no Bizantijas. Protams, Rīgā uz akmeņiem sīpolus nebija kur audzēt, bet Rīgai bija lauku atbalsts un lauku muižas, un viena no tām bija arī Salas muiža. Veiksmīgā sakritība bija tā, ka šeit, pie Babītes ezera, ir ļoti labvēlīga augsne, kur audzēt sīpolus, kas vietējiem iedzīvotājiem kļuva par ienākumu avotu, jo, protams, pirmkārt, tuvu Rīgas pilsēta, kas vienmēr ir bijusi tirgus vieta, un vēlāk arī Rīgas Jūrmalas kūrorts, kurš savos tirgos ļoti labprāt uzņēma gan šejienes zivis, gan šejienes sīpolus un citus dārzeņus," skaidroja Ulpe.

Sīpolu svētkos tiks atklāta jauna izstāde – "Saimniekošana". Ulpe gan skaidroja, ka tā vēl ir tapšanas stadijā, bet visi eksponāti – vietējo pašu atnestie priekšmeti.

"Vietvalžu" izstāžu zāles vadītāja arī stāstīja, ka parasti svētkos tiek atklātas jaunas novadpētniecības izstādes un jauns stāsts būs arī "Burvju spogulim".

Viņa norādīja: "Parasti, kad ienāk izstāžu zālē, tad šķiet, ka tā ir tāda skaista veca kumode un skaists vecs spogulis. Jo spogulī patiešām, protams, apmeklētājs redz pats sevi. Tad notiek tas brīnums, kad spogulis sāk runāt. Protams, izstāstīt stāstu no akmens laikmeta līdz mūsu dienām – ļoti grūti. Tad mēs nolēmām ķerties, kā vieniem sakām, pie burvestībām, citiem sakām – pie modernajām tehnoloģijām, un izveidojām digitālu ekspozīciju, kurā ir bezgalīgas iespējas ievietot dažādus stāstus, un, teiksim, karte vai fotogrāfija, vai dokuments nolikts pie sienas ar garu anotāciju – tas ne vienmēr uzrunās apmeklētāju, tajā pašā laikā, ja viņš redz filmas veidā, tad ir ļoti interesanti, līdz ar to mūsu burvju spogulis no pašiem pirmajiem sīpolu svētkiem līdz šai dienai ieguvis diezgan lielu popularitāti."

Sīpolu svētkos notiks arī sīpolu kapāšanas čempionāts.

"Sīpoli jāsakapā gan ātri, gan tīri, gan pietiekami smalki. Šī ideja kā tāds jautrības elements sākumā bija ar domu, ka varbūt kāds pieteiksies, bet šogad ziņas ienākušas, ka ir pat tādi, kas speciāli gatavojas šim čempionātam," atzina Ulpe.

Protams, svētkos būs arī tradicionālais mājražotāju un amatnieku tirdziņš, radošās darbnīcas, amatierkolektīvu koncerts un citas aktivitātes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti