V.I.P.

V.I.P. 27. marts

V.I.P.

V.I.P. 3.aprīlis. Otrais pusfināls

V.I.P. - Veiksme. Intuīcija. Prāts. 27. marts

«V.I.P.» pusfinālā tiekas bibliotekāri un atklāj – viņi neizlasa visas grāmatas

"Vai šodien cilvēki maz zina, kā izskatās bibliotekāri?" – tieši ar šādu retorisku jautājumu sākās ideja par šīs profesijas pārstāvju spēlēm Latvijas Televīzijas erudīcijas projektā "Veiksme. Intuīcija. Prāts ." ("V.I.P.") pie Uģa Joksta.

Jautājumu uzdeva Latvijas Bibliotekāru biedrības (LBB) Ogres novada Ciemupes bibliotēkas vadītāja Liene Kainaize, turpinot sakāmo: "2023. gada aprīlī tiek svinēta Latvijas Bibliotekāru biedrības simtgade un risinās tradicionālais Bibliotēku festivāls un Bibliotekāru nedēļa. Šis būtu īstais laiks stāstīt par profesiju, kuras sākumi meklējami Babilonijā un senajā Ēģiptē! LBB dibināta 1923. gada 29. aprīlī un ir neatkarīga brīvprātīga profesionāla organizācija ar saviem statūtiem, kas uz kopēju interešu pamata apvieno bibliotēku un informācijas nozares speciālistus."

"Hmm…" uzzinot par ideju, domīgs kļuva spēles vadītājs Uģis Joksts: "...internets, tehnoloģijas ir padarījuši pasauli tik citādu, ka es nevaru atbildēt konkrēti, kad pēdējo reizi biju bibliotēkā, bet tas nenozīmē, ka nebiju. Taču es ļoti skaidri atceros savu pirmo tikšanos ar bibliotēku! Tas notika Cēsu skolā, kad, būdams pirmklasnieks, aizgāju uz bibliotēku pēc grāmatas, un bibliotekāre man rokās ielika Ēriha Kestnera grāmatu "Emīls un Berlīnes zēni". Tā sākās mans ceļojums grāmatu pasaulē! Un, ja godīgi, ja man šodien būtu jādomā par profesiju, es neizslēgtu iespēju pievienoties bibliotekāru saimei!"

"Mēs tevi labprāt pieņemtu!" uz Uģa atklāsmi jau pirms ieraksta reaģē bibliotekāres un vienīgais kungs šajā sastāvā Mārtiņš Lagzdons.

Tā nu tika pieņemts lēmums veidot trīs spēļu ciklu, kurā tiekas tikai bibliotekāri, sabraucot uz "V.I.P." studiju teju no visiem Latvijas novadiem, jo kopumā ciklā tiks pārstāvētas 10 bibliotēkas.

Komanda – Rīga, Ciemupe, Kuldīga

"Esam iepazinušās tikai pēc ievēlēšanas par LBB valdes loceklēm 2020.–2023. gados," stāstu par savu komandu sāk kapteine Elīna Veļa, Rīgas Stradiņa universitātes bibliotekāre. "Tā kā vēlēšanas notika pandēmijas laikā, neesam bieži tikušās klātienē, pirmo reizi valde satikās vien 2022. gadā. Savās sarunās sapratām, ka bieži gan bibliotēkās, gan Tautas namos, gan draugu lokā visas organizējam erudīcijas spēles. Kāpēc lai beidzot nepiedalītos pašas citu organizētā spēlē!?"

Elīnas komandas biedrenes Gunta Grundmane un īpaši idejas par dalību "V.I.P." aizsācēja Liene Kainaize jau pa laikam prātojušas par jautājumu krustugunīm Uģa Joksta vadībā, taču komanda neveidojusies. Nu atrasts kopīgs iegansts, un savējie sasaukti uz Zaķusalu.

Kapteine Elīna Veļa gan šobrīd no darbiem bibliotēkā nedaudz atgājusi, jo ir kopā ar mazuli. Tieši tāpēc šī tikšanās ar kolēģiem ir tik gaidīta: "Esmu bibliotēku nozares entuziaste, vēlos savu darbavietu padarīt redzamāku un gāzt sabiebrībā valdošos stereotipus par bibliotekārēm kā klusām pelītēm, tantēm, kas darba laikā ada zeķes. Bibliotekāri ir moderni, atraktīvi un komunikabli!"

Komanda – Rīga, Ciemupe, Kuldīga.
Komanda – Rīga, Ciemupe, Kuldīga.

Viņai pievienojas kolēģe LBB valdē Kuldīgas bibliotēkas metodiķe Gunta Grundmane: "Brīvā laika kārtīgam bibliotēkas darbiniekam nav, jo mēs pārsvarā esam darbaholiķi, bet, ja nu gadās kāds brīvāks brīdis, tad arī tas saistās ar darbu,  jo es, piemēram, piedalos Kuldīgas Galvenās bibliotēkas lasītāju diskusiju klubā "Plaukts", kur katru mēnesi ir kāda noteikta tēma. Nu, labi, ir dārzs, kas ar darbu kā vaļasprieks nav saistīts!"

Gunta kādreiz strādājusi Kuldīgas televīzijā, bet tad 2006. gadā iesaistījusies bērnu pasākumu organizēšanā Kuldīgas bibliotēkā, un, iedodot šai nozarei mazo pirkstiņu, ir paņemta visa roka!

Liene Kainaize no Ciemupes bibliotēkas pauda patīkamu satraukumu: "Es vipu skatos no tā pirmsākumiem, un būt pašai šeit ir tik aizraujoši! Vien nezinu, vai satraukums nebūs spēcīgāks par prieku. Vēl kāds stereotips ir, ka bibliotekāri ir izlasījuši visas grāmatas. Tā nav, un pēc tām pieprasītākajām grāmatām bibliotēkās veidojas rinda, nemaz netiekam klāt!"

Komanda – Kursīši, Ikšķile, Viļķene

Prieks, ka viens vīrietis "V.I.P." bibliotekāru saimē tomēr ir! Mārtiņš Lagzdons, kultūras un bibliotēku cilvēks līdz kaulam, Saldus novada Kursīšu pagasta kopienas patriots: "Tas ir fakts, ka man interesē dzimtā puse, es mācījos Liepājā, Rīgā, bet atgriezos dzimtajā pusē, vadu vienu no labākajām pagastu bibliotēkām, un bibliotēku nozarē esmu jau 18 gadus. Darbojos amatierteātrī, vairākās nevalstiskajās organizācijās, labprāt apmeklēju kultūras pasākumus un tos organizēju. Ja par komandu, kopā esam salikti un satikušies, pateicoties Latvijas Bibliotekāru biedrībai un tās gaidāmajai apaļajai jubilejai. Esam katrs no savas Latvijas vietas, mūs vieno piederība bibliotekāru saimei. Komandu vieno neliels satraukums par dalību spēlē, jo organizēt erudītus un viktorīnas bibliotēkā ir viena lieta, bet pašiem piedalīties jau cita atbildība."

Komanda – Kursīši, Ikšķile, Viļķene
Komanda – Kursīši, Ikšķile, Viļķene

Savukārt Mārtiņa kolēģe Ikšķiles pilsētas bibliotēkas vadītāja Dace Rempe sacīja: "Esam kolēģi, bet redzamies pirmo reizi; kā tas palīdzēs spēlē – nezinu, nezinu… Uzskatu, ka darbs bibliotēkā ir labākais, kas ar mani noticis, kaut strādāju nozarē tikai četrus gadus pēc ilgiem gadiem, kas pavadīti medijos. Ikšķiles bibliotēka 2020. gadā ieguva Gada bibliotēkas godu, tas motivē, lai gan pati uzskatu, esmu bibliotekārs vidējais –  patīk lasīt grāmatas. Tomēr gribu uzsvērt, ka bibliotekārs visu nezina, bet zina, kur vajadzīgo informāciju atrast!"

Mārītes Purmales darba stāžs iesniedzas pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados: "Īstu pacēlumu darbā piedzīvoju deviņdesmito gadu beigās, kad Viļķenes bibliotēka kļuva par pirmo automatizēto lauku bibliotēku Latvijā un drīz arī izveidoja vienu no pirmajiem sabiedriskajiem interneta pieejas punktiem. Bibliotekārs jau neizsniedz tikai grāmatas, mēs esam tāda interneta stacija, kur lauku ļaudis nāk nomaksāt rēķinus, sazināties ar tālākiem radiniekiem, ieskatīties interneta dzīlēs!"

Latvijas bibliotēku karte vipā

Par komandām var teikt – tik vienotas, bet dažādas. Ja savelk kartē visus vektorus, tad tie veido skaistu tīklu – visaugstāk Viļķene pie Limbažiem, viszemāk Kursīši pie Saldus, vistālāk Kuldīga un vairāk centrā Ikšķile, Ciemupe, protams, Rīga. Skaists un ažūrs zīmējums ar bibliotēku speciālistiem, kas sabraukuši vipā.

Vēl pirms spēles Uģis vēlas noskaidrot: "Kā ar to klusumu bibliotēkās? Tas joprojām ir, vai tas ir stereotips?"

Studijā uzvirmo čalas, kņada, grūti izdalīt, kurš runā, jo runā visi, ka sen tā vairs nav, bibliotēka ir arī sarunu vieta, vieta, kur satiekas, meklē, atrod, bet, protams, "Klusā lasītava" ir katrā sevi cienošā bibliotēkā!

"Mums ir svarīgi, lai cilvēki nāk uz bibliotēku, vienkārši atnāk, tālākais notiks pašsaprotami!" – izskanēja no erudītajiem bibliotekāriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti