V.I.P.

V.I.P. – Veiksme. Intuīcija. Prāts. Pirmais pusfināls

V.I.P.

V.I.P. – Veiksme. Intuīcija. Prāts. Otrais pusfināls

V.I.P. - Veiksme. Intuīcija. Prāts

Spriedze «V.I.P.» spēlē – vai visiem būtu jāzina Brīvības pieminekli rotājošo vārdu «Tēvzemei un Brīvībai» autors?

Pateicoties talantīgiem un uzņēmīgiem kino profesionāļiem, Latvija turpina gadu desmitiem kopto tradīciju – veidot jaunas dokumentālās un spēlfilmas. Latvijas Televīzijas (LTV) erudīcijas projektam "Veiksme. Intuīcija. Prāts." ("V.I.P.") pieteicās topošās spēlfilmas "Zeme, kas dzied" radošā komanda, vēloties izmēģināt spēkus arī "V.I.P." spēles laukumā – zināt, prātot, meklēt pareizās atbildes. Vēlams – kopā ar kolēģiem. Tāpēc bija uzdevums piemeklēt vēl trīs topošu vai nesen jau uzņemtu filmu komandas. Atsaucās vēl nepabeigtas dokumentālās filmas par trimdas dramaturgu un mākslinieku Raimondu Staprānu "Sarkanais šķūnis" radošā komanda un divu jau skatītājiem nodotu spēlfilmu "Janvāris" un "Circenīša Ziemassvētki" veidotāji.

Pirmajā pusfinālā – vēl negatavo filmu trijnieki, tātad "Sarkanais šķūnis" pret "Zeme, kas dzied".

"Zeme, kas dzied"

Par topošo vēsturisko spēlfilmu variet uzzināt, noskatoties raidījumu LTV1 raidījumu ciklā "Latvijas filmas Latvijas šodienai", bet šobrīd uzmanības centrā ir pati "V.I.P." komanda, kuras kapteinis ir filmas režisors Māris Martinsons.

Par kino runājot, viņš saka: "Jebkurš stāsts var kļūt par izcilu, ja tam ir labs stāstnieks", bet par sevi viņš īpaši atzīmē: "Nespēju iedomāties savu dzīvi bez laba espresso, lai kurā pasaules malā es būtu!" Spēlei iesākoties, Māris atzina, ka jau sen gaidījis šo brīdi, kad "V.I.P." spēles laukumā varēs vērtēt pretiniekus. Spēles laikā viņš ir ļoti nosvērts, vērojot pretiniekus pār savu briļļu rāmi.

Par savu pirmo spēlfilmu "Nevajadzīgie ļaudis" (2008) Māris saņēmis labākā režisora balvu Šanhajas starptautiskajā kino festivālā, kā arī "Lielo Kristapu". Viņa kontā arī tādi kino darbi kā "Amaya", "Maģiskais kimono", "Jaungada taksometrs" un citi.

Māra Martinsona vadītā komanda
Māra Martinsona vadītā komanda

"V.I.P." komandā arī filmas "Zeme, kas dzied" producente un producentu kompānijas "K Films" vadītāja Linda Krūkle. Viņa ar režisoru Māri Martinsonu sadarbojusies vairākos kino un TV projektos. Par kino un savu darbu Linda sacīja: "Kino es esmu starp radošo un praktisko – producentam ir tā laime savienot šīs abas pasaules! To, vai filma ir nākusi viegli vai grūti, – to visu var redzēt filmas noskaņā! Šajā "V.I.P." spēlē es gribētu atgādināt abiem saviem kolēģiem, ka pēc diskusijām būs jāsniedz arī pareizās atbildes."

Otrs kolēģis ir diriģents Jurģis Cābulis, par kuru var teikt – viss vēl priekšā. Jurģis šogad pirmo reizi būs kopkora virsdiriģents XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos un XVII Deju svētkos. Nopietns darbs viņu gaida arī filmā "Zeme, kas dzied". Viņš stāstīja: "Ar režisoru Māri Martinsonu iepazinos pirms trīs gadiem, kopā strādājot pie kāda muzikāla projekta. Par savu pieredzi filmā "Zeme, kas dzied" atzīstu, ka kino iekšskats man ir pilnīgi jauna pasaule… Un kas biedējoši – tā ir neprātīgi aizraujoša! Esmu filmas muzikālais konsultants un arī diriģents."

"Sarkanais šķūnis"

Komandu, kuras kopsaucējs ir režisora Pētera Krilova topošā dokumentālā filma par trimdas dramaturgu un mākslinieku Raimondu Staprānu, vada kapteinis Uģis Olte. Viņš ir režisors, kas dedzīgi dara savu darbu gan kino, gan TV projektos. Daudzu gadu pieredze TV satura producēšanā noslīpējusi spēju darboties mērķtiecīgi, ātri un reizē ļoti rūpīgi. Kolēģi novērtē perfekcionismu, kas darbiem, kurus veido Uģis, garantē satura un formas kvalitātes zīmi. Spēles sākumā Uģis Joksts citē franču režisoru Žanu Liku Godāru, kurš esot teicis, ka katrai filmai ir sākums, vidusdaļa un beigas, bet nav svarīgi kādā secībā. Uz šo Uģis Olte reaģē ar piebildi: "Tāpēc franču filmas ir tik garlaicīgas, tā vismaz domā amerikāņi!"

Komandā ir arī producente Agne Skane, kas spēj pierunāt veselu filmēšanas komandu pavadīt naktis aukstā, slapjā mežā, māk sarunāt šķūņa uzbūvi jūras krastā un māk pastāstīt par saviem filmu projektiem tā, ka apkārt esošie ir gatavi strādāt, lai tur vai kas.  Agne atzinās: "Darbs producenta lomā prasa neizsīkstošu enerģiju, erudīciju un nedaudz arī dzelzs nervus, un, par laimi, man piemīt visi trīs, jo ir milzīgs prieks par darāmo." Agne zina atbildes uz daudziem "V.I.P." jautājumiem, tikai atbilstoši tradīcijai, ka filmas laukumā jābūt klusam, tās čukst kapteinim.

Uģa Oltes vadītā komanda
Uģa Oltes vadītā komanda

Trešais komandā ir mākslinieks Mārtiņš Blanks: "Man sagādā prieku radīt ko nebijušu un neiespējamu, tāpēc filmēšanas vajadzībām varu uzbūvēt jebko, arī šķūni jūras krastā. Dzīves moto – aizej tur, nezin kur, izdari to, nezin ko." Šis moto attiecas arī uz spēli, jo kāds no plānotajiem komandas dalībniekiem pēkšņi nevarēja ierasties uz ierakstu, un tad Mārtiņš bez ierunām ir klāt!

Aizmirstais Kārlis Skalbe

Spēle rit līdzīgi, komandas ir diezgan klusas un atbildēs piesardzīgas! Viens no spēles jautājumiem erudītiem liek padomāt par Kārļa Skalbes daiļradi, nenosaucot pašu vārda meistaru, kam jāizskan atbildē. Komanda atver papildiespēju, kura atklāj, ka šis rakstnieks ir Brīvības pieminekļa moto "Tēvzemei un Brīvībai" autors. Studijā klusums, auksts un nemīlīgs klusums! Pēc spēles vadītājs Uģis Joksts atzina: "Lai slēptu savu pārsteigumu, emocijas, turpinātu būt diplomātisks, savaldītos, es sajutu aukstus sviedrus skaustā!"

Lūk, neveikla situācija, vai varbūt mēs pārspīlējam un tas nav visiem jāzina?

Nākamais jautājums sev pašiem, kur un kā to var uzzināt? Kad mēs to uzzinām, ja uzzinām… Vispirms interneta resursi – dīvaini, bet Latvijas Nacionālā enciklopēdijas virtuālajā šķirklī par Brīvības pieminekli ir vien teksts: "Fasādes daļa vērsta pret Daugavu, tajā atrodas pieminekļa moto "Tēvzemei un Brīvībai". Ne vārda par Skalbi. Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonda mājaslapā pie vēsturiskā apraksta Kārlis Skalbe nav pieminēts, arī "LiveRiga" nav informācijas par šo faktu. Rīgas pieminekļu aģentūras mājaslapā lasām vairāk: "Centrālajā daļā zem skulptūru grupas Latvija iekalti veltījuma vārdi "Tēvzemei un Brīvībai" (K.Skalbe)" Viss!

Vispilnīgāko informāciju par šo izdevās atrast kādā Latvijas Radio 2 raidījumā no cikla "Latvijas simtgades stāstu raksti" par Kārli Skalbi. Līdzās informācijai par Brīvības pieminekļa atklāšanu tur izskan, ka 1931. gada janvārī Brīvības pieminekļa komitejas sēdē Kārlis Skalbe ieteica uz pieminekļa rakstīt vārdus "Tēvzemei un Brīvībai". Šos vārdus Skalbe bija pamanījis uz Kronvaldu Ata kapa pieminekļa aizmugures Vecpiebalgā, tur rakstīts "Tēvzeme un brīvība – tās ir lielākās vērtības uz zemes." Šie meklējumi diemžēl neatbild uz jautājumu, kad Latvijas pilsonis to uzzina? Pārskatot skolu programmas, redzams, ka jau 1. klasē tiek stāstīts par valsti, tās galvenajiem simboliem, karogu, himnu, ģerboni, iespējams, arī Brīvības pieminekli, tomēr ne obligāti par uzraksta vēsturi. Ja par Kārli Skalbi, tad viņa daiļrade, konkrēti pasakas, pieminētas tikai 7. klasei ieteiktās literatūras sarakstā, un nav zināms, vai tur tiek diskutēts arī par kopīgo literāro mantojumu, Skalbes politiķa karjeru utt.

Kolēģe no LTV1 raidījuma "Gudrs, vēl gudrāks" arī atzina, ka šis jautājums gan ar atbilžu variantiem, gan bez ir vairākkārt ticis uzdots jauniešiem, pamatā vecāko klašu grupai, un atbilde nav bijusi pašsaprotama, daudzi to uzzinājuši, tikai pateicoties raidījumam. Jautājums paliek retorisks, kas kulturālam latvietim ir jāzina, kas nav jāzina, kas ir tas kods jeb atslēgas informācija, kas mūs definē kā patriotus, kā latviešus, kā pilsoņus, kam rūp mūsu vērtības. Ceļojot ikviens būs pamanījis, ka pie noteiktām vēsturiskām celtnēm, vietām, pieminekļiem, dabas objektiem ir informatīvas plāksnes – gaumīgas un bezgaumīgas, reizēm lieliski kopējā ansamblī iekļautas, kuras nosauc būtisko – laiku, autorus, vēsturiskus faktus. Varbūt šāds risinājums iespējams arī Brīvības pieminekļa ansamblī? Viela pārdomām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti