Slēpņošana jeb "geocaching" ir visā pasaulē labi pazīstama spēle. Tas ir aizraujošs piedzīvojums brīvā dabā vai pilsētvidē ar orientēšanās elementiem.
Šādā veidā interesentus aicina saskatīt un iepazīt dabas vērtības, sākot ar retām un aizsargājamām augu un dzīvnieku sugām un beidzot ar nozīmīgām kultūrvēsturiskām ainavām.
Mērķis ir kādās īpašās vietās atrast citu cilvēku paslēptus objektus, parasti mazas kastītes ar papīra lapiņām, kurās atradējiem ir jāpierakstās. "Lai spēlē piedalītos, vajag reģistrēties Geocaching.com mājaslapā, izveidot savu profilu. Vajag mobilo iekārtu vai GPS iekārtu. Mājaslapā jāatrod slēpnis, ko gribat atrast, jāievada koordinātas un jādodas uz to," pastāstīja projekta "LIFE-IP LatViaNature" kartogrāfe.
Liene Zilvere ar slēpņošanu nodarbojas jau gandrīz 20 gadus. Visā pasaulē izvietoti vairāki miljoni slēpņu. Latvijā aptuveni – četri tūkstoši. Dabas aizsardzības pārvalde dažādās Latvijas vietās "Natura 2000" teritorijās izvietojusi 16 slēpņus. "Var atrast ļoti daudz vietu, kas nebūs ne ceļvežos, ne tūrisma mājaslapās. Atrast īpašas, neparastas vietas. Šī vieta, dabas liegums Laugas purvs, kur esam tagad pie Lodes ezera, piemēram, – šaubos, vai kāds šeit ienāktu tāpat vien, kartē paskatoties: redz kur ezeriņš, es te tagad nākšu! Šādai skaistai vietai paietu garām, un nekad dzīvē šeit neienāktu."
Kopā ar Lieni un viņas darba kolēģi Agnesi Rudusāni, sekojot norādēm, drīz vien atrodams paslēptais objekts Laugas purvā, netālu no Bīriņiem. "Ejam skatīties. Redz, kur ir egle! Varbūt, ka šī ir īstā vieta?" vaicāja kartogrāfe Liene. "Mēs esam atraduši slēpni," paziņoja Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Agnese Rudusāne. "Tas ir konteiners, kur iekšā atrodas pierakstu grāmatiņa un zīmulītis. Mēs varam pierakstīties."
Pēc tam konteineru novieto atpakaļ tur, kur tas bija. Ar jauno slēpņošanas sēriju, kuras nosaukums ir "Geocaching for Life", Dabas aizsardzības pārvalde mudina interesentus iepazīt Latvijas dabu.
"Mēs esam ierīkojuši punktus dažādos dabas parkos, dažādās vietās, kuras cilvēkiem būtu vērts apskatīt un iepazīties ar dažādām dabas vērtībām. Tie ir biotopi, tās ir aizsargājamas augu un dzīvnieku sugas. Taču jāapbruņojas ar pacietību, jo ne vienmēr tās uzreiz dabā var ieraudzīt. Ar šo iniciatīvu mēs aicinām cilvēku iepazīt šīs dabas vērtības. Dabas vērtības tiešām ir dažādas.
Slēpņi ir izvietoti gan dziļi mežos, gan jūras piekrastē. Mēs esam izvietojuši slēpņus tādās vietās, kur cilvēka klātesamība nevarētu dabai nodarīt pārāk lielu kaitējumu," paskaidroja pārvaldes pārstāve Agnese Rudusāne.
Slēpņi izvietoti Latvijas centrālajā daļā un Kurzemes piekrastē. Piekļūšanas un atrašanas sarežģītības pakāpe nav īpaši augsta, tomēr jārēķinās, ka, lai nonāktu galamērķī, kāds gabaliņš pa mežu vai purvu būs jānoiet kājām.