RAKSTA CEĻVEDIS:
- Pirmajā vietā – "Hades 2"
- Veiksmīgākais DLC, kāds iznācis
- "ASTRO BOT", "Balatro" un "Helldivers 2"
- Pārsteigums no Ķīnas "Black Myth Wukong"
- "Deadlock", "Palworlds" un "Squirrel with a gun"
- Kas gaidāms tuvākajā nākotnē?
- Straujais platformu uzplaukusms – sava arī "Netflix"
- Lielformāta videospēles telefonos
Pirmajā vietā – "Hades 2"
Ozols ar videospēlēm un to apskatiem aizraujas daudzus gadus. Viena no viņa visu laiku iecienītākajām spēlēm 11 gadu garumā bijusi "Hades", tāpēc nav pārsteigums, ka starp 2024. gada videospēlēm viņš kā savu iecienītāko izcēla "Hades 2".
"Tā ir "roguelike" tipa spēle - tu skrien vairākas reizes tai cauri, un tev katru reizi ir citādākas spējas, katrreiz ir citādāks tas veids, kā tu tiec līdz beigām, ja tu tiec," stāstīja Ozols, skaidrojot, ka tā ir "pārspēlējama spēle".
Viņš vērtēja, ka šī spēle ir unikāla un grūti salīdzināma ar citām, tomēr līdzīgākās varētu būt "Hollow Knight" vai "Slay the Spire". Arī tās ir "roguelike" tipa spēles, kas nozīmē, ka to pamatā ir skrējieni, kas katru reizi ir pilnīgi atšķirīgi.
Par spēles pārspēlēšanas iespējām datorspēļu entuziasts sacīja tā: "Izvēlies, kādu varoni tu ņemsi, kādas spējas, un vienmēr šīm spēlēm ļoti svarīga lieta ir random [nejaušības – red.] efekts, kas nozīmē to, ka kaut kas tev var izkrist tā, kaut kas šitā, lai katru reizi kaut kas būtu mazliet savādāk. Tas ir forši, jo spēle neļauj tev darīt vienu un to pašu visu laiku, tev liek domāt," stāstīja Ozols.
Tāpat viņš uzteica lielisko spēles vizuālo izskatu un grafiku, kas ir ārkārtīgi augstas kvalitātes.
Veiksmīgākais DLC, kāds iznācis
Turpinot sarakstu ar 2024. gadā iznākušajām spēlēm, kas īpaši piesaistījušas Ozola uzmanību, kā nākamo viņš nosauca "ELDEN RING: Shadow of the Erdtree."
"Tā nav īsti spēle, principā tā ir vienkārši DLC (Downloadable content) jeb papildus paka spēlei – ļoti, ļoti populārai spēlei. Man jāpiemin tomēr, ka "Elden Ring" tika uzvarējusi vairākas gada balvas jau pērn, un tagad viņi ir izlaiduši DLC, kas ir principā lielāka karte nekā pilnā spēle, ar jauniem bosiem, jauniem pretiniekiem, jauniem cīņas veidiem," stāstīja Ozols.
Viņš norādīja – videospēļu entuziastu vidū nekad nav novērojis, ka par kādu DLC tiktu runāts tik daudz, kā par šo. Visticamāk, ka tas saistīts ar pamata spēles milzīgajiem panākumiem.
"Kopumā es esmu ļoti priecīgs par to, ka arī DLC šai spēlei ir labs, un tas nav radīts tikai peļņas nolūkos, kad tu par 20 eiro dabū tikai vienu lietiņu klāt, jo tā diemžēl videospēļu pasaulē notiek bieži," atzina Ozols.
"ASTRO BOT", "Balatro" un "Helldivers 2"
Kā vērā ņemamu šogad iznākušu videospēli Ozols minēja arī "ASTRO BOT". Tā ir specifiski "PlayStation®5" izveidota vienkārša, bet skaista un kvalitatīva šķēršļu pārvarēšanas tipa spēle.
Nākamā spēle Ozola sarakstā ir "Balatro" – viena no unikālākajām 2024. gadā iznākušajām spēlēm, kas daudzus esot pārsteigusi ar savu vienkāršību un aizsākusi daudzas citas šāda tipa spēles.
""Balatro" ir ļoti vienkārša spēle, principā tas ir pokers. Tajā ir pokera kārtis, bet šīs kārtis ir ar speciālām īpašībām, kuras var dabūt. Principā tas ir "roguelike" pokers. Neviens negaidīja, ka tik vienkārša doma, kādā tika uztaisīta šī spēle, varētu būt tik populāra. Ja tu gāji cauri "Youtube", kad šī spēle iznāca, visur bija "Balatro". Visur, absolūti visur," stāstīja Ozols.
Šīs spēles radītāji apliecinājuši, ka vienkārša, bet interesanta ideja, kas ir kvalitatīvi nostrādāta, var būt veiksmīgāka, nekā spēles, kuru izstrādē ieguldīts milzu darbs un līdzekļi.
Vēl viena spēle, par kuru videospēļu entuziasti 2024. gadā nespēja nerunāt, ir "Helldivers 2".
"Šajā spēlē tu principā nolaidies uz planētas un galini mošķus kopā ar draugiem. Atslēgas punkts, cik es saprotu, tajā bija humors un tas, ka to var spēlēt kopā ar draugiem, un ik pa laikam uzlaist kādu raķeti virsū uz viņiem. Doma ir pavisam vienkārša, bet acīmredzot šī ir labi izstrādāta un jautra spēle," stāstīja Ozols.
"Black Myth Wukong"
Labāko 2024. gada spēļu sarakstā Ozols ierindoja arī "Black Myth Wukong" – to viņš nodēvēja par ārkārtīgi skaistu spēli no videospēļu studijas Ķīnā, kas apliecinājusi, ka arī viņu studijām ir spējas radīt aizraujošas lielformāta spēles.
"Tā ir vienīgā spēle šajā sarakstā, kas ir no Ķīnas studijas. (..) Lielā mērā populārākās spēles vienmēr ir bijušas no Dienvidkorejas, Japānas, Amerikas un Eiropas, bet Ķīnai spēļu ir bijis mazāk, ja neskaita mobilajiem telefoniem domātās," stāstīja Ozols.
Līdz ar to šī spēle pārsteidza visu pasauli ar to, cik skaista un pietuvināta Ķīnas mitoloģijai tā ir. Daudzi videospēļu entuziasti min, ka tā pēc savas idejas ir līdzīga jau iepriekš minētajai "Elden Ring".
Kā neaptveramu panākumu Ozols minēja to, ka datorspēļu straumēšanas platformā "Steam" šai spēlei, kas ir viena spēlētāja spēle un nevar tikt spēlēta kopā ar draugiem, ir 2,4 miljoni lietotāju vienlaikus – tas esot otrais labākais jebkad sasniegtais rezultāts.
"Deadlock", "Palworlds" un "Squirrel with a gun"
Vēl viena spēle, kas ir vērā ņemama, kaut gan joprojām ir agrīnā attīstības stadijā un nav pieejama iegādei, ir "Deadlock", sarakstu turpināja Ozols. Tā ir jaunākā "Valve" jeb "Steam" veidotāju spēle, kas spēles nerada ar pārāk lielu regularitāti.
"Principā cilvēki, kad redz, ka "Valve" uztaisa spēli, saprot, ka kaut kas labs būs. No viņiem nav bijušas lielas vilšanās, izņemot varbūt "Artifact" un "Underlords". Šī spēle nemaz vēl nav iznākusi, bet cilvēki viņu jau spēlē, jo sākotnēji varēja pieteikties, lai to testētu. Tie, kas to testēja, tiem savukārt bija iespēja uzaicināt spēlēt arī citus cilvēkus," stāstīja Ozols, atzīstot, ka pats, lai gan vairākkārt saņēmis uzaicinājumus, šai spēlei joprojām tā arī nav piekļuvis.
Starp populārākajām spēlēm 2024. gadā ierindojas arī "Palworlds", ko Ozols raksturoja kā pokemonus ar atvērtās pasaules elementiem, kas ļauj cilvēkiem, kuriem nav "Nintendo", principā spēlēt "Nintendo" spēli.
Daži videospēļu apskatnieki tai devuši nosaukumu – pokemoni ar ieročiem, taču Ozols vērtēja, ka vienlaikus šī spēle no pokemoniem ir arī pietiekami atšķirīga, un tai klāt ir daudz citu interesantu elementu.
Kā pēdējo spēli savā 2024. gada TOP videospēļu sarakstā Ozols minēja "Squirrel with a gun".
"Tā ir ļoti īsa, smieklīga spēlīte, kurā ir vāvere ar ieroci. Visforšākā lieta tajā spēlē ir tāda, ka tad, kad tas ierocis izšauj, tā vāvere nedaudz palido atpakaļ. Šis ir humoristiskais spēļu žanrs, kurā tu vienkārši ej riņķī un veido pēc iespējas vairāk blēņu," skaidroja Ozols.
Kas gaidāms?
Kā izklāstīja Artis Ozoliņš, plānots, ka 2024. gada 12. novembrī iznāks "Farming simulator 25". Tā ir spēle, kas tiek atjaunota katru gadu, piedāvājot arvien jaunas iespējas. Pati spēle ir pavisam vienkārša – tas ir lauksaimniecības simulators, kurā mierīgā garā apkopt laukus, novākt labību un vest govis uz lauka.
"Es esmu pats spēlējis "Farming simulator", un tā ir forša, relaksējoša spēle, kurā tu ej un nodarbojies ar lauksaimniecību. Vienīgais, kas mani atrunāja no tās ilgākas spēlēšanas, bija tas, ka, okey, tu iesēj tos graudus un tagad tu gaidi. Protams, var darīt citas lietas, bet šajā spēlē ir tas gaidīšanas princips," stāstīja Ozols.
Ozoliņš izcēla, ka 20. novembrī gaidāma arī spēle "STALKER 2: Heart of Chornobyl", kuras pirmā daļa iepriekš izpelnījās ļoti labas atsauksmes. Spēle mudina izdzīvot postapokaliptiskā Černobiļas atomelektrostacijas sprādziena pasaulē, kas pilna ar mošķiem, zombijiem un citiem personāžiem.
"Šīs spēles ilgais izstrādes process ir iekavēts ārējo apstākļu dēļ. Spēlei vajadzēja iznākt, ja nemaldos, jau 2022. gada beigās, bet tagad tā iznāks divus gadus vēlāk, jo studija, kas šo spēli izstrādā, ir no Ukrainas. Es ļoti ceru, ka tā iznāks šogad, jo šī spēle patiešām ir gaidīta," norādīja Ozols.
Tāpat daudzi videospēļu entuziasti gaida 9. decembri, kad plānots izlaist "Indiana Jones and the Great Circle". Šī videospēle, kā liecina tās nosaukums, ir filmas "Indiana Jones" pārveidojums videospēles formātā.
Daudziem par nožēlu, aizkavēties varētu daudzu gadītā "Grand Theft Auto VI". Pagaidām tiek lēsts, ka šī spēle tiks izlaista tikai 2025. gada rudenī vai 2026. gada sākumā.
"Daudzi saka, ka mēs uz "GTA 6" liekam pārmērīgas cerības, bet, godīgi sakot, tieši tas notika arī pirms "GTA 5", kad tas iznāca, un tas pārspēja visas ekspektācijas. Es domāju, ka ir vērts gaidīt," pauda Ozols.
Sava platforma pat "Netflix"
Pēdējo gadu laikā strauji palielinās platformu skaits, kas veido un piedāvā videospēles vai mobilās spēles. Viena no jaunākajām platformām, piemēram, ir "Netflix Mobile Games".
Tāpat Ozoliņš novērojis ziņu virsrakstos, ka arvien spēcīgāk videospēles ienāk virtuālās realitātes jomā. Tas tikai liek domāt par to, cik strauji izplešas videospēļu pasaule.
"Bet kopumā, runājot tieši par platformām, vienu brīdi ļoti strukturizēti visas spēles nāca ārā tikai uz "Steam", bet tagad, gribi vai negribi, ir vajadzīgas tik daudz atšķirīgas platformas, kur tu vari vispār spēlēt," stāstīja Ozols.
Savas platformas ir tādiem videospēļu izstrādātājiem kā "Electronic Arts", "Epic Games", "Ubisoft" un daudziem citiem, un ne vienmēr ir vienkārši starp tām "pārvietoties", atzina Ozols.
"Ubisoft" turpina neveiksmju sēriju
Runājot par citiem videospēļu pasaules jaunumiem un notikumiem 2024. gadā, starp ziņu virsrakstiem Artis Ozoliņš kā vienu no skaļākajiem pēdējā laikā vērtē "Ubisoft" videospēļu studijas neveiksmju stāstu. Kompānija piedzīvojusi gan akciju cenu kritumu, gan ļoti neveiksmīgus spēles "Star Wars Outlaws" reitingus.
"Runājot tieši par "Ubisoft" gadījumu, šeit jau gadu gadiem, ejot uz priekšu, ir bijušas neveiksmes pēc neveiksmēm. Manuprāt, tā tiešām ir kompānijas nespēja adaptēties tam, ko spēlētāji vēlas. Viņiem ik pa laikam kaut kas foršs iznāk, ja mēs runājam par "Assassins’s Creed", un arī tagad viņi ir kaut ko mēģinājuši ar "Assassin's Creed Mirage" atpakaļ atgriezt, bet, godīgi sakot, es nejūtos slikti, ka tāda kompānija kā "Ubisoft" nebūs vairs šajā lielajā topā, jo tas varbūt dos vietu citām kompānijām, kuras ir labākas, piemēram, "CD PROJEKT"," pauda Ozols.
Viņš atzina, ka tā īsti nav gaidījis vai bijis sajūsmā par nevienu jaunu spēli no "Ubisoft" kopš "Far Cry" laikiem. Viņaprāt, labākā spēle pēdējo gadu laikā no "Ubisoft" ir bijusi "Assassin's Creed Mirage", un tā pati ir mazā formāta spēle, kas radīta telefoniem.
Lielformāta videospēles telefonos
Tāpat arvien aktuālāks jautājums videospēļu pasaulē ir par to, ka palēnām videospēles no datoru ekrāniem pārvietojas uz telefoniem. Viena no galvenajām lietām, ko akcentē, piemēram, "iPhone" ražotāji, ir iespēja to jaunākajos modeļos spēlēt "AAA (Triple-A)" videospēles jeb lielā formāta videospēles.
Starp šāda formāta spēlēm ir gan jau iepriekš minētā "Assassin's Creed Mirage", gan "Resident Evil 4".
Vienlaikus daudzi par šīm pārmaiņām ir skeptiski, jo spēlēt liela mēroga videospēles lielā datora ekrānā tomēr ir pavisam citādāka pieredze, nekā telefonā.
Ozols pauda, ka pats pret videospēlēm telefonā neiebilst, ja vien telefonam ir iespēja pievienot spēļu pulti. Tad tas ir lielisks risinājums, kā pavadīt laiku, garos braucienos vai lidojumos.
Starp citu, "Xbox" kā reiz strādā pie "Cloud Gaming" platformas jeb platformas, kurā visas tavas spēles ir mākonī un tu vari turpināt spēlēt tās no jebkuras ierīces jebkurā vietā pasaulē.
"Tas ir tikai loģisks videospēļu attīstības turpinājums. Visi iet uz to, lai videospēles būtu iespējams spēlēt visur," atzina Ozols.
Skaties pilnu sarunas ierakstu!