Kā labāk dzīvot

Laiks tīrīt skursteņus, jeb vasarā jāpadomā par nākamo apkures sezonu

Kā labāk dzīvot

Pirms izvēlēties apdrošināšanu īpašumam, noteikti jāizvērtē iespējamie riski

Aizraujošās aktvitātes dabā: kad par drošību atbildam paši, kad - izklaižu rīkotāji

Ūdenstūrisma pārstāvis: Izplatīta problēma – atpūtnieku nevēlēšanās vilkt glābšanas vesti

Vasara Latvijā ir aktīva ūdenstūrisma sezona, un katru gadu iespēju iznomāt SUP dēli, laivu vai kajaku kļūst arvien vairāk. Diemžēl nereti, atpūšoties uz ūdens, tiek aizmirsts par drošību – atpūtnieki atrodas alkohola reibumā vai novelk drošības vestes, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" stāstīja Latvijas Dabas tūrisma asociācijas valdes loceklis, ūdenstūrisma uzņēmuma dibinātājs un vadītājs Vents Strautmanis.

Aktivitātes dabā ir aizraujošs veids, kā pavadīt vasaru. Īpaši, ja tās notiek uz ūdens. Supi, kajaki, laivas – ir tik daudz dažādu iespēju, kā aktīvi atpūsties, esot ūdens tuvumā, tomēr nedrīkst aizmirst par to, ka jāievēro drošība. 

"Ļoti daudz kas ir pamanīts gan šogad, gan iepriekšējos gados. Cilvēki diemžēl iet bojā uz ūdens, zem ūdens un pie ūdens. Katrai atbildīgai kompānijai, kura sniedz šādus pakalpojumus, manuprāt, pirmais, ko var darīt, ir parūpēties par drošību. Galvenokārt tā ir atbilstoša drošības veste, kas ir pirmais pamatnosacījums. Tad seko instruktāža, kā rīkoties," norādīja Strautmanis. 

Arī tad, ja atpūta uz ūdens nenotiek pirmo reizi, svarīgi drošības instruktāžai pievērst visu uzmanību un rūpīgi to noklausīties, jo katrai ūdenstilpei tā būs atšķirīga, uzsvēra Strautmanis. 

Dodoties uz ūdens, īpaši, ja tā ir kāda strauja upe, nevajag pārvērtēt savas spējas un prasmes, labāk tomēr paļauties uz gidu pieredzi. 

"Straujās upēs, kurās apakšā ir koki vai citi šķēršļi, mēs cilvēkiem organizējam braucienus kopā ar gidu, ar pavadoni. Pirms tam izstāstām, kā sameklēt straumi, kā uzvesties straumē, kā uzvesties, krītot ūdenī, un kā palīdzēt komandas vai grupas biedram. Pavisam, pavisam straujās upēs mēs noteikti neiesakām doties vieniem," norādīja Strautmanis.

Tāpat svarīgi, lai atpūtniekiem uz ūdens būtu veids, kā sazināties ar krastu, ja nu nepieciešama palīdzība. Šim nolūkam lieti noder ūdensdrošas somas vai telefonu maciņi, kas ļauj saziņas rīkus turēt sev tuvumā.

Viena no izplatītākajām problēmām, runājot par drošību uz ūdens, ir atpūtnieku nevēlēšanās vilkt drošības vestes, jo šķiet, ka peldēšanas prasmes ir pietiekami labas, stāstīja Strautmanis.

"Jāatceras vienmēr, ka, lai arī cik labi mēs peldam, ja mēs iekrītam ūdenī un, nedod Dievs, atsitamies ar galvu kaut kur, zaudējot samaņu, veste nenāks no SUP dēļa nost un nenāks mums palīgā.

Vestei ir jābūt mugurā, jo tas ir vienīgais, kas mūs notur uz ūdens pie jebkuras situācijas. Reizēm prasme peldēt liek mums būt pārgalvīgākiem vai pārdrošākiem, un tad var sanākt pretējs efekts," atzina Strautmanis.

Taču lielākais risks, ko nereti nākas piedzīvot, strādājot SUP dēļu un laivu nomā, ir atpūtnieki, kas atrodas pārmērīgā alkohola reibumā, atzina Strautmanis. Vienīgais risinājums šādā situācijā ir atpūtai uz ūdens izvēlēties citu dienu, jo manāms alkohola reibums ir kategoriski aizliegts. 

"Bieži vien diemžēl ir gadījumi, kad cilvēks ir pārāk lielā alkohola reibumā. Viņam ļoti gribas, visa ģimene brauc, draugi brauc, viņš arī grib, bet mēs atsakām viņam šo dalību. Mēs esam gatavi atteikt arī visai viņa grupai un kompānijai, kas ir atnākusi, jo drošības risks ir pārāk liels, ja ir alkohola reibums. Tad arī veste var nelīdzēt, jo, visticamāk, kaut kādā bravūrības iespaidā tā tiks novilkta, tiks lēkts ūdenī un vēl kaut kādas lietas darītas," atzina Strautmanis.

Arī bloga "Dodies dabā" autors, gids un ģeogrāfs Kristaps Kiziks atzina, ka pārgalvība un savu spēju nenovērtēšana ir lielākā bīstamība.

"Cilvēkiem ir jāapzinās pašiem savas spējas. Bieži vien vecums vai tas, cik cilvēks notur līdzsvaru, vai viņš spēj vēl uz vienas kājas nostāvēt, ir būtiski faktori," atzina Kiziks.

Dodoties dabā, svarīgi izvērtēt savas spējas, paņemt līdzi pietiekami daudz ūdens un rūpīgi saplānot maršrutu vai arī izmantot gida pakalpojumus, ieteica Kiziks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti