Kas var būt vienkāršāks par pildspalvu? Ungāru Izgudrotājs Lāslo Bīro 1938. gadā patentēja lodīšu pildspalvu. 1950. gadā uzņēmums BIC sāka ražot klasisko lodīšu pildspalvu "BIC Cristal", kuru ražo vēl šobaltdien. Lodīšu pildspalva apkopo visas labākās rakstāmrīka īpašības. Tā ir ērta, vienkārša un droša. Tinte nesmērē, ātri žūst un nebaidās mitruma. Un galvenais – lodīšu pildspalva ir ļoti lēta. Tikai pārdesmit centi, un jūsu rīcībā ir uzticams un drošs rakstāmrīks.
Un tad ir savādnieki, kuri joprojām izmanto "novecojušas" un kaprīzas rakstāmlietas. Tintes pildspalvas. Ar spalvu, ar šķidru tinti – viss kā senākos laikos. Tādas izmantoja gan Ernests Hemingvejs, gan Arturs Konans Doils, gan Marks Tvens. Viņi un es, protams. Mēs. Mēs, rakstnieki, un vēl Alberts Einšteins, un vēl daži citi.
Mūsdienās nav neviena praktiska iemesla izmantot tintes pildspalvas. Tās ir dārgas, mēdz pilēt un smērēt rokas, bet tinte lielākoties nav droša pret mitrumu un izbalēšanu. Bet tādas joprojām ražo un kāds tās joprojām pērk.
Ļaudis lielākoties saskaras ar tintes pildspalvu, kad saņem to kā solīdu, taču pilnīgi bezjēdzīgu dāvanu no radiem vai kolēģiem.
Ko gan tādu uzdāvināt cilvēkam, kurš, piemēram, uzsāk studijas, saņem paaugstinājumu vai dodas pensijā? Dārgu rakstāmlietu, protams, nolems cilvēki bez fantāzijas un ies uz tuvāko grāmatu veikalu, lai nopirktu "kaut ko īpašu".
Pārdevējs ieteiks vēlamajai cenu kategorijai atbilstošu rakstāmo. Dāvanas saņēmējs pildspalvu pagrozīs rokās, smaidīdams pateiksies, iespējams, uzšņāps pāris vārdus un noliks to tālākajā plauktā. Pēc dažām nedēļām tinte sakaltīs un bez piņķerīgas tīrīšanas dārgais rakstāmrīks būs praktiski nelietojams.
Es pats nu jau vairākus gadus esmu tintes pildspalvu piekritējs. Es neesmu kolekcionārs, nebūt ne, es izmantoju rakstāmrīkus tikai tiem paredzētajiem mērķiem, proti, rakstīšanai. Un tintes pildspalva šo uzdevumu veic lieliski. Galvenā priekšrocība ir tā, ka tintes pildspalva raksta ļoti viegli. Spalva eleganti bez piespiešanas slīd pa papīru, atstājot aiz sevis smalku līniju. Ar to ir daudz vieglāk uzrakstīt apjomīgus tekstus. Tas ir arī iemesls, kāpēc daudzi rakstnieki ir iecienījuši strādāt ar tintes pildspalvu. Bet nav jābūt rakstniekam, lai izbaudītu un novērtētu ērtu rakstīšanu. Arī apjomīgus lekciju konspektus ir ērti veikt ar tintes pildspalvu. (Tintes pildspalva raksta tikpat viegli kā jebkura 20x lētāka gēla pildspalva, bet tas nu tā.) Otra priekšrocība ir visnotaļ subjektīva, taču man šķiet, ka, rakstot ar tintes pildspalvu, mans rokraksts kļūst glītāks. Vācijā tintes pildspalvas lietošana ir obligāta, skolēniem mācoties rakstīt. Manuprāt, ļoti pareiza attieksme.
Ja, lasot šo visu, jums būs radusies vēlme izmēģināt tintes pildspalvu, tad mans silts ieteikums būtu savu pirmo rakstāmo iegādāties veikalā, izmantojot iespēju personīgi apskatīt un paturēt to savās rokās. Ļoti iespējams, ka jūs kā savu pirmo pildspalvu izvēlēsieties vācu ražojuma pildspalvu ar šķietami neērtu trīsstūrainu korpusu. Par aptuveni 20 eiro savā īpašumā iegūsiet visu tintes pildspalvu "zelta standartu". Kvalitatīvu, ērtu, vieglu, vienkāršu un salīdzinoši nedārgu. Korpusa kantainā forma neļaus pildspalvu satvert nepareizi. Mēdz būt gan lētākas, gan dārgākas, gan labākas, gan sliktākas pildspalvas par šo, bet tieši šo kantaino modeli zinātāji rekomendē iesācējiem kā pirmo.
Tagad es vēlētos norādīt uz katras tintes pildspalvas galvenajām sastāvdaļām, kuras nosaka to, kā pildspalva raksta, sajūtas rokās un kā izskatās, guļot uz rakstāmgalda.
Daļa, kura slīd pa papīru un atstāj aiz sevis tintes līniju, ir spalva. Lielākoties spalvas tiek izgatavotas no tērauda, taču tās mēdz būt taisītas arī no zelta un citiem metāliem. Spalvas iedalās pēc līniju biezuma un tiek apzīmētas ar latīņu burtiem. Simbols "F" (no angļu valodas – "fine") raksta ar smalku līniju, "B" (angl. – "bold") atstāj aiz sevis biezu līniju. Daži ražotāji norāda spalvas platumu milimetros. Mēdz būt spalvas ar nošķeltu spalvas galu, paredzētas rakstīšanai slīprakstā (apzīmē ar "I" – angl. "italics"). Vēl pastāv īpaši lokanas spalvas (angl. – "flex nib".) Ar šādu spalvu rakstot, ir iespējams variēt līnijas biezumu un var jau trenēties glītrakstīšanā. Un, pat ja kaligrāfija vēl nav apgūta, ar lokanu spalvu rakstīts teksts visvairāk atšķiras no lodīšu pildspalvas un lieliski piestāv parakstu un autogrāfu likšanai.
Otra vērā ņemama sastāvdaļa ir tintes rezervuārs. Man jāatzīmē, ka šajā rakstā es apskatu pildspalvas, kā jau to var noprast no nosaukuma, kuras tiek pildītas ar tinti. Daudzos veikalos ir pieejami kaligrāfijas komplekti, kuri paredzēti rakstīšanai, mērcējot spalvu tieši tintē. Kaligrāfija ir radniecīgs hobijs, taču šajā rakstā tas netiks apskatīts.
Ir divi izplatītākie veidi, kā tinte tiek iepildīta pildspalvā. Pirmais ir kapsulas (kārtridža) izmantošana. Vairums pildspalvu ražotāju piedāvā saviem rakstāmrīkiem atbilstošas, ar tinti pildītas kapsulas. Kad beidzas tinte, vienkārši nomaini tukšo kapsulu pret pilno un raksti tālāk. Ir jāatzīmē, ka daudzu ražotāju kapsulas ir paredzētas tikai attiecīgo ražotāju pildspalvām un citiem rakstāmrīkiem nemaz nederēs. Pastāv arī starptautiskā standarta kapsulas, kuras derēs daudzu ražotāju pildspalvām, bet, protams, ne visiem.
Kapsulu izmantošana uzliek ierobežojumu izmantot tikai tās tintes, kuras ražotājs ir paredzējis, un šī izvēle bieži vien ir ļoti pieticīga. Tikai zila, melna tinte, varbūt sarkana arī, bet tas nu būtu viss. Sākumam pietiks, bet gribētos vēl.
Labā ziņa ir tāda, ka šobrīd ir iespējams iegādāties ļoti daudzu ražotāju tintes, kuras ir pieejamas visās varavīksnes krāsās, un pat vairāk*. Tinti pārdod glītās stikla pudelītēs, parasti apjoms svārstās no 10 mililitriem (ml) līdz 50 ml. Atkarībā no rokraksta un rakstīšanas daudzuma 50 ml tintes var pietikt vairākiem gadiem. Tinti no pudelītes var iepildīt pildspalvā, izmantojot īpašu rezervuāru ar virzuli (angl. – "converter"), kuru izmanto kapsulas vietā. Šāds rezervuārs var nākt komplektā ar pildspalvu vai arī ir iegādājams atsevišķi. Izlietoto tintes kapsulu var nemest ārā, bet no jauna uzpildīt, izmantojot šļirci vai pipeti. Sveiciens "Zero Waste" kustības atbalstītājiem!
*Varavīksnē nav brūnas krāsas.
Un visbeidzot – ļoti svarīga pildspalvas sastāvdaļa ir korpuss. Ērtākai rakstīšanai ir jāizvēlas sev tīkamākā forma, svars un izgatavošanas materiāls. Lētākās pildspalvas tiek izgatavotas no plastmasas, dārgās – no metāla un dārgakmeņiem un jau būtu uzskatāmas par modes aksesuāru vai pat mākslas darbu. Un tādā ziņā tintes pildspalva ir gluži kā smaržas vai, piemēram, rokaspulkstenis. Ja tu vēlies atrast kaut ko savai gaumei atbilstošu, tad vislabākais rīcības modelis būtu pašam doties uz veikalu, pārcilāt vairākus variantus un izvēlēties tieši to, kurš patīk vislabāk.
Pēc tam tu varēsi vainot tikai sevi, kad pēc kāda laika jaunais rakstāmrīks šķitīs visādā ziņā labs, bet ne ideāls, un tu dosies pakaļ nākamajam pirkumam.
Šķitīs, ka varbūt ir jāpamaina ražotājs vai konkrēts modelis, vai, iespējams, pie vainas ir tinte, un būtu jauki izmēģināt citu marku un krāsu. Apsveicu, tev tagad ir jauns hobijs!
Tas nu būtu par pildspalvām, taču pilnīgam rakstīšanas priekam ir jāapsver arī laba rakstāmpapīra un atbilstošas tintes izvēle. Sliktā ziņa ir tāda, ka plaši izplatītais A4 formāta kopētāju papīrs nav piemērots tintes pildspalvām. Pildspalva, protams, rakstīs un nesabojāsies, taču rakstītais teksts izskatīsies neglīts. Kopētāju papīrs ir pārāk absorbējošs, tinte izplūst pāri rakstītajām līnijām un sūcas papīram cauri. Rezultātā teksts ir grūti salasāms un lapas otra puse nav izmantojama. Skolas klades tādā ziņā ir labāks, lai arī ne optimāls variants. Pateikšu priekšā, ka ir uzņēmumi, kuri ražo tintes pildspalvām īpaši draudzīgas piezīmju grāmatas, lai arī to cena ir krietni augstāka par konkurentiem.
Un vēlreiz par tinti. Krāsu izvēle ir teju neierobežota. Latvijas veikalos pieejamais tintes klāsts ir salīdzinoši neliels, taču starptautiskie interneta veikali ir gatavi nākt talkā un apmierināt katru, pat visprasīgāko rakstītāju. Izvēloties tinti, manuprāt, galvenais izvēles kritērijs būtu ūdens izturība. Es pats biju ļoti izbrīnīts, kad uzzināju, ka tintes pildspalvu tintes lielākoties nav ūdensizturīgas. Pat pēc pilnīgas izkalšanas, pat pēc vairākiem mēnešiem ar tintes pildspalvu rakstītais teksts var tikt pilnībā iznīcināts, ja tekstam tiek klāt mitrums. Tāpēc tintes, kuras nebīstas no ūdens, tiek īpaši marķētas. Visbiežāk tie ir uzraksti angļu valodā, kā "waterproof", "water resistant", "permanent", "archival" vai līdzīgi, kas nozīmē, ka šī tinte ir ūdensizturīga un derīga svarīgu dokumentu parakstīšanai. Vai ir vajadzīgs iemesls, kāpēc daudzi joprojām izvēlas ūdens neizturīgas tintes? Minēšu, ka gadījumos, kad pildspalva netiek ilgstoši izmantota, tinte pildspalvā sakalst un ūdens neizturīgo tinti ir vieglāk iztīrīt. Tā varētu nebūt problēma, ja cilvēkam pieder viena vai divas tintes pildspalvas. Ja to ir vairāk, pildspalvu aizkalšana ir regulāra galvassāpe.
Ja šķiet, ka 20 eiro par Latvijas veikalos pieejamo rakstāmo ir joprojām pārāk dārgi, iesaku internetā pameklēt, piemēram, Japānas pildspalvu ražotāju lētākos modeļus. Tie maksā sešus līdz septiņus eiro gabalā, taču ir visnotaļ kvalitatīvi un sniedz labu priekšstatu par tintes pildspalvu iespējām. Āzijas lieltirgotāju interneta veikalos var iegādāties Ķīnā ražotas pildspalvas, un ir cilvēki, kuri apgalvo, ka tām ir pietiekami laba kvalitāte, jo viņi veiksmīgi kopē slavenu pildspalvu ražotāju dizainu. Neuzdrošinos tās īpaši reklamēt, jo pastāv reāla iespēja iegrābties.
Šo visu es uzrakstīju, izmantojot tintes pildspalvu un atbilstošu piezīmju grāmatu, un tas aizņēma krietni vairāk laika, nekā sākotnēji iecerēts. Taču, kā jau es sākumā minēju, ir lietas, kuras entuziasti ignorē, – ka tik ir iespēja izbaudīt ko neērtu, kaprīzu, dārgu, bet sirdij tīkamu.