Zinātnieku naktī – viss par un ap gaismu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Piektdien astoņās Latvijas pilsētās jau desmito reizi notiks Zinātnieku nakts, šoreiz uzmanības centrā būs gaisma un tās īpatnības, kā arī efekti. Zinātnieku nakts ietvaros jau tradicionāli apmeklētājiem durvis vērs dažādas zinātniskās institūcijas un ļaus iesaistīties eksperimentos, vērot vizuālus demonstrējumus, apskatīt laboratorijas, kā arī uzklausīt vietējo zinātnieku lekcijas.

Zinātnieku nakts mērķis ir saistošā veidā skaidrot zinātnes sasniegumus un ļaut ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos. Visi zinātnieku nakts pasākumi apmeklētājiem ir bez maksas.

Latvijas Universitātes (LU) Atomfizikas un spektroskopijas institūtā Vecrīgā zinātnieki jau gatavojas eksperimentu demonstrējumiem. „Būs dažādi mazāki un lielāki eksperimenti par to, kā mēs redzam gaismu un kā tā izplatās dažādās vidēs. Piemēram, mums būs dažādu krāsu gaismiņas un skatīsimies, kas notiek, kad mēs tās sapludinām kopā izkliedējošā vidē – tvaikos,” stāsta institūta pētniece Inga Saknīte. „Interesanta lieta, ko veidojam speciāli zinātnieku naktij, ir klavieres. Proti, cilvēkam kustoties ar rokām un dažādos posmos aizturot gaismas starus, kas nāks no lukturīšiem, būs iespēja radīt mūziku,” saka Saknīte.

Vēl zinātnieku nakts laikā Rīgas Stradiņa universitātē varēs uzzināt, kā gaisma palīdz atklāt un ieraudzīt baktērijas.

Rīgas Tehniskās universitātes pārstāvji piedāvās robotikas darbnīcu un jaunajā LU ēkā skaidros gaismas lomu augu dzīvē un iežu pētījumos.

Savukārt pēc vairāku gadu pārtraukuma plašākai auditorijai būs atvērts arī Latvijas Biomedicīnas pētījumu centrs, kur tiks izgaismota Latvijas iedzīvotāju genoma datubāze.

Valsts izglītības attīstības aģentūras pārstāve Maija Bundule vēl papildināja, ka gaismas tematiku apskatīs arī sociālo zinātņu pētnieki, kas stāstīs par gaismas lomu folklorā, filozofijā, kā arī reliģijā.

„Sākot no filozofiskas pieejas gaismas tematikai līdz pat tehnoloģijām un gaismas izmantojumiem pat gēnu analīzē. Būtībā zinātnieku nakts ir iespēja sabiedrībai un īpaši jauniešiem dot iespēju ieiet laboratorijā un izjust īsto zinātnes dzīves auru, varbūt pat daļēji mistisko un noņemt arī stereotipus par zinātnieku. Tā ir iespēja pašam ar savām rokām iesaistīties procesā, kas par zinātni rada pavisam citu izpratni,” saka Bundule.

Citviet Latvijā, piemēram, Daugavpils Universitātē zinātnieku naktī rīkos viktorīnas, gaismas īpašību eksperimentus, apmeklētājiem būs iespēja iegūt savu ģenētisko materiālu un apskatīt tā īpašības gan redzamā, gan ultravioletā gaismā, kā arī observatorijā novērot Zemei tuvākos debess ķermeņus.

Bet par gaismai veltītajām aktivitātēm jaunuzceltajā Salaspils oranžērijā stāsta Botāniskā dārza pārstāve Lāsma Semerova. „Mums būs interesantas zinātnieku lekcijas – viesosies akadēmiķi Ivars Kalviņš un Andrejs Siliņš. Visa vakara garumā būs apskatāmas trīs izstādes, interpretējot gaismas tēmu. Kulminācija būs krāšņs ķīmijas šovs ar zinātniskiem eksperimentiem un arī oranžērijā būs gaismas šovs, bet, kā to aizpildīs mākslinieki, vēl ir noslēpumā tīts,” ar programmu iepazīstina Semerova.

Zinātnes svētku naktī piektdien Rīgā tikšot nodrošināti arī divi autobusi virzienā uz Teikas institūtiem kā arī uz Biomedicīnas pētījumu centru. Plašāka informācija par transporta kustības laikiem, kā arī programma atrodama Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapā.

Zinātnieku nakts notiks vairāk nekā 300 Eiropas pilsētās. Latvijā zinātnisko institūciju durvis apmeklētājiem vērs Rīgā, Salaspilī, Jelgavā, Daugavpilī, Rēzeknē, Valmierā, Liepājā un Ventspilī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti