Zinātnieki rada Latvijas apstākļiem piemērotu klīniskās personības testu

Rīgas Stradiņa Universitāte (RSU) kopā ar Rīgas Tehnisko universitāti un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem ir radījusi pirmo klīniskās personības testu Latvijas apstākļiem pacienta psihiskā stāvokļa novērtēšanai, Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” otrdien, 24. oktobrī, sacīja neirologs, projekta zinātniskais vadītājs Ainārs Stepens.

Viņš pastāstīja, ka šo produktu pētnieki radījuši pēdējos gados. Tā būtība – ar testa palīdzību novērtēt dažādas personības šķautnes, savukārt ieguvumi – iespējas veikt profilaktiskus izmeklējumus, noteikt diagnozes un izdarīt citus pētījumus.

Stepens norādīja, ka ideja radīt Latvijas apstākļiem piemērotu testu, nevis pielāgot ārzemēs radītu, radās, jo labāk un vieglāk bija veidot jaunu testu. Proti, pielāgojot ārzemēs radītu testu, ir jāadaptē dažādi simboli un atbildes testos, jo dažādi vārdi un atbildes dažādas kultūrās izprotami atšķirīgi. Piemēram, “kaktuss” mūsu kultūrvidē nenozīmē to pašu, ko meksikānim. Tāpēc labāk bija radīt Latvijai pieskaņotu tekstu.

Projektu atzinīgi novērtēja armijas pārstāvis Gunārs Upītis. Viņš uzsvēra, ka tests ir nepieciešams, jo armijā ir paaugstināts psihoemocionāls stāvoklis. Tomēr testam armijā būs konsultatīva, nevis izšķiroša nozīme karavīru un rekrūšu novērtēšanā. Jo cilvēkus atbilstoši viņu psiholoģijai var pielāgot dažādiem darbiem un pozīcijām armijā.

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti