Sadaļas Sadaļas

Aļģēs saskata jaunu nozari zemkopībā

Ko mēs ēdam, kādus ārstniecības līdzekļus lietojam un kā izskatāmies – to visu varētu mainīt jūras ūdenī atrodamās aļģes. Daudzviet pasaulē tiek pētītas aļģu īpašības un iespējami lietošanas veidi, un zinātnieki tic, ka aļģu audzēšana varētu kļūt par jaunu un labāku zemkopības alternatīvu.

Lai gan peldbaseinā augošas aļģes parasti ir vienīgi posts, zinātnieki un biznesmeņi ir sākuši audzēt šos organismus vairumā ar ticību, ka tie varētu uzlabot mūsu dzīvi. Strādāt ar aļģēm nav grūti – vienīgais, kas tām vajadzīgs, lai dzīvotu un ļoti ātri vairotos, ir jūras ūdens, oglekļa dioksīds, pamata uzturvielas un saules gaisma.

Pētnieki Vāgeningenes Universitātē un izpētes centrā Nīderlandē pēdējos 20 gadus ir studējuši aļģes ar jūras ūdeni piepildītās caurspīdīgās caurulēs. Viņi uzskata, ka aļģu audzēšana varētu aizsākt pavisam jaunu zemkopības nozari, kam nav nepieciešama ne aramzeme, ne svaigs ūdens.

“Mēs audzējam aļģes jūras ūdenī. Nav daudz tādu zemkopības augu, ko tā var audzēt. Mēs varam izvietot šīs sistēmas neauglīgā zemē vai tuksnesī, šādi mēs varam izmantot zemi, kas nemaz nav piemērota zemkopībai,” stāstīja projekta koordinators Hanss Rīfs.

Aļģes var izmantot arī kosmētikā, pateicoties to krāsu īpašībām. 

“Tās var būt zaļas, sarkanas, dzeltenas. Aļģes ir izskatīgs materiāls, un tās var izmantot arī tāda iemesla dēļ,” norādīja projekta izpildes vadītājs Filipe Vilems.

Tikmēr Spānijā kompānija "Fitoplanctum Marino" ik gadu saražo apmēram divas tonnas aļģu materiālu. Pētnieki te studē simtiem aļģu sugu, lai atrastu un audzētu tās ar vislabākajām īpašībām. Kompānijas mērķis ir turpināt rast jaunas idejas, lai padarītu katru aļģu ražošanas soli – no audzēšanas līdz ievākšanai, apstrādei un izplatīšanai – lētāku un efektīvāku. 

“Apstākļi, kuros aļģes tiek audzētas, ir diezgan skarbi, lai izdzīvotu, bet aļģes tajos ražo visus mums vajadzīgos elementus,” pastāstīja jūras zinātnieks Karloss Unamunzaga. 

Arī Portugālē kompānijā "Sparos" tiek veikti eksperimenti ar aļģēm, lai atrastu jaunus to pielietošanas veidus. Zinātnieki te ir atklājuši, ka aļģes varētu būt laba barība zivīm.

“Mums ir svarīgi noskaidrot, vai aļģu izmantošana zivju barošanā ir labvēlīga zivīm, un pagaidām mūsu izpētes rezultāti ir pozitīvi. Aļģu labvēlīgā ietekme ir redzama gan zivju imūnsistēmā, gan to reakcijā un veselībā,” norādīja jūras zinātnieks Horhe Diazs.

Aļģēs ir liels daudzums vērtīgu eļļu, olbaltumvielu, antioksidantu un vitamīnu, kas tās padara par produktīviem dabiskiem izejmateriāliem gan dzīvnieku, gan cilvēku pārtikas, kosmētikas un pat plastmasas ražošanā.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt