Zinātnieki nāk klajā ar jauniem izgudrojumiem diabēta pacientu dzīves atvieglošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pasaules veselības organizācija (PVO) ceļ trauksmi, ka pēdējās desmitgadēs laikā dramatiski audzis diabēta pacientu skaits un palielinājies šīs slimības izraisīto nāves gadījumu daudzums. Pārsvarā to sekmē cilvēku neveselīgs dzīvesveids, liekais svars un slikta pārtika. 

Dienvidkorejas zinātnieki paziņojuši, ka raduši veidu, kā atvieglot diabēta pacientu dzīvi. Izstrādāts diagnostikas aparāts, kas mēra cukura līmeni asinīs bez līdz šim nepieciešamā asins parauga ņemšanas. Radīts arī jauns veids zāļu ievadīšanai bez injekciju palīdzības.

Seulas Nacionālās universitātes biomedicīnas institūta pētnieki nākuši klajā vienlaikus ar diviem jauniem izgudrojumiem, kas domāti diabēta radīto problēmu risināšanai. Pirmais ir diagnostika aparāts, kas dabā ir cēlmetāla plāksnīte ar mikroshēmu. Tā analizē cilvēka sviedru sastāvu un brīdina, ja cukura līmenis asinīs kļūst pārāk augsts un pacientam nepieciešama insulīna injekcija vai jālieto citi medikamenti. Līdz šim to varēja veikt tikai iekārtas, kas analizēja asins paraugu.

"Diabētiķiem ir grūti izmantot pašreizējo mērīšanas metodi cukura līmenim asinīs. Tas tiek darīts, iedurot pirkstā un paņemot asins paraugu. Tas ir gan sāpīgi, gan cilvēki bieži to kautrējas darīt esot sabiedriskās vietās. Jaunā neinvazīvā metode palīdz gan izvairīties no sāpēm, gan var tikt izmantota zāļu ievadīšanai caur ādu no plākstera," teica Seulas universitātes profesore Muna Mina Kjonga.

Neinvazīvasi plāksteris ir otrs izgudrojums, kuru, iespējams, gaida pat lielāka slava nekā diabēta diagnostiķi, jo tas var izmantot arī citu slimību ārstēšanas. Turklāt tas spēj pats dozēt devas un kontrolēt laikus, kad medikamenti jālieto.

"Es domāju, ka paies trīs līdz pieci gadi, kad tirgū nonāks gan diagnostikas aparāts, gan zāļu plāksteris. Ir nepieciešama gan to sertifikācija, gan jāuzbūvē jaunas ražošanas līnijas," sacīja Seulas universitātes profesors Dehjongs Kims.

Tikmēr PVO norāda, ka nepietiek cīnīties ar sekām. Diabēts un tā saasinātas citas saslimšanas ik gadu izraisa aptuveni trīs miljonu cilvēku nāvi. Cīņa pret mazkustīgu dzīvesveidu un veselīgas pārtikas  propagandēšana būtu jāpadara par vienu valstu veselības aprūpes dienestu prioritātēm.

Diabēts skar vairāk nekā 300 miljonus cilvēku visā pasaulē un šis skaits ir četras reizes lielāks nekā bija pirms 30 gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti