Zinātnieki: Klimata pārmaiņas palielinās kukaiņu nodarīto postu labībai

Globālās sasilšanas izraisītās sekas atstāj negatīvas sekas daudzās jomās. ASV zinātnieki atklājuši, ka klimata pārmaiņu dēļ dažādi kukaiņi kļūs vairāk izsalkuši, līdz ar to jārēķinās ar lielāku to klātbūtni. Tas nozīmē, ka palielināsies arī kukaiņu nodarītais posts labībai, secināts žurnālā “Science” publicētajā ASV zinātnieku komandas pētījumā.  

Daudzi kukaiņi, piemēram, bites ir nepieciešamas, lai nodrošinātu augu pastāvēšanu. Tās ne tikai ievāc medu, bet arī apputeksnē ne vienu vien augu. Kamēr bišu daudzums pasaulē sarūk, pastāv bažas, ka citi kukaiņi kļūs aktīvāki un vairāk izsalkuši.

Jauns ASV pētījums liecina, ka, pieaugot globālajai sasilšanai, radīsies lielāka niknāku kukaiņu populācija. Tas secināts pēc 2016. gada, kad Taizeme cieta no karstiem laikapstākļiem un sausuma. Rīsu fermās daļu labības ietekmēja kukaiņu klātbūtne – daļu stādu apēda insekti.

Zinātnieki uzskata, ka, mainoties klimatam, mainīsies arī kukaiņu paradumi.

“Patlaban kukaiņi patērē apmēram 10% no labības, pirms tā vēl nopļauta. Ja klimata pārmaiņas turpināsies, tad līdz gadsimta dēļ kukaiņi varētu apēst pat piekto daļu labības,” uzskata pētnieku komandas vadītājs, Vašingtonas Universitātes klimata zinātnieks Kērtiss Doičs.

Šāds scenārijs varētu īstenoties gadījumā, ja vidējā gaisa temperatūra varētu kāpt par gandrīz diviem grādiem. Jau pašlaik ASV graudu ražu ietekmē kukaiņu radītie zaudējumi.

Zinātnieki norāda, ka kukaiņi ir sīksti un tie var izdzīvot arī sarežģītos apstākļos.

Tomēr atsevišķi zinātnieki šim pētījumam netic, uzsverot, ka pētījums ir pārāk plašs un to nepieciešams pētīt detalizētāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti