Panorāma

Kaimiņvalstu mediju piedāvājums pierobežā joprojām plašs

Panorāma

Panorāma

Atklāj zāles, kas palēnina Alcheimera slimību

Zinātnieki atklāj zāles, kas palēnina Alcheimera slimības attīstību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Apjomīgs jaunu demences zāļu izmēģinājums pirmo reizi parādījis – Alcheimera slimību agrīnā stadijā, iespējams, var palēnināt. Lai gan zāļu ietekme bija neliela, tā ir raisījusi milzīgu interesi pētnieku vidū, jo varbūt šis ir īstais ceļš, lai ārstētu slimību, kuras ietekme, pasaules sabiedrībai novecojot, tikai pieaug.

Alcheimera slimība ir visizplatītākā demences forma. Klīniskajā pētījumā, ko veica zāļu izstrādāji no Japānas un ASV, piedalījās gandrīz 2000 dalībnieki, kuri bija slimības sākuma stadijā. To vidū bija arī Deivids Esams no Lielbritānijas. Viņam Alcheimera slimības dēļ nācās atvadīties no galdnieka darba, jo viņš nevarēja atcerēties, kā uzbūvēt skapi vai izmantot savus instrumentus.

"Ja kāds varētu to palēnināt un pēc tam apturēt pavisam – tas būtu lieliski," sacīja Esams. Viņa sieva Šerila Esama atzina: "Kad mēs to sākām pirms divarpus gadiem, mēs nedomājām, ka tas mums palīdzēs, bet mēs jutām, ka kaut ko darām un varam palīdzēt nākamajām paaudzēm."

Pētījums parādīja divas lietas. Pēc 18 mēnešu lietošanas jaunās zāles palēninājušas Alcheimera simptomu progresu par ceturtdaļu. Otrs – Alcheimera slimības skaidrojums saistībā ar amiloīdu esot pareizs. Beta-amiloīds ir proteīns, kas uzkrājas smadzeņu krokās un tiek uzskatīts par slimības pazīmi.

Šīs jaunās zāles "Lecanemab" kā antiviela piesaistās beta-amiloīdu un pēc tam savukārt piesaista imūnsistēmas šūnas, kas to iznīcina.

"Amiloīds ir tas, kas izraisa slimību un veicina visas citas pataloģijas. Šis ir kā kājas noņemšana no gāzes pedāļa. Tādējādi amiloīds samazinās, un slimība pakāpeniski palēninās," stāstīja UCL Neiroloģijas institūta profesors Džons Hārdijs.

Taču "Lecanemab" var būt arī nepatīkami blakusefekti – kā smadzeņu pietūkumu un asiņošana. Tikmēr Alcheimera slimnieks Džons Tīlings atzina: "Jebkas ir labi, jebkas, kas var to aizkavēt vai dot man cerību."

Lai arī diagnosticēt demenci tik agrīnā stadijā ir grūti, zinātnieki priecājas. Jo tagad, kad ir pierādīts, ka antivielu pieeja darbojas, ir skaidrs virziens un jāmeklē citas, līdzīgas antivielas.

"Tas ir tik aizraujoši, jo tagad mums ir pirmie rezultāti, kas liecina, ka zāles veiksmīgi ārstē pamatcēloņus un palēnina kognitīvo traucējumu simptomus, kā arī ar Alcheimera slimību saistītos uzvedības simptomus," sacīja neiroradioloģe, klīnikas "Re:Cognition Health" vadītāja Emera Maksvīnija.

"Vispārīgāk runājot par Alcheimera slimību, es domāju, ka mēs tagad pagriežam līkni un ārstēšana kļūs labāka," piebilda Hārdijs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti