Zinātnes un varas attiecības. «Radio Naba» četru diskusiju cikls Zinātnieku naktī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Zinātnieku nakts ietvaros 30. septembrī Latvijas Radio 6 – "Radio Naba" un vēsturiskās fantāzijas raidījuma "Fono-Grāfs" veidotāji aicina uz audiovizuāli performatīvu diskusiju ciklu "Arbūzs kubā" par zinātnes un varas attiecībām. Pasākumu klātienē varēs apmeklēt Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskajā centrā Torņakalnā, bet tiešraidē klausīties "Radio NABA" programmā, informēja radio pārstāvji.

Performatīvo diskusiju ciklu veido "Radio Naba" vēsturiskās fantāzijas raidījuma "Fono-Grāfs" veidotāji, filozofi Andrejs Balodis, Andris Hiršs un Ainārs Kamoliņš kopā ar mākslinieci Lieni Rumpi. Diskusijā iecerēts pievērsties jautājumiem par zinātnieka lomu autoritāros režīmos, aplūkojot gan šodienas gadījumus, gan vēsturisko pieredzi PSRS zinātnē, apspriest reālus un fantastiskus zinātnes projektus, kas radušies diktatūru apstākļos, gan arī pašu diktatoru ieguldījumu zinātnē.

Pasākumu veidos četras apmēram 15 minūšu garas epizodes, kas katra tiks veltītas atsevišķai tēmai, katru epizodi iespējams gan skatīt vienota cikla ietvaros, gan apmeklēt atsevišķi. Tās būs klausāmas un skatāmas piektdien, 30. septembrī, pulksten 18, 19, 20 un 21 klātienē vai "Radio Naba" tiešraides programmā. Starp diskusijām būs iespējams vērot "Radio Naba" audiovizualās mākslas projektu skaņu un tekstu intermēdijas.

  • Pulksten 18 1. epizode: Ievadoša saruna par zinātnes un varas attiecībām kopumā, par zinātnieka iesaisti varas attiecībās, par zinātnes politisko dimensiju un par šo jautājumu nozīmi refleksijā par zinātnes vietu sabiedrībā un valstī.
  • Pulksten 19 – 2. epizode: "Arbūzs kubā" – saruna par staļinismu un padomju varai pietuvināto zinātnieku izpratni par ģenētiku, tās vēsturisko kontekstu, teorētisko pamatojumu un praktiskajiem mērķiem. Šīs diskusijas par t.s. buržuāzisko zinātni uzrāda vienu konkrētu piemēru, kad valsts vadītājs spēj ietekmēt zinātnes gaitu valstī.
  • Pulksten 20 – 3. epizode: Kosmoss. Pārspriedīsim jautājumu, kāpēc autoritārus režīmus saista Visuma izpēte, iztirzāsim kuriozus no pasaules kosmosa izpētes vēstures un noskaidrosim, kādu vietu Rīgas kultūrainavā ieņem uzbeku astronoms Ulugbeks un viņam veltītais piemineklis.
  • Pulksten 21 – 4. epizode: Zinātnieks – disidents, zinātnieks – diktators. Noslēdzošajā sarunā apskatīsim politiskas un ētiskas dabas tēmas par zinātnieka iespēju pretoties totalitārām sistēmām  vai – tieši pretēji – iemeslus ar tām sadarboties. 

"Radio Naba" pārstāvji informēja, ka "Arbūzs kubā" diskusiju ciklā līdzdarbosies arī gleznotāja un instalāciju māksliniece Liene Rumpe. 2022. gadā Liene absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmiju, iegūstot maģistra grādu glezniecībā. Piedalās izstādēs, projektos un ir viena no DOM galerijas līdzdibinātājām. Rumpes mākslas darbiem raksturīgas kolektīvu ideju konfigurācijas, jaunu kontekstu un māksliniecisku stratēģiju meklēšana, kas tiek veikta ar konceptuālu personāžu palīdzību.

Par pasākumu:

Pasākums notiek Eiropas Zinātnieku nakts ietvaros, Latvijas Universitātes Akadēmiskā centra Torņakalnā plašajā zinātnes notikumu programmā.

Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums, kas jau septiņpadsmito gadu septembra pēdējā piektdienā vienlaicīgi notiek visā Eiropā. Zinātniskās institūcijas atraktīvā un populārzinātniskā veidā iepazīstina ar dažādām zinātnes nozarēm, inovatīvām metodēm un tehnoloģijām, kas, pateicoties zinātnei, ir pieejamas industrijai vai ikvienam cilvēkam.

Šogad Zinātnieku nakts pasākumus īsteno Latvijas augstskolas un zinātniskie institūti Rīgā, Liepājā, Jelgavā un citās pilsētās. Vietnē www.zinatniekunakts2022.lv pieejamas visas pasākumu norises vietas un programmas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti