Dienas ziņas

Ģipkas baznīcā izskanējusi opera

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ventspilī atvērts zinātnes centrs

Zinātnes centrs «Vizium» Ventspilī jau sācis uzņemt apmeklētājus

Ventspilī aizvadītajā nedēļā durvis vēris pirmais zinātnes centrs Latvijā “Vizium”. Tas aicina piedzīvot jaunāko dabaszinātņu, tehnoloģiju un inženierzinātņu pasaulē. Zinātnes un inovāciju centrā ir vairāk nekā 80 eksponātu un simulatoru, kas ne tikai izklaidē, bet arī izglīto. Pirms tam šādi centri pētīti dažādās pasaules valstīs, lai Latvijas ekspozīcija būtu pilnvērtīga un izzinoša. 

“Vizium" ēkas arhitektoniskais  tēls ir saņemis Latvijas būvniecības gada balvu vēl pirms zinātnes centrs tika atklāts. Kādam šī ēka atgādina kāpu, kādam vilni, kādam skeitparka rampu. Pirmais Latvijā zinātnes un inovāciju centrs tāds arī ir: paredzēts visiem vecumiem un dažādām interesēm

Zinātnes un inovāciju centrs ir pārsteidzošs ne tikai no ārpuses.

Sperot jau pirmos soļus vestibilā, var sastapties ar pasaules karti. Tā veidota no 600 tūkstošiem Murano stikla mozaīkas gabaliņiem, un pašā tās centrā ir ierakta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm.

Lai izvēlētos Ventspils zinātnes centra nosaukumu, tika veiktas vairākas iedzīvotāju aptaujas, jo nosaukumam vajadzēja raksturot tās emocijas, ko sniegs ēkas apmeklējums. Komanda, kas strādāja pie “Vizium” radīšanas desmit gadus, uzsver, ka šis nav tikai izklaides centrs.

“Tad, kad biju jauns cilvēks , tad tas viss, kas ir te - nebija! Un jāmācās ir visu mūžu,” sprieda centra apmeklētājs no Rīgas Jānis Zālītis.

Anastasija un Vitālijs, apmeklētāji no Ventspils, kur centrā piedzīvoja zemestrīces simulāciju, atzina, ka viss ir ļoti interesants un interaktīvs: “Tāda sajūta, ka tas nav Latvijā!”

Zinātnes centrā ir simulatori septiņām dažādām tehnoloģijām. Te ir dabaszinātnēm veltītas galerijas, piemēram, ir veselīgā dzīvesveida galerija, kurā varēs pārbaudīt savus spēkus airēšanā un riteņbraukšanā vai iemācīties braukt ar snovborda dēli. Te ir arī pavisam mazo pētnieku galerija.

“Mēs redzam to, ko runā izglītības sistēmā – par STEM lomu, par to, ka jaunieši neizvēlas šīs tehnoloģijas mācīties, par to, ka tomēr vajag viņus atbalstīt. Iedvesmot,” sacīja zinātnes centra ''Vizium'' direktore Elīna Kroņkalne.

“Galvenā centra funkcija ir iedvesmot bērnus mācīties matemātiku, fiziku, ķīmiju. Iedvesmoties kļūt par zinātniekiem, izgudrotājiem,” pauda centra idejas autors Ivars Eglājs.

Zinātnes centrā būs iespēja nokļūt arī virtuālās realitātes pasaulē – nobrauciens ar amerikāņu kalniņiem, izkļūšana no virtuālā labirinta un pat iespēja nokļūt uz viena laukuma ar Latvijas hokeja izlasi.

Visas ekspozīcijas radītas ar dažādu Eiropas finanšu instrumentu un Norvēģijas grantu atbalstu. Vienam apmeklētājam šobrīd tiek paredzētas četras stundas nākotnes tehnoloģijām, kuras veidotas tā, lai varētu mainīties, sekojot jaunākajam pasaulē. Tuvākais zinātnes un inovāciju centrs līdz šim atradies Igaunijā un arī kaimiņi lietuvieši iecerējuši tādu  izveidot visdrīzākajā laikā. Tas atradīsies Kauņā, tāpēc jau pieteikta pieredzes apmaiņas vizīte Ventspilī.

Pēc visa centrā piedzīvotā apmeklētāji spēkus var atgūt, izejot uz 30 metru augstās platformas, no kuras paveras skats pār pilsētu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt