«Zaķiem.lv» audzē lietotāju daudzumu; «Rīgas satiksme» ar lietotni necīnīsies

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

"Rīgas satiksmei" (RS) uzradušies konkurenti mobilās lietotnes "Zaķiem.lv" formā, kas ļauj noteikt sabiedriskā transporta kontrolieru atrašanās vietas. Katru dienu lietotne tiek atvērta ap 100 tūkstošiem reižu, radio "Pieci.lv" pastāstīja idejas autors Kristaps Freimuts. Savukārt RS neplāno cīnīties pret šīs lietotnes izmantošanu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Lietotnes "Zaķiem.lv" radītājs 20 gadus jaunais programmētājs Kristaps Freimuts sabiedrisko transportu Rīgā viņš izmanto "diezgan bieži, gandrīz katru dienu". Pa zaķi viņš brauc arī "gandrīz katru dienu". Brauciena cena Kristapam nešķiet adekvāta: "Ja cilvēks saņem minimālo algu - 360 eiro, tad sestdaļa aiziet tikai sabiedriskajam transportam, lai rītā un vakarā varētu atbraukt mājās. Un uz to arī mēs ejam, lai cena tiktu pielīdzināta minimālajai algai."

Kristaps un viņa domubiedru grupa, kas sašutusi par biļešu cenu celšanu, piedāvā lejupielādēt viedtālruņu lietotni, kas paredzēta, lai atzīmētu un dalītos ar "Rīgas satiksmes" (RS) kontrolieru atrašanās vietām.

Šobrīd "Zaķiem.lv" lejupielādēta vairākus desmitus tūkstošu reižu un cilvēki to izmanto ļoti aktīvi. Pēc Kristapam pieejamajiem datiem, katru dienu tā tiek atvērta ap 100 tūkstoš reižu. 

Sociālajos tīklos "Zaķiem.lv" tiek gan kritizēta, gan atbalstīta. Tiek arī ironizēts par tās nepilnībām, piemēram, lielu popularitāti "Twitter" izpelnījās žurnālista Arņa Krauzes ieraksts par to, ka lietotnē RS kontrolieri atzīmēti arī Ķemeru mežā un pie Alūksnes ezera.

Netrūkst arī lietotnes atbalstītāju, kas dod padomus, kā "Zaķiem.lv" uzlabot savu darbu un nepilnības. Pēc sociālo tīklu apskata šķiet, ka "Zaķiem.lv" lielākie atbalstītāji un lietotāji ir jaunieši, kuri ar  dažādām tehnoloģijām ir tuvās attiecībās.

Februāra sākumā lietotne tika daudz aprunāta Latvijas medijos, taču izrādās - tā izveidota jau pirms gada.

"Man vajadzēja gala darbu skolā un, tā kā jau tad es braucu pa “zaķi”, man likās, ka tā varētu būt interesanta lieta, ko uztaisīt. Bet mēs viņu nepublicējām, jo nebija tāds īsts iemesls, lai publicētu, jo tad vēl cenas bija pieņemamas. Bet tagad, kad viņi pacēla cenas, tad mums bija iemesls un laidām gaisā šo ideju. Zvaigznes ir sagājušas tā, kā vajag, un tagad ir īstais laiks," stāsta Kristaps.

Jāpiemin, ka jaunieša veidotā lietotne ir bezpeļņas iniciatīva. No tās viņš necer iegūt kādu peļņu vai cita veida veida labumu, bet gan vēlas panākt, ka sabiedriskais transports Rīgā ir pieejams ikvienam.

"Mūsu mērķis ir kaut ko izmainīt, mēs gribam padarīt cilvēkiem vidi labāku, mēs gribam, lai cilvēkiem būtu iespēja doties ar sabiedrisko transportu, piemēram, brīvdienās tālāk. Lai nav tā, ka sabiedriskais transports ir ekstra.

Sabiedriskajam transportam ir jābūt pilsētas daļai, padarīt to pieejamu visparastākajam cilvēkam," skaidro jaunietis.

Pats "Zaķiem.lv" izstrādātājs nedomā, ka šajā lietotnē būtu saskatāms kaut kas nelikumīgs, jo uz līdzīga principa darbojas arī populārā viedtelefonu lietotne “Waze”, kas Latvijā tiek plaši izmantota. Kristaps stāsta, ka "Zaķiem.lv" ir veidota ar domu, lai cilvēki miermīlīgi protestētu pret augstajām biļešu cenām: "Piedāvājam viņiem, tāpat kā viņi internetā protestē, rakstot komentārus, tāpat viņiem tagad ir iespēja protestēt, izmantojot aplikāciju. Mēs to procesu padarām vienkāršāku cilvēkiem, kas nevēlas iet un nostāties frontes līnijā."

Kristaps neuzskata, ka "Zaķiem.lv" lietotne mudina cilvēkus uz braukšanu pa “zaķi”, kas ir uzskatāms par likuma pārkāpumu. Viņš norāda, ka lietotni nevar vainot, jo šāda izvēle ikvienam cilvēkam ir katru dienu - ar šādu lietotni vai bez tās: "Sabiedriskajā transportā jebkurš var validēt vai nevalidēt biļeti un tāda iespēja ir katru dienu. Mēs viņiem piedāvājam vienkāršu variantu, kā izvairīties no sekām, ja viņš to nedara, bet es nedomāju, ka tas ir slikti, ja ir tāda iespēja."

Pretēji uzskata RS sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Bartaševica, taču uzņēmuma plānos nav cīnīties pret "Zaķiem.lv", jo tas ir ļoti sarežģīti. Bartaševica gan uzsver, ka lietotnes lietotāju dēļ tiešie zaudētāji būs tie sabiedriskā transporta lietotāji, kas apzinīgi par saviem braucieniem maksā:

"Latvija ir brīva valsts un mēs nevaram aizliegt lietot šādas aplikācijas. Bet vēlreiz gribu uzsvērt, ar šādu aplikācijas lietošanu paši bezbiļetnieki jeb tautā saucamie zaķi nodara kaitējumu, pirmām kārtām, sev, jo mēs plānojam gan maršrutus, gan lielākas ietilpības transportlīdzekļus, balstoties uz reģistrācijām. Gan arī pārējiem pasažieriem, jo viņi sēž to pasažieru vietā, kas godīgi maksā par braucienu."

"Rīgas satiksme" jau iepriekš centusies cīnīties pret "Twitter" kontiem, kas norāda uz kontrolieru atrašanās vietām. Taču bez rezultāta, jo pats "Twitter" neesot saskatījis tajos kaut ko nelikumīgu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti