Sadaļas Sadaļas

Digitālās Brokastis

Kiborgi, čipi un cilvēku uzlabošana. Diskusija festivālā "Lampa"

Digitālās Brokastis

Mākoņtehnoloģiju attīstības tendences, datu centri un dati mākonī

Aktualitātes izglītības tehnoloģiju jomā

«Windows 11», «Wolt Market» un «Spotify Blend». Tehnoloģiju ziņu tops

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savu iknedēļas tehnoloģiju TOP 10. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. "Windows 11." klajā nāks 5. oktobrī

Tehnoloģiju uzņēmums "Microsoft" ir paziņojis, ka 5. oktobrī savu debiju oficiāli piedzīvos jaunā "Windows 11" operētājsistēmas versija. Tā būs pieejama kā bezmaksas atjauninājums visiem legālajiem "Windows 10" operētājsistēmu īpašniekiem, kuru datori būs pietiekami jaudīgi. Atjauninājumi nāks viļņveidīgi, kā ziņo theverge.com, pirmās to saņems jaunākās, tehniski atbilstošākās ierīces. Visām atbilstošajām ierīcēm "Windows 11" vajadzētu saņemt līdz 2022. gada vidum.

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Oktobrī gan vēl nebūs pieejams viens no lielākajiem jaunumiem – "Android" lietotņu atbalsts, kas parādīsies turpmāko mēnešu laikā. Neskatoties uz to, "Windows 11" būs jauns dizains, uzlabota "multitasking" darbība, labāks "Microsoft" lietotņu veikals u.c. uzlabojumi.

Kā zināt, ka "Windows 11" ir pieejams? "Windows 10" parādīsies paziņojums par pieejamo atjauninājumu. Lai noskaidrotu, vai dators ir tehnoloģiski gatavs atjauninājumam, to var pārbaudīt vai nu "Windows Update" programmā, vai arī, izmantojot "Microsoft PC Health Check" lietotni.

"Microsoft" ir atklājis, ka minimālās prasības "Windows 11" darbībai ir vismaz 64 bitu 1GHZ procesors ar diviem vai vairāk kodoliem, 4GB RAM jeb operatīvā atmiņa, 64GB pamata atmiņa, bet mātesplatē ir jābūt "Trusted Platform Module" čipam. "Windows 11" varēs ieinstalēt arī vājākos datoros ar .iso failu, taču tad pastāv risks nesaņemt atjauninājumus. "Windows 10" turpinās saņemt atjauninājumus līdz pat 2025. gada 14. oktobrim.

2. "Wolt" un "Bolt" platformas konkurē ar mazumtirdzniecības veikaliem

Piegādes platforma "Wolt" līdz šī gada beigām Latvijā, Lietuvā un Igaunijā plāno atklāt virtuālo veikalu tīklu "Wolt Market". Atšķirībā no, piemēram, "e-Rimi", "Barbora" u.tml. klātienes pārtikas veikalu darbības "Wolt Market" gadījumā tiek veidots tirdzniecības tīkls, kurā veikali darbojas kā noliktavas. Tie tikai pieņem pasūtījumus, kurus var veikt caur tiešsaistes lietotni, klātienes tirdzniecībai nenotiekot. "Wolt Market" tiešsaistes veikalu darbību platforma jau ir izmēģināta Somijā un Grieķijā, kā arī drīzumā to plāno izvērst arī Čehijā, Polijā un Dānijā.

Savukārt, kā noskaidroja #DigitālāsBrokastis, konkurējošajā "Bolt Food" platformā arī norit darbs pie "Bolt Market" izveidošanas. "Bolt" tiešsaistes pārtikas pasūtīšanas veikali nākotnē būs izvietoti pie lielākajām Latvijas pilsētām un izmantos jau esošās "Bolt Food" tehnoloģijas un kurjeru servisu.

3. Spotify Blend - kopīgs draugu mūzikas klausīšanās saraksts

Mūzikas un podkāstu platforma "Spotify" sāk piedāvāt saviem lietotājiem jaunu mūzikas klausīšanās sarakstu funkciju – "Blend". Tā ļaus diviem "Spotify" lietotājiem sapludināt savu muzikālo gaumi vienā sarakstā līdzīgi, kā tas jau ir bijis pieejams "Family Mix" koplietotās mūzikas funkcijā, ziņo techcrunch.com. Atšķirībā no "Family Mix", "Blend" būs pieejams kā maksas, tā bezmaksas "Spotify" lietotājiem.

Izveidojot kopīgus mūzikas klausīšanās sarakstus, lietotāji arī uzzinās, cik līdzīga ir abu personu muzikālā gaume ar “gaumes sakritības atzīmi”. Pirmo reizi izveidojot "Blend" sarakstu ar otru cilvēku, tiks parādīts šis novērtējums, kā arī dziesmas, kas sakrīt abu lietotāju sarakstos.

"Blend" būs pieejams "Spotify “Made for you” sadaļā, uzspiežot “Create Blend” un uzaicinot konkrēto draugu izveidot mūzikas klausīšanās sarakstu.

4. Eleport & Tesla — Latvijā attīstās elektroauto uzlādes punktu tīkls

Latvijas tirgū darbību šī gada rudenī uzsāks "Eleport" elektroauto uzlādes tīkls, piedāvājot lietotājiem maiņstrāvas uzlādi līdz 22 kW ātras uzlādes stacijas, kā arī ultra ātras uzlādes stacijas ar uzlādes ātrumu, kas ļaus 5 minūšu laikā iegūt 100km nobraukumam nepieciešamo elektrības daudzumu. Papildu uzlādes staciju ierīkošanai "Eleport" piedāvā arī uzņēmējiem pievienot jau izveidotās uzlādes stacijas "Eleport" tīklam un izveidot jaunas. Nākotnē "Eleport" plāno arī piedāvāt elektroauto īres pakalpojumus.

Savukārt, kā raksta kursors.lv, pārskatāmā nākotnē "Tesla" savas “Supercharger” uzlādes stacijas izveidos Rēzeknē un, iespējams, arī Salaspilī. "Tesla" mērķis ilgtermiņā ir izveidot infrastruktūru, lai ar "Tesla" automašīnām varētu šķērsot Eiropu un uzlādes veikt tikai "Tesla" “Supercharger” punktos. Šobrīd jau Lietuvā netālu no Kauņas notiek “Supercharger” uzlādes vietas izveide.

5. Reinis Nitišs "Bretagne World RX" startēs ar elektroautomašīnu

4. un 5. septembrī Lojakas trasē Francijas rietumdaļā norisināsies FIA pasaules rallijkrosa čempionāta trešais posms "Bretagne World RX of Lohéac". Tā laikā notiks arī elektroauto ieskaites klases RX2e trešais posms, kurā ar elektrību darbināmā sacīkšu auto startēs arī jēkabpilietis Reinis Nitišs. 

“Pirms pāris mēnešiem radās izdevība izmēģināt šo elektroauto, un varu teikt, ka sacīkšu braukšanā tas nemaz tik ļoti neatšķiras no man ierastākiem sporta spēkratiem, pozitīvu iespaidu atstāja arī RX2e mašīnas vadāmība. Protams, pārņem nedaudz dīvainas izjūtas, kad pirms starta automašīnā sēdi pilnīgā klusumā, bez ātrumpārslēga un tikai ar diviem pedāļiem. Apzinos, ka testi nav salīdzināmi ar sacensībām, un “kaujas apstākļos” nāksies apgūt daudz jaunu nianšu, kā arī būs daudz mazu sīkumu, pie kuriem jāpierod un jāspēj adaptēties,” sacīja Reinis Nitišs.

6. Suņu izsekošanas ierīce "Alpha 10"

"Garmin" Baltijas valstīs piedāvā suņu izsekošanas un dresūras ierīci ''Alpha 10". Mazā izmēra ierīce ļauj suņus izsekot un dresēt ar skaņas un vibrācijas signāliem. Ierīces komplektā ir rācijai līdzīga iekārta suņa īpašniekam un izsekošanas raidītājs suņa kakla siksnā.

Izsekošanas iekārta uz ekrāna ar bultu rāda virzienu, kurā suns atrodas, tā spēj izsekot un dresēt līdz pat 20 suņiem vienlaikus 14,5 km attālumā. Vairākus suņus ir iespējams dresēt vienlaikus no vienas vadības ierīces, kas ir 160 gramus smaga un 6,6 cm gara. Iekārtas baterija darbojas 40 stundas, un tai ir "IPX72" ūdensizturības līmenis. "Garmin" sistēmas lietotāji ierīci var saslēgt arī ar citām "Garmin" viedierīcēm, arī citām suņu izsekošanas ierīcēm, viedpulksteņiem un mobilo lietotni.

Atšķirībā no tādām lietu izsekošanas ierīcēm kā "Apple AirTag" un "Samsung Galaxy SmartTag", "Alpha 10" darbojas ar GPS palīdzību un tai blakus nav jābūt citām ekosistēmas ierīcēm. Suņu izsekošanas ierīce, protams, vairs nav jaunums tirgū, taču tā Latvijas tirgū konkurēs ar tādām ierīcēm kā "Tractive", "DogTrace" u.c.

7. ''Netflix'' attīsta platformu videospēļu virzienā ar piedāvājumu Polijas lietotājiem

raksta theverge.com, izklaides platforma "Netflix" uzsākusi Polijā testēt videospēļu servisu, piedāvājot abonētājiem caur mobilo lietotni izmēģināt divas spēles: "Stranger Things 1984" un "Stranger Things 3". Kā uzsvēra platformas pārstāvis reģionā, šis serviss ir vēl ļoti agrīnā stadijā.

Spēles parādīšoties kopējos sarakstos kopā ar filmām. Uzspiežot uz tām, tiks atvērts lietotņu veikals, kur šis spēles varēs lejupielādēt. Atšķirībā no lietotņu veikalos jau esošo spēļu piedāvājuma, lai spēlētu "Netflix" spēles, būs nepieciešams "Netflix" abonements. Šobrīd šīs spēles arī netiek straumētas caur mākoņservisu, bet gan lejupielādētas.

"Netflix" jau šī gada vidū uzsāka videospēļu virziena attīstību, papildinot savu komandu ar videospēļu izstrādes speciālistiem, lai kādu dienu piedāvātu paši savu spēļu klāstu. Šī nav pirmā reize, kad "Netlfix" ir gājis videospēļu virzienā — iepriekš tā ir piedāvājusi interaktīvas filmas, kur, balstoties uz lietotāja izvēli, tiek mainīta filmas turpmākā attīstība.

8. ''Motional'' plāno 2023. gadā ASV piedāvāt robota taksometrus

Autonomās braukšanas tehnoloģiju "Hyundai" un "Aptiv" apvienība "Motional" atklājusi pirmos attēlus ar savu nākotnes robotu taksometru, kuru sadarbībā ar platformu "Lyft" plāno piedāvāt 2023. gadā vairākās ASV pilsētās.

"Hyundai" automašīnu "Motional" grasās aprīkot ar vairāk nekā 30 sensoriem – kamerām, radariem un ''Lidar'' sensoriem — kas nodrošinās automašīnai 360 grādu uztveres lauku un iespēju jau pa gabalu atpazīt uz ceļa esošus objektus.

ziņo theverge.com, automašīnai būs 4. līmeņa autonomās braukšanas nodrošinājums, tā varēs pie konkrētiem nosacījumiem braukt arī bez šofera vadītāja sēdeklī. Šāda līmeņa servisu "Motional" šobrīd ir izmēģinājuši Lasvegasā.

9. Efektīvāks darbs un papīra dokumenti mudina daļu biroja darbinieku atgriezties klātienē

Papīra formāta dokumenti, efektīvāks darbs un pašu darbinieku vēlme atgriezties birojos ir galvenie iemesli, kādēļ četri no katriem desmit Latvijas uzņēmumiem šoruden centīsies atsākt darbu klātienē, liecina "Jumis Pro" veiktās uzņēmumu aptaujas rezultāti, par kuriem raksta Delfi.lv. 

Papīra formāta dokumentu izmantošana ir būtiskākais šķērslis uzņēmumiem turpināt attālinātu strādāšanu, kā atzinuši 48,8% no tiem aptaujas dalībniekiem, kuri nolēmuši turpmāk pilnībā vai galvenokārt strādāt birojā. 46,3% respondentu vēlas atgriezties birojā, jo tur viņiem darbs ritot efektīvāk. 

Tikmēr nepilni 58% uzņēmumu plāno saglabāt attālināto darbu pilnā vai vismaz daļējā apmērā, un tam pamatā ir līdzšinējā pozitīvā pieredze. 50,6% respondentu pārliecinājušies, ka viņu darbiniekiem nav nepieciešams fiziski satikties, jo digitālie dokumentu apmaiņas un komunikācijas risinājumi darbojas pietiekami labi, lai kvalitatīvi veiktu darba pienākumus.

10. Attālinātā darba tehnoloģiju lielākie izaicinājumi — ierīču veiktspēja un mobilitāte

Pētot Latvijas attālinātā darba tendences, tehnoloģiju uzņēmums "Huawei" ir veicis aptauju sadarbībā ar "Norstat", kur 534 respondentu aptaujā pētīts darbavietu viedierīču nodrošinājums. Lai gan aptaujas respondentu skaita dēļ tā nav uzskatāma par reprezentatīvu, tomēr tā iezīmē tendenci — 55% respondentu atbildējuši, ka regulāri maina savu atrašanās vietu darba laikā un 11% no tiem nesaredzot trūkumus darbam izmantotajās viedierīcēs.

Atbildot uz aptaujas jautājumu par viedierīču funkcijām, kuru darba nolūkos pietrūkst visvairāk, trešā daļa no respondentiem par lielāko izaicinājumu norādījuši tieši ātru ierīces veiktspēju, kam seko iespēja pārlūkot vairākas programmas vienuviet (26%) un iespēja ierīci viegli paņemt līdzi, mainot savu atrašanās vietu (23%). 22% kā vienu no svarīgākajām viedierīces funkcijām norādīja to vieglu savienošanu ar citām ierīcēm, piemēram, viedtālruni vai planšetdatoru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt