Viņa izgudrojums mainīja pasauli. Akira Jošino un litija jonu baterija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

„Lūdzu, pasakiet bērniem, ka pasaulē vēl ir tik daudz ko izgudrot!” mudina japāņu ķīmiķis Akira Jošino. Viņam pašam pieder viens no nozīmīgākajiem atklājumiem mūsdienu mobilo tehnoloģiju pasaulē – tā ir daudzkārt lādējamā litija jonu baterija. Viņš ir viens no šā gada Eiropas Izgudrotāju balvas laureātiem.

Viņa izgudrojums mainīja pasauli. Akira Jošino un litija jonu baterija
00:00 / 05:04
Lejuplādēt

Akiram Jošino ir 71 gads, viņš ir smalks, neliela auguma vīrs, kurš ļoti daudz smejas. Manus angliski uzdotos jautājumus saprot, taču atbild tikai japāniski. Sarunājamies caur tulku. Ar sevi viņš iepazīstina tā:

„Mani sauc Jošino Akira. Man bija 33 gadi, kad sāku savus pētījumus, un 37 gadu vecumā es izgudroju litija jonu bateriju. Vispār es nebiju bateriju eksperts – pēc izglītības esmu ķīmiķis,”

Cilvēka spēja izgudrot arvien jaunas lietas neapstāsies nekad. Kas pārsteidzis pasauli šogad? Stāsti par neparastiem izgudrojumiem un to autoriem, kas nominēti prestižajai Eiropas Izgudrotāju balvai:

Lādējamas baterijas 70.gados attīstīja arī citi zinātnieki, bet Jošino atrada veidu, kā tās padarīt drošākas un stabilākas. Savu pirmo patenta pieteikumu viņš iesniedza 1983. gadā. Viņa uzņēmums „Asahi Kasei” licencēja patentu citiem ražotājiem, ieskaitot „Sony”, kas 1991. gadā šo tehnoloģiju laida tirgū.

„Kad radīju savu pirmo izgudrojumu, man nenāca prātā, cik liels pielietojums tam būs. Bet deviņdesmito gadu vidus, kad „Microsoft” laida klajā savu „Windows 95”, bija laiks, kad laptopu un mobilo telefonu tirgus sāka uzņemt apgriezienus. Šādi mirkļi maina pasauli un sabiedrību. Tie ir iespēju brīži. Un

sagadījās tā, ka man bija šī litija jonu baterija, ko piedāvāt. Mans izgudrojums sakrita ar pārmaiņām tehnoloģiju pasaulē. Tie papildināja viens otru,” stāsta zinātnieks.

Akira Jošino ir to daudzo zinātnieku vidū, kuri par savu karjeras izvēli saka paldies konkrētam skolotājam. Akira atceras, ka viņa aizraušanās ar ķīmiju sākās trešajā klasē:

„Man bija desmit gadu. Mans skolotājs studēja ķīmiju un laikā starp stundām mēdza ar mums runāties. Mani tas ļoti aizrāva. Viņš mums ieteica izlasīt 19. gadsimta britu zinātnieka Maikla Faradeja grāmatu bērniem „Sveces ķīmiskā vēsture”. Tā mani ļoti iespaidoja,”

Akiras Jošino darbu pie litija jonu baterijas 40 gadu garumā godināja arī Eiropas Izgudrotāju balvas ceremonijā, kur viņš uzvarēja kategorijā zinātniekiem ārpus Eiropas. Uz jautājumu, kas licis visus šos gadus turpināt darbu pie baterijas attīstības, Jošino atbilde ir vienkārša – ziņkārība!

„Vārds „inovācija” apzīmē kaut ko jaunu; kaut ko, kas maina lietas. Ne tikai zinātnē, bet jebkur – arī mākslā, mūzikā. Tas ir kaut kas, kas maina cilvēku dzīvi. Tā arī es jūtos –

mans izgudrojums bija inovatīvs, un tas mainīja pasauli. Bija aizraujoši būt tam visam pa vidu. Toreiz, deviņdesmito gadu sākumā, tehnoloģiju pasaulē tik daudz kas reizē notika! Un tagad mēs dzīvojam līdzīgā laikā,”

Saku Akiram Jošino, ka varētu būt visai viegli kļūt iedomīgam, redzot, ka tavs izgudrojums ir rokā gandrīz katram planētas iedzīvotājam. Bet Akira atbild – es jūtos pagodināts. Ja tu pats sev tici, tad tev nesakāps galvā.

„Domāju, ka visi ir spējīgi saņemt signālus. Bet daudzi tos vienkārši nepamana. Sava iekšējā „uztveres antena” visu laiku ir jātur kārtībā. Tur arī rodas iedvesma. Jo reizēm viss atkarīgs no laimīgas sagadīšanās. To min arī daudzi Nobela prēmijas laureāti.”

Akira Jošino arī šodien turpina strādāt pie savas litija jonu baterijas attīstības, tikai tagad viņa uzmanības lokā vairs nav mobilie telefoni un datori, bet gan elektromobiļi. Mana misija, saka Akira, ar šīs baterijas palīdzību atrast reālu risinājumu vides problēmām. Bet ko pieredzējušais zinātnieks teiktu tiem, kuri šodien ir 3.klasē?

„Pasaule joprojām ir pilna nezināmu lietu. Vēl ir tik daudz ko atklāt! Bet mūsdienu tehnoloģiju pasaulē, kur tik ātri pie visa var tikt, cilvēkiem rodas maldīgs priekšstats, ka viss jau ir zināms. Bet tā nav tiesa. Vēl ir tik daudz nezināma! Mūs gaida vēl daudz izcilu izgudrojumu. Iespēju ir bezgala daudz, lūdzu, pasakiet to jauniešiem!” mudina Akira Jošino.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti