Dienas ziņas

Jaunos pianistus konkursā vērtē pasaules līmeņa zvaigznes

Dienas ziņas

Kuldīgas Katrīnas kauss aizvadīts ar jauniem rekordiem

Nav naudas iemaksai Starptautiskajā kosmosa aģentūrā

Vilcina jautājumu par dalību Kosmosa aģentūrā

Zinātnieki dusmīgi! Tiekoties ar ārzemju kolēģiem, Latvijas zinātniekiem atkal būs jāsarkst un jātaisnojas. Valdība jau atkal gatavojas atlikt lēmumu par dalības maksu Eiropas Kosmosa aģentūrā (EKA). Šonedēļ šis jautājums tika atlikts valdības sēdē, lai atkārtoti par to lemtu nākam otrdien. Latvija ir vienīgā Eiropas Savienības valsts, kas nekādi nevar samaksāt biedru naudu.  

Uģis Cābulis izstrādā kriogēnās izolācijas materiālus kosmosa kuģiem. Viņa zinātnieku grupa sadarbojas ar industrijas gigantu “Airbus” un piesaistījusi 250 tūkstoš eiro. Sagatavots projekts vēl par 200 tūkstošiem eiro. Taču tas, visticamāk, paliks guļot plauktā. Latvija nav iemaksājusi dalības maksu Eiropas Kosmosa aģentūrā, un mūsu pētnieki nevar pretendēt uz izdevīgiem Eiropas projektiem un pasūtījumiem.

"Es gadu no gada kā tāds muļķītis viņiem solu - jā, jā šogad nebūs, bet nākošgad noteikti un man apsolīts, tas būs prioritāšu pirmajā rindiņā. Un beigās iznāk, ka es esmu tāds kā blēdis viņu acīs," Latvijas Televīzijai atzīst Cākulis.

Dalības maksa - 1,3 miljoni eiro - EKA bija jāiemaksā jau pērn, taču ierobežotā budžeta dēļ valdība nolēma to atlikt uz šo gadu. Tagad Ministru kabinets ierosina atlikt vēl uz trim gadiem, jo budžetā šādu summu nevarot atrast. 

"Mums ir paredzēts nezin kāds ekonomiskais izrāviens un augstās tehnoloģijas. Bet kur tad ir vēl augstākas tehnoloģijas, ja ne kosmosa nozarē un, ja tas tiek norakts, noairēts un nolikts atkal zem tepiķa, tad ir ļoti grūti saprast, uz ko tā valdība, uz kā tas ekonomiskais izrāviens tiek orientēts," dusmojas zinātnieks.

Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis ir vēl skarbāks - valdība šādi tīši novilcina tautsaimniecības attīstību. 

"Tā nav kaprīze, ar kuru zinātnieki gribētu sev palielināt algas, bet tā ir Latvijas tautsaimniecībā neiegūtā peļņa, kuru mēs šādā veidā atvairām. Un vēl var paskatīties, kāds ir cilvēku rezursu zaudējums. Ventspils Augstskolā sagatavotie doktoranti .. kādi 9 .. strādā Tartu Universitātē un Igaunijas valstij nes ekonomisku labumu," saka Spārītis.

1,3 miljonus eiro zinātnieki atpelnītu gada laikā ar uzviju. Tas veicinātu uzņēmējdarbību un attīstītu blakus nozares, jo kosmosa tehnoloģijas aizvien vairāk izmantojam ikdienā. Dalības maksa EKA jāmaksā līdz 31.janvārim. 

"Ja šobrīd ir pieņemts lēmums neatbalstīt, tad nākošā reize, kad var tikt skatīts, ir sagatavojot nākošo vidējā termiņa budžetu. Un tas tad jau ir 2018.gads," skaidro atbildīgās ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta vadītāja Agrita Kiopa. 

Valdība šonedēļ plānoja izskatīt attiecīgu ziņojumu, taču šis punkts tika svītrots no darba kārtības.  Atbildīgā ministrija vēl cer, ka valdībai izdosies atrast naudu. Premjerministre Laimdota Straujuma izteikusies, ka būtu jāatbalsta valsts dalība EKA 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti