Labrīt

Latvijā šodien ar oficiālo vizīti ierodas Nīderlandes karalis Vilems Aleksandrs

Labrīt

LR korespondents Uģis Lībietis par Donalda Trampa un Kima Čenuna tikšanos Singapūrā

Viens lādētājs visiem viedtālruņiem - tuvāk mērķim

Viens lādētājs visiem viedtālruņiem - tuvāk mērķim

Viens lādētājs visiem telefoniem. Par šādu universālu lādētāju ražotāji bija savā starpā vienojušies jau gandrīz pirms 10  gadiem. Tagad varam vērot rezultātus. Tomēr daļai telefonu aizvien saglabājas atšķirīgi lādētāji, un to izjūt arī patērētāji. Tieši šobrīd pārskata standartu mobilo telefonu lādētājiem.

Izlādējies telefons mūsdienās var radīt pamatīgu diskomfortu. Ja kāds aizdod lādētāju, tad var atviegloti nopūsties. Taču ko darīt, ja piemērota lādētāja apkārtējiem nav? Vairums uzrunāto rīdzinieku Latvijas Radio atzina - vēlētos, lai visiem telefoniem būtu universāls lādētājs.

„Jā, man liekas, ka tas atvieglotu dzīvi. Ir „iphone cilvēki” un „androīdu cilvēki”. Līdz ar to bieži vien, ja kādās „iphone kompānijās” tev, nabadziņam, izlādējas telefons, tev vienkārši nav variantu, un tad staigā kā tāds nabadziņš. (..) Man ir "Huawei", es mācos augstskolā un manai grupasbiedrenei arī ir "Huawei", bet viņai bišķiņ jaunāks modelis tam pašam telefonam. Vienu reizi bija tā, ka palikuši kādi 3 %, bet visa diena priekšā. Es viņai palūdzu, lai viņa paņem [lādētāju], bet tas nederēja! It kā tas pats, izskatījās precīzi kā mans, bet nav tas kontakts tāds,” savu pieredzi klāsta kāds students.

Kādam gan lādētāju atšķirības netraucē: „Man ir "Power bank" [ārējais akumulators] līdzi tāpēc, ka visu laiku izlādējas telefons.”

Pirms vairākiem gadiem bija iecerēts, - mikro USB kļūs par lādētāju, ar kuru varēs uzlādēt visus Eiropas viedtālruņus. Vēlāk gan parādījies jauna tipa lādētājs, stāsta Vladimirs, kurš nodarbojas ar telefonu remontu:

„Sākot no "iPhone 5" visiem "iPhone" ir viens lādētājs. Pārējiem jaunajiem telefoniem pārsvarā ir "USB type C" un, teiksim, lētā gala telefoniem un nedaudz vecākiem "Android" telefoniem ir mikro USB.”

Mikro USB lādētāju nevar ielikt telefonā ar jebkuru pusi, skaidro Vladimirs: „Mēs labojam tikai "iPhone", bet no paziņām, kas strādā citos servisos, esmu dzirdējis, ka tieši "Android" telefoniem, kuriem ir tā saucamais mikro USB lādētājs, viņiem ir diezgan izplatīta problēma, ka cilvēki mēģina ielikt vadu ar otru pusi un salauž lādētāju.”

Lai arī aizvien lādētāji telefoniem atšķiras, tagad situācija ir krietni uzlabojusies.To pats novērojis arī Latvijas Nacionālās standartizācijas institūcijas „Latvijas standarts” vadītājs Ingars Pilmanis:„Es pilnīgi noteikti to jūtu. Man mājās stāv kādi pieci lādētāji, un tagad es ar vienu lādētāju lādēju jau kādu trešo telefonu.”

Pilmanis atgādina - starp lielākajiem telefonu ražotājiem teju pirms 10 gadiem bija brīvprātīga vienošanās – viens lādētājs visiem telefoniem. Tobrīd lēsa, ka tas samazinās elektronikas atkritumus par 50 tūkstošiem tonnu gadā.

„Un vienojās par to, ka tas būs mikro USB. 2009.-2011. gadā viņiem bija saprašanās memorands par to, ka viņi tā darīs. Un pašlaik nāk Eiropas Savienības likumdošanas iniciatīva par to, ka noteiks Eiropā, ka šis lādētājs varētu būt vienots. Tagad šis standarts ir pārskatīšanā,” zina teikt Pilmanis.

Vai nākotnē varam sagaidīt, ka lādētāju atšķirību izskaudīs pilnībā?

„Te jāskatās, kā beigsies šī Eiropas Komisijas iniciatīva, kā viņi noteiks, - cik tas ir obligāti Eiropas tirgū, ka jābūt lādētājam pēc vienota formāta. Pašlaik ir direktīva, kurā ir punkts par šo, bet tas izpildījums vēl nav pateikts.”

Standarta dzīves cikls esot pieci gadi, tādēļ to pārskata. Turklāt saskaņošana varētu notikt ne tikai Eiropas, bet arī pasaules līmenī, skaidro Pilmanis:

„Tehnoloģijas attīstās, un arī lādētājiem ir jāiet līdzi tehnoloģijām. Te vairāk ir jautājums par to, ka tie iet vienoti līdzi, nevis katrs izdomā citādāk. Lai viņi kopā par šo standartu vienojas un pēc tam šos lādētājus veido tādus, lai nevajadzētu katram telefona aparātam likt līdzi lādētāju, kurš ir unikāls šim modelim.”

Pēc pārskatīšanas standarts būs jāpārņem Eiropas Savienības dalībvalstīm. Jaunu standarta redakciju paredzēts izstrādāt šī gada laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti