Digitālās brokastis

"Sony" WH-1000XM5 apskats #DigitālāsBrokastis

Digitālās brokastis

Mūsu drošība internetā un ierīcēs sarunā ar Dmitriju Ņikitinu un Agri Krustu

Ziņu topā: USB type-C uzvara, Nacionālais kiberdrošības centrs un Apple jaunumi

Vienoti lādētāji, kiberdrošības centra izveide Latvijā un «Apple» jaunumi. Tehnoloģiju ziņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. Eiropas Savienībā vēlas ieviest vienotu lādēšanas standartu

Eiropas Parlaments un Eiropadome panākušas konceptuālu vienošanos par to, ka visām mazajām pārnēsājamām elektroniskajām ierīcēm, kuras tiek pārdotas Eiropā, jābūt aprīkotām ar USB-C uzlādes standartu. Septembrī likumprojekts tiks virzīts uz galējo apstiprināšanu ar mērķi atvieglot patērētāju ikdienu un samazināt tehnoloģiju atkritumu rašanos.

Likumprojektā paredzētās izmaiņas no 2024. gada skars viedtālruņus, planšetdatorus, digitālās kameras, visa veida austiņas – uz galvas un ausī liekamās, kā arī pārnēsājamās videospēļu konsoles, pārnēsājamos skaļruņus, e-lasītājus, klaviatūras, peles un mobilās navigācijas iekārtas. Ar nedaudz ilgāku pielāgošanas periodu šīs izmaiņas skars arī portatīvos datorus.

Vispamanāmāk izmaiņas varētu skart tieši "Apple" ierīces, kuras stingri pieturas pie "Lightning cable", kas tika ieviests līdz ar "iPhone 5" paaudzi 2012. gadā. Taču, protams, ne jau tikai "Apple" vajadzēs uz šo reaģēt, jo noteikumu izmaiņas skar diezgan plašu loku ar elektroierīču ražotājiem.

2. Ministru kabinets atbalstījis Nacionālā kiberdrošības centra izveidi

Ministru kabinets atbalstījis Nacionālā kiberdrošības centra izveidi no 2023. gada 1. janvāra, kura mērķis būs kiberdrošības pārvaldības uzlabošana, risinot tādus izaicinājumus kā atšķirīgs kiberdrošības līmenis valsts un pašvaldību iestādēs, kvalificēta personāla un konkurētspējīga atalgojuma nodrošināšana, kā arī Eiropas Savienības tiesību aktos noteikto funkciju veikšana kiberdrošības jomā.

Centram citstarp būs arī jāizstrādā Latvijas kiberdrošības stratēģija un jāveido nacionālā kiberdrošības politika, kā arī jārisina kiberdrošības incidenti un jāinformē valsts pārvaldes un plašāka sabiedrība par kiberdrošību.

Nacionālais kiberdrošības centrs darbosies Aizsardzības ministrijas uzraudzībā un ietvers līdzšinējo informācijas tehnoloģiju incidentu novēršanas institūciju CERT.LV, kā arī piesaistīs papildu personālu.

3. Jaunās "Apple" operētājsistēmas un "MacBook Air M2"

Tehnoloģiju uzņēmums "Apple" aizvadījis tā "WWDC 2022" konferenci, sniedzot ieskatu jaunākajā piedāvājuma kā ierīcēm, tā programmatūrai – no "iOS 16" līdz pat jaunam portatīvajam datoram.

Iespējams, plašākai sabiedrībai lielākos uzlabojumus atnesīs jaunā iOS operētājsistēmas 16. versija. Pamanāmākais tajā varētu būt jaunais lock screen jeb ekrāns, ko redzat pirms telefona atslēgšanas. Jaunas ekrāntapetes, pielāgojamas krāsas pulkstenim un citām ekrānvadīklām, iespēja piespraust dažādus rīkus, kā arī uzlabota uzlecošo paziņojumu atrādīšana.

Notiekošās aktivitātes jeb "Live Activities" varēs piespraust pie "lock screen", lai, piemēram, telefonu pat neatslēdzot varētu redzēt, cik tālu ir izsauktais taksometrs vai arī cik kilometrus esmu noskrējis, vai arī – kāds ir rezultāts basketbola spēlē.

"Apple" spēris vienu soli tuvāk, lai kļūtu par nebanku finanšu uzņēmumu, ieviešot savu "pērc tagad, maksā pa daļām" iespēju. Dalītais maksājums līdz pat sešām nedēļām būs integrēts "Apple Pay" un piedāvāts brīdī, kad tiek aktivizēta "Apple" maksājuma funkcija.

M2 ir jaunākās paaudzes "Apple" silīcija procesora mikroshēma, kas uz papīra tiek solīta par 18% jaudīgāka nekā tās M1 priekštecis. Čips tiks iekļauts jaunatklātajā "MacBook Air" portatīvajā datorā, kas būs nieka 11 milimetru biezs un svērs tikai 1,2 kilogramus.

13,6 collu displejs, līdz pat 20 stundu akumulatora kapacitāte, "MagSafe" lādētājs, "4 Type-C USB" porti un pat ligzda austiņām.

Ja esi "iMessages" cienītājs, tad noderīga līdz ar "iOS 16" varētu būt iespēja rediģēt un atsaukt nosūtītās ziņas vai arī atzīmēt kādu ziņu kā neizlasītu, ja par to vēlāk ir jāatceras. Ziņas gan varēs rediģēt vai atsaukt 15 minūšu laikā, savukārt dzēstās atgūt 30 dienu laikā.

"macOS" nākamo operētājsistēmas versiju sauks "Ventura", un tās lielākā pievienotā vērtība varētu būt "Stage Manager" rīks, kas ļaus vieglāk klejot starp daudzajiem atvērtajiem programmu logiem. Un "Spotlight" rīks kļūs daudzpusīgāks, meklējot saturu arī starp fotogrāfijām un ļaujot uzreiz no tā veikt konkrētas darbības.

Lietojot "Safari" pārlūkprogrammu, "Apple Passkeys" ļaus pieslēgties dažādām tīmekļvietnēm, veicot autorizāciju ar "iPhone" vai "Mac" palīdzību (vairs nebūs jāatceras paroles).

Savukārt "watchOS 9" ir jaunā viedpulksteņu operētājsistēmas versija, kas piedāvās ne tikai jaunus pulksteņa ekrāna skatus, bet arī jaunus skriešanas rādītājus, sirds priekškambaru fibrilācijas izsekošanu un atgādinājumus par medikamentu lietošanu.

"iPadOS 16" jeb planšetdatoru operētājsistēma turpina attīstīt kopdarba iespējas, izmantojot "Apple" biroja programmatūru, aizgūst iepriekš aprakstīto "Stage manager" rīku, kā arī beidzot ļaus dažādus programmu logus dažādos izmēros pārklāt pāri vienu otram.

"iPhone" turpmāk varēs izmantot vebkameras vietā kopā ar "Mac" datoriem, izmantojot speciālu kājiņu.

"Safety Check" ir jauna funkcija, kas palīdzēs vardarbīgās savstarpējās attiecībās iesaistītajiem vieglāk pārraudzīt, kuriem ir piekļuve viņu lietotnēm, parolēm un citai sensitīvai informācijai.

"Apple" vēlas savu "CarPlay" sistēmu vēl vairāk integrēt mūsdienīgās, ar ekrāniem aprīkotās automašīnās, pārņemot visus automašīnas ekrānus – kā centrālo konsoli, tā paneli aiz vadītāja stūres. Tas paredz arī iespēju caur "CarPlay" saskarni gan redzēt automašīnas parametrus, gan mainīt tās parametrus.

"Fitness" lietotne turpmāk būs pieejama visiem "iPhone" lietotājiem savu fizisko aktivitāšu izsekošanai. Iepriekš tā bija pieejama tikai "Apple Watch" lietotājiem. Un saskarnes uzlabojumus piedzīvojusi arī "Apple" gudrās mājas pārvaldības lietotne.

 

4. Sievietei transplantēta 3D drukāta auss

Nesen kādai sievietei ASV transplantēta 3D drukāta auss, kas izgatavota no viņas pašas ķermeņa šūnām. Transplantācija bija daļa no uzņēmuma “3DBio Therapeutics” pirmā tehnoloģijas klīniskā izmēģinājuma, un veiksmīgais iznākums iezīmē platu soli audu inženierijas attīstībā.

Procedūra, kā vēstīja portāls "Kursors", tika veikta sievietei, kura sirgst ar mikrotiju – stāvokli, kad viena vai abas ausis ir nepietiekami attīstītas vai arī to nav vispār. Operācija bija ļoti sarežģīta, tai skaitā ietverot audu parauga noņemšanu no pacientes veselās auss un skrimšļa šūnu izņemšanu. Pēc tam šīs šūnas tika audzētas un izdrukātas pacientes auss formā. Tā kā šajā gadījumā 3D drukātā auss tika izgatavota no pacientes pašas šūnām, pastāvēja mazāka iespēja, ka viņas ķermenis to atgrūdīs.

5. Latvijā 25% jauniešu apzināti zog saturu internetā

33% aptaujāto eiropiešu vecumā no 15 līdz 24 gadiem apgalvo, ka ir piekļuvuši digitālajam saturam no nelegāliem avotiem. No tiem, kuri to darīja apzināti, 21% izmantoja, atskaņoja, lejupielādēja vai straumēja saturu no nelegāliem avotiem. Latvijā pirātiskam saturam apzināti piekļuva 25% aptaujāto, kā liecina Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) 2022. gada rezultātu pārskats par intelektuālo īpašumu un jaunatni.

Vienlaikus 60% Eiropas jauniešu aptaujā norādīja, ka dod priekšroku digitālajam saturam no legāliem avotiem. 2019. gadā tā norādīja 50% aptaujāto.

Latvijā šis īpatsvars ir 46%.

Apzināta pirātisma līmenis gan joprojām ir stabils.

Proti, 21% jauno patērētāju atzīst, ka pēdējo 12 mēnešu laikā ir apzināti piekļuvuši pirātiskam saturam. Ievērojama daļa jauniešu arī tikuši maldināti saistībā ar piekļuvi pirātiskam saturam. 12% ir piekļuvuši pirātiskam saturam nejauši, un 7% nezina, vai tie ir vai nav piekļuvuši pirātiskam saturam.

Galvenais pirātiskā satura veids bija filmas (61%) un TV seriāli (52%), kam sekoja mūzika (36%), kurai piekļuva, izmantojot galvenokārt specializētas tīmekļa vietnes, lietotnes un sociālo mediju kanālus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti