Dienas ziņas

Vecumniekos aizvadīti 10. liliju svētki

Dienas ziņas

Inkubators uzņem jaunus komersantus

Veiks pētījumus kosmosa industrijā

Vides pētnieki no Priekuļiem iesaistās Eiropas Kosmosa aģentūras projektā

Vides risinājumu institūts, kas atrodas Priekuļos un darbojas dažādu aktuālu vides problēmu izpētē un ilgtspējīgas dabas resursu apsaimniekošanas izstrādē, nu pievērsies arī kosmosa industrijai. Izstrādāti divi projekti, kas guvuši visaugstāko novērtējumu Eiropas Kosmosa aģentūras izsludinātajā projektu konkursā. 

Institūta speciālisti turpmākos divus gadus strādās pie zemes virsmas un jūras pētniecības, papildinot Eiropas Kosmosa aģentūras orbītā palaisto satelītu darbu.  

Pirms diviem gadiem Vides risinājumu institūts tika pie lidmašīnas, kas savulaik kalpojusi Anglijas policijas vajadzībām, bet nu pārtapusi par lidojošo laboratoriju, kas aprīkota ar trīsdimensiju skeneri un moderniem sensoriem. Tas ļauj iegūt attēlus arī infrasarkanajā vai ultravioletajā krāsu spektrā, tātad tā, kā ar cilvēka aci saskatīt nav iespējams. 

“Spektrālā informācija ir kā pirkstu nospiedums attiecīgajam objektam, pēc kura mēs kā tādi izmeklētāji varam noteikt, kas tas ir par objektu, kādam nolūkam tas tiek lietots un kādā stāvoklī tas ir,” stāsta Vides risinājumu institūta vadošais pētnieks Dainis Jakovels.

Tieši šī lidojošā laboratorija, kam Eiropā nav līdzīgas un kas ir retums arī visā pasaulē, Vides risinājumu institūtam nu ļaus sadarboties ar Eiropas Kosmosa aģentūru. Jūnija otrajā pusē aģentūra orbītā veiksmīgi palaidusi satelītu, kas pētīs Zemes virsmu.

“No šiem te datiem mēģināsim izstrādāt klasifikācijas algoritmu tieši Latvijas vajadzībām. Mēs jau esam izvēlējušies arī pilotteritorijas, kurās mēs lidosim, kurās iegūsim datus un mēģināsim skatīties, kā šie dati ir izmantojami Latvijas vajadzībām,” norāda Jakovels. 

Savukārt otrs projekts saistās ar jūras ūdens kvalitātes un aļģu pētniecību. Patiesībā abi šie pētījumi ir cieši saistīti ar jomām, kurās Vides risinājumu institūts jau darbojas kopš izveides 2008. gadā. Šo gadu laikā organizācija pierādījusi savu konkurētspēju arī augsti izglītotu speciālistu piesaistē, piemēram, lidmašīnu vada pilots no Vācijas, kolēģu vidū ir arī savā jomā atzīts agronoms no Itālijas.

“Būtu naivi iedomāties, ka Latvijā mēs varam sagatavot pasaules līmeņa speciālistus visās jomās. Un, tā kā mums tagad robežas ir vaļā, tad mēs arī skatāmies, kur tā ekselence atrodas vai kur tās unikālās zināšanas atrodas, un mēs pie tiem cilvēkiem vēršamies un uzrunājam viņus,” skaidro Vides risinājumu institūta vadītāja Inese Suija–Markova.

Vides risinājumu institūts ir akreditēts Izglītības un zinātnes ministrijā, taču valsts finansējumu tas nesaņem un attīstībai nauda jānopelna pašiem.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt