Panorāma

Viesmīlības nozare var sākt pieteikties subsīdijām

Panorāma

Tapis jauns mediķu atalgojuma modelis

Medicīnas zinātnei Latvijā jauns ātrums

Video: LMT un «MikroTik» izveidojuši lieljaudas datu tīklu zinātniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas uzņēmumi "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) un «MikroTik» ir izveidojuši vienotu lieljaudas datu tīklu, lai ārstiem un zinātniekiem palīdzētu cīņā ar vēzi, Covid-19 izraisošo vīrusu, kā arī citām slimībām.

Izmantojot līdz šim zinātniekiem pieejamo datu tīklu, lielo datu apjomu genomu pētniecībai nācies sūtīt vairākas dienas vai pat transportēt ar autopārvadājumiem ārējos cietajos diskos. Tas ilgstoši apgrūtinājis un palēninājis pētniecības procesu Latvijā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tagad slimību pētniecībai un ārstiem bez maksas ir pieejams datu tīkls, kas ļauj to pašu informāciju nosūtīt pāris minūšu laikā.

Pūķis: Par datu tīklu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Atklājām lieljaudas datu pārraides tīklu starp vairākiem pētniecības centriem Latvijā. Varbūt daudziem tas ir noslēpums, bet Latvijā ir lieli centri, kas nodarbojas ar gēnu pētniecību. Tā īpatnība ir, ka šie gēnu faili patiešām ir milzīgi. Viens fails var aizņemt pat 400 gigabaitus. Tā līdzšinējā problēma, ka gluži kā vecajos laikos faili bija jāvadā ar mašīnu starp šiem punktiem, jo tos nevarēja normāli pārraidīt. Mēs šobrīd kopā ar «MikroTik» esam izveidojuši tīklu starp lieljaudas datu pārraides centriem, lai situāciju būtu daudz modernāka un atbilstoša mūsdienām. Tas ir mūsu ieguldījums un palīdzība gēnu pētniecībā, jo Latvijas centru fokusi ir gan Covid-19 pētniecība, gan arī cīņa ar vēzi. Tas ir mūsu ieguldījums šajā procesā," uzsvēra LMT viceprezidents Ingmārs Pūķis.

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs ir vadošā pētniecības iestāde molekulārajā bioloģijā, biomedicīnā un biotehnoloģijā Latvijā, kā arī nozīmīgs spēlētājs uz pasaules zinātnes skatuves. Tas veic izpēti cilvēka ģenētikā, onkoloģijā un virusoloģijā. Vienkāršā valodā runājot – apkopo un analizē datus, kas ļauj mediķiem veiksmīgāk cīnīties ar vēzi, Covid-19 un citām slimībām.

Taču apstrādājamo un iegūto datu apjoms ir milzīgs. Viena cilvēka genoma dati aizņem gigabaitus, vēža audu analīze – ap 400 gigabaitu. Un ja jāstrādā ar datiem par vairākiem desmitiem vai simtiem pacientu, tad informācijas pārsūtīšana zinātniekiem kļuva par nopietnu apgrūtinājumu.  

"Mūsu cilvēki bieži vien gaidīja dienām, kamēr dati no šejienes nokļūs līdz Rīgas Tehniskajai universitātei. Ja runājam par “Latvia MGI Tech”, tad datus reizēm ar ārējo disku bija ātrāk aizvest ar mašīnu nekā ar tīklu pārsūtīt, kas bija mūsu rīcībā," atklāja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs vadošais pētnieks Dāvids Frīdmanis.

LMT un "MikroTik" lieljaudas tīkls nodrošina datu pārraidi ar ātrumu 10 gigabaiti sekundē un ļaus dažās minūtēs pārsūtīt informācijas apjomu, kas agrāk prasīja stundas vai pat dienas.

Lieljaudas datu tīkls apvieno Latvijas Biomedicīnas centru, Rīgas Tehniskās universitātes Zinātniskās skaitļošanas centru, gēnu sekvencēšanas centru “Latvia MGI Tech” un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu (BKUS).

"Arī Bērnu slimnīcai ir šāda ambīcija par digitālo pētniecības vidi, un arī tam ir nepieciešama masīva datu pārraides iespēja. Jo uzkrātie elektroniskie dati, tai skaitā genoma dati, paver milzīgas iespējas analīzei ar mākslīgā intelekta palīdzību," atzina BKUS valdes priekšsēdētājs Valts Ābols.

Tuvākajā nākotnē šim tīklam varētu pievienot arī Latvijas Universitātes Akadēmisko centru, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcu, kā arī Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru.

Savukārt ārējie cietie diski, ar kādiem zinātnieki vēl nesen taksometros pārvadāja pētījumu datus, paliek vēsturē. Tādēļ projekta autori trešdien vienu no šiem datu nesējiem ar Veselības ministres starpniecību atdāvināja Medicīnas muzejam.

"Šis artefakts pieder pie medicīnas vēstures, un nākamajām paaudzēm iespējams būs interesanti paskatīties, kas ir šajā oranžajā klucītī iekšā," sacīja LMT prezidents Juris Binde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti