VIDEO: Irbenes radioteleskopa «RT-16» tornī paceļ 16 tonnu antenu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Irbenē balsta tornī pacelta Ventspils Augstskolas (VeA) Starptautiskā radioastronomijas centra mazākā radioteleskopa jaunā 16 tonnu smagā antena, informē VeA. Turpmāk Irbenes radioteleskopu kompleksu veidos divas antenas – 32 un 16 metru diametrā. 

"RT-16" antenas kopējais svars ir ap 16 tonnām, primārā spoguļa diametrs ir 16 metri, sekundārā spoguļa diametrs - 1,6 metri, tā atstarojošo virsmu veido 80 paneļi, darba frekvences ir no 1,4 līdz 12 gigaherciem. Tās pacelšanai izmantoja SIA "Arsava" 350 tonnu celtspējas celtni.

Antenas izgatavošanas pamata materiāls ir oglekļa šķiedras polimērmateriāls. Jaunā antena tapusi infrastruktūras modernizācijas projekta "IKSA-centrs" ietvaros, kuru līdzfinansē Eiropas reģionālās attīstības fonds (ERAF) un atbalstu sniedz arī Ventspils pilsētas pašvaldība.

Līdz šim antenas bija jāvada, stāvot tām līdzās, bet turpmāk būs iespējams tās vadīt ar datoru. 

Izmantojot abus Irbenes kompleksa radioteleskopus, plānots veikt pētījumus astronomijā un astrofizikā, kā arī lietišķos pētījumus kosmosa tehnoloģiju jomā. Infrastruktūras modernizācijas projekta "IKSA-centrs" ietvaros abi radioteleskopi RT-32 un RT-16 ir aprīkoti ar vienādām uztvērēju sistēmām, lai tie abi varētu vienlaikus uztvert datus par vienu un to pašu kosmiskās telpas apjomu, tādējādi abi teleskopi, sinhroni darbojoties, rada virtuālu teleskopu, kura diametrs ir ap 800 metriem (attālums starp abiem teleskopiem). Tas nozīmē, ka Irbenes radioteleskopu kompleksā turpmāk būs iespēja darbināt arī virtuālu teleskopu ar šādu diametru (800 m).

Turpmāk abas antenas tiks pielietotas starpzvaigžņu vides objektu novērojumos, Saules radionovērojumos, asteroīdu un zemei tuvo mākslīgo ķermeņu, tajā skaitā kosmisko atlūzu radiolokācijā, sevišķi lielas bāzes interferometrijas novērojumos – novērojot objektus ārpus Saules sistēmas. Tai pašā laikā, ņemot vērā to, ka "RT-16" jaunā antena ir vieglāka nekā vecā, teleskops aprīkots ar jaunu, mūsdienīgu vadības un piedziņas sistēmu, kas spēj nodrošināt augstus antenas pagriešanas ātrumus. "RT-16" būs iespējams izmantot arī kosmiskām telekomunikācijām, un antena var kalpot kā Zemes bāzes stacija satelītu apkalpošanai.

Jaunās "RT-16" antenas piegādi un abu radioteleskopu vadības piedziņas sistēmu modernizāciju nodrošināja Vācijas uzņēmums "MT Mechatronics GmbH". Jaunās antenas projektēšanu Vācijas uzņēmuma vadībā veica apakšuzņēmēji –  Ķīnas "54th Research Institute of China Electronics Technology Group Corporation" (CETC54) un "Instituto Geográfico Nacional" (IGN) no Spānijas. Jūlija beigās noritēja antenas montāžas darbi, kuru uzraudzību veica "MT Mechatronics". Augstskolas inženieri sadarbībā ar "MT Mechatronics" un "CETC54" veica uztverošo iekārtu montāžu jaunās antenas uztvērēju sistēmu korpusos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti