Labrīt

Lielu iedzīvotāju atsaucību izpelnās "Skaļā priekšā lasīšana" Rīgas aprūpes namos

Labrīt

EP: Krievijas propagandai jāatbild ar pozitīvu vēstījumu

Ventspils zinātnieki rada interaktīvu rīku – māju siltuma zudumu uzraugu

Ventspils zinātnieki rada interaktīvu rīku – māju siltuma zudumu uzraugu

Ventspils Augsto tehnoloģiju parka paspārnē tapis interaktīvs termālo karšu rīks – energoefektivitātes ģeogrāfiskā informācijas sistēma (EEĢIS). Pagaidām tā ir demo versija, kas ieskicē iespēju nākotnē pašvaldībām, namu apsaimniekotājiem un citiem interesentiem sekot māju energoefektivitātei.

 Aptuveni gada laikā projekta īstenotāji ievākuši datus no Kurzemes pašvaldībām, lai tagad darba rezultātus varētu prezentēt plašākai publikai.

No kosmosa vēl nevarēs

Jau no 2009. gada Ventspils Augsto tehnoloģiju parks aktīvi strādā, lai veicinātu tieši kosmosa nozares industriju un radītu produktu, ko piedāvāt tirgum.

Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta projekta īstenotāji pētīja iespēju, piemēram, Kurzemes pilsētās izmantot satelītattēlus un jaunākās termālās auditēšanas tehnoloģijas tieši energoefektivitātes nolūkos.

"Mums nāca prātā ideja izmantot kosmosa resursus. Tas bija jautājums mums pašiem, vai attēli no kosmosa resursiem, no 40 kilometru augstuma var sniegt atbalstu ēku energoefektivitātes pārraudzībai. Tas nav mērķis, lai energoauditoriem vairs nebūtu darba, bet sākumā vismaz redzēt, kā ēka izskatās no augšas," stāstīja Ventspils Augsto tehnoloģiju parka pārstāve Maija Cēbere. 

Pētījums pierādīja, ka kosmosa tehnoloģijas pašlaik šim mērķim nebūs pieejamas, taču projektā radīts rīks, ko varēs izmantot nākotnē. Pagaidām gan tā ir demo versija.

"Ir tapis rīks EEĢIS.lv, kas atšifrējas kā energoefektivitātes ģeogrāfiskā informācijas sistēma.

Tās mērķis ir apkopot ļoti lielu un plašu datu klāstu, kas palīdzētu apsaimniekotājiem, pašvaldību pārstāvjiem, energoauditoriem vai jebkuram iedzīvotājam apskatīties, kā viņa māja izskatās no augstuma un tieši kur varētu būt problēma, kāpēc ir tik lieli siltuma rēķini.

Pagaidām tā ir tikai demonstrācijas versija. Vislabākie attēli ir pieejami tikai Liepājai, jo par viņiem ir aerotermogrāfijas kartes. Tas nozīmē, ka šīs kartes ir iegūtas no lidmašīnas augstuma. Mūsu tēze, vai tas kosmoss var mums sniegt šādus resursus, tad pagaidām nē – šobrīd jāizmanto lidaparātu piedāvātie resursi," klāstīja Cēbere.

Dati nepārtraukti jāatjauno

Jāsaka gan, ka par Liepāju šobrīd ir pieejami tikai 2010. gada dati. Sešu gadu laikā situācija pilsētā ir ievērojami mainījusies, jo renovētas daudzas gan pašvaldības ēkas, gan daudzdzīvokļu mājas.

Raugoties nākotnē, Liepājas domes pārstāvis Mārtiņš Tīdens, kurš jau ilgstoši ir iedziļinājies energoefektivitātes jautājumos, norādīja, ka Ventspils Augsto tehnoloģiju parka radītais rīks ir nozīmīgs.

"Tā ir laba lieta, ja vien šo rīku regulāri atjauno un papildina. Manā skatījumā, tas ir jāsavieno ar būvniecības informācijas sistēmu, kas ir Ekonomikas ministrijas pārziņā, tad šis rīks iegūst pavisam citu varējumu. Tad jebkurš interesents var apskatīties jebkuras ēkas energoauditu pēc kartes vai adreses. Var arī sašķirot dažādās grupās objektus, var izvērtēt pat atsevišķu namu apsaimniekotājus pēc energoefektivitātes. Iespējas visplašākās," sacīja Tīdens.

Projektā apkopoti apjomīgi dati par Kurzemes plānošanas reģiona pilsētām. Dati ir jāatjauno nepārtraukti, lai tie būtu objektīvi, uzsver Liepājas pašvaldības pārstāvis.

"Tas nav lēts pasākums, bet, ja skatās valstiski, tad šāds pasūtījums būtu izdevīgāks, nekā, piemēram, to paveikt ar maziem lidaparātiem un daudzas reizes. Ja mēs gribam sasniegt mērķus, ko esam  apņēmušies arī pret Eiropas Savienību, tad šis ir labs rīks, kā analizēt un sasniegt mērķus," sprieda Tīdens.

Pagaidām tapis ir rīks, taču, kāds būs tā praktiskais pielietojums nākotnē, rādīs laiks. Lai prezentētu projekta rezultātus, notika semināru cikli vairākās Kurzemes pašvaldībās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti