Ventspils Jaunrades namā zinības apgūst jau trešā paaudze

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Novembra sākumā apaļu - 60 gadu jubileju - svin viena no vecākajām un arī daudzveidībā plašākajām interešu izglītības iestādēm - Ventspils Jaunrades nams.

Savā jubilejas gadā Jaunrades namā darbojas 55 dažādi pulciņi, kurus atbilstoši savām interesēm un spējām apmeklē vairāk nekā 1700 bērnu un jauniešu vecumā no trim līdz pat 25 gadiem.

1955. gada rudenī Ventspilī durvis vēra Pionieru pils - pirmā ārpusskolas iestāde, kas piedāvāja mazajiem ventspilniekiem papildināt savas zināšanas un izkopt talantus dažādos pulciņos. Pirmās direktores Valentīnas Krisovas vadībā iestādē strādāja tikai pieci pedagogi, pirmie pulciņi bija baleta, šūšanas, foto un tehniskās modelēšanas pulciņš. 60 gadu laikā pulciņu skaits ir pieaudzis līdz 55, turpinās arī seno pulciņu pilnveidošana un attīstīšana.

Sākotnēji Jaunrades nams atradās pagājušā gadsimta 30.gados celtā ēkā, kas gadu gaitā kļuva krietni par šauru. 2010.gadā iestāde pārcēlās uz daudz plašākām telpām - kādreizējo Latviešu biedrības namu. Krāšņais nams bija daudz cietis okupācijas gadu laikā, kad tajā saimniekoja armija. Arī pēc neatkarības atgūšanas tas ilgus gadus bija pamests aizmirstībā, taču pirms pieciem gadiem piedzīvoja savu atdzimšanu.

"Sākotnēji tas bija milzīgs izaicinājums. Neplānots," par pārmaiņām sāk stāstīt Ventspils Jaunrades nama direktore Daiga Silarāja.

"Nezināju, ka dzīve šādu iespēju piespēlēs. Šeit viss bija svešs, diezgan apšaubāmā stāvoklī, bet par ko šis nams pārvērtīsies, to varēja paredzēt tikai arhitekti, bet ne parastie pilsoņi. Telpām pašām jau nav vērtības, ja tajās nav cilvēku. Te ir gan brīnišķīgi pārveidotās un jaunbūvētās telpas, gan arī cilvēki," saka Silarāja.

1974.gadā direktores amatā stājās Rasma Jakoviča. Viņa vadīja iestādi 31 gadu. Nesen 80 gadu jubileju nosvinējusī kundze aizvien strādā Jaunrades namā par interešu izglītības skolotāju - māca harmoniskās attīstības klases audzēkņiem cipariņus. Viņa ir skolojusi bērnus jau vairākās paaudzēs.

"Es uzskatu, ka galvenā persona tādā jaunrades namā ir pulciņa vadītājs. Ja ir labs pulciņa vadītājs, kas ir veiksmīgs, fanātiķis, kas prot savu arodu un mīl bērnus, un strādā, tad arī nama darbā ir rezultāti," saka Jakoviča.

Viņa ir ievērojusi, ka daudzi vecāki un pat vecvecāki tagad uz namu ved savus bērnus un mazbērnus. "Kādreiz tāda doma izskanēja - vienīgā vieta pilsētā, kas ir veltīta bērniem, ir Jaunrades nams. Vecāki jūt, ka te bērni sanāk kopā un droši jūtas te. Ir arī telpas, arī pedagogi, kas ar viņiem strādā. Bērni aiznes mājās darbiņus, vecākus priecē skaistie koncerti. Tas viņus pievelk." saka Jakoviča.

Jau 35 gadus jeb vairāk nekā pusi no Jaunrades nama mūža klavierspēli pasniedz Inese Miķelsone. Pēdējos gados klavierspēle atkal kļuvusi ļoti populāra. par to liecina arvien pieaugošais spēlētgribētāju skaits. Šobrīd pie Ineses skolojas 14 dažāda vecuma bērni.

"Tiešām bērni ir ļoti daudz bijuši. Pat maniem bijušajiem skolniekiem bērni tagad nāk mācīties. (..) Mēs vairāk mācāmies muzicēt priekš sevis, savam priekam, ģimenei, draugiem, bet ir arī bērni, kas pārgājuši uz mūzikas skolu ar domu tālāk turpināt apgūt mūziku nopietni. Ir arī zēns, kurš izvēlējies mācīties mūziku tālāk Anglijā. Bija viens brīdis, kad bērni diezgan kūtri bija un nenāca, bet tagad atkal ir tāds kā vilnis nācis, kad bērni tiešām ļoti grib spēlēt," klāsta Miķelsone.

Ar ko nodarbošos savā dzīvē es jau zināju piektajā klasē - tā par sevi saka radioelektronikas laboratorijas ilggadējais vadītājs Viktors Bagienskis. 1960.gadu sākumā viņš ieradās Pionieru namā kā skolēns, bet 1990.gadā atgriezās jau kā pedagogs. "Daži domāja, ka viss tagad ir aizgājis datoros, bet es tajā pašā laikā pierādu, ka ar datoru vispār neko nevar izdarīt. Vajag reāli darīt ar rokām un, ja tu mācēsi ar rokām kaut ko darīt un sapratīsi, ko tu dari vismaz aptuveni, tad jau viss ir kārtībā," saka Bagienskis.

60 gadu laikā Jaunrades nama jeb, kā to sauc pedagogi un audzēkņi, Namiņa durvis vērušas vairākas paaudzes. Pedagogi ir pārliecināti, ka arī tie, kuriem šodien ir seši, desmit vai sešpadsmit gadu, pēc gadiem noteikti atgriezīšoties namā jau ar savām atvasēm pie rokas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti