«Venta-1» palīdz spert pirmo soli minisatelīta palaišanā uz Centaura Alfa zvaigzni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Kopā ar Latvijas satelītu “Venta-1” kompānija “Starshot” ir spērusi pirmo soli, lai uz Alfas Centaura zvaigzni nosūtītu miniatūru kosmosa kuģi, raksta rus.lsm.lv.

“Kuģis” gan nebūs lielāks par cilvēka plaukstu.

Jau 23. jūnijā no Indijas bija palaista nesējraķete PSLV-C38, kas jau ir nogādājusi sešus minisatelītus “Sprite” uz Zemes orbītas, vēsta žurnāls “New Scientist”. Divi no šiem minisatelītiem ir piestiprināti pie “Venta-1”, bet pārējie četri – Itālijas satelītam “Max Valier”. Paredzams, ka abi satelīti drīzumā paši varētu iziet atklātā orbītā.

“Sprite” ir kvadrātveida, četrus gramus viegla ierīce, kurā ir ievietoti vairāki sarežģīti mehānismi: datora procesors, saules paneļi, magnetometrs, žiroskops un radio, kas nepieciešams komunikācijā ar Zemi.

Šajā projektā ir ieguldīti vairāk nekā 100 miljoni ASV dolāru, un to atbalsta pazīstamais astrofiziķis Stīvens Hokings.

“Venta-1” kustība ir ieprogrammēta tādējādi, ka satelīts virs Latvijas parādās katru gadu vienā un tajā pašā laikā. Tādā veidā zinātniekiem būs vieglāk vērot tā darbību un apstrādāt iegūto informāciju.

Paredzēts, ka “Venta-1” debesīs būs vismaz gadu. “Venta-1”, atšķirībā no Lietuvas palaistā satelīta, neraidīs skaņas signālu. Tas dos kodētu ciparu signālu.

Jau ziņots, ka VeA izstrādātais Latvijas pirmais satelīts "Venta-1" 23. jūnijā plkst.6.59 pēc Latvijas laika ar Indijas nesējraķeti PSLV-C38 veiksmīgi nogādāts kosmosā. Pirmais signāls no ''Venta-1'' bija uztverts 23.jūnijā.

"Venta-1" riņķos Zemajā zemes orbītā (LEO) aptuveni 505 kilometru augstumā. Satelīts zemi apriņķos 16 reizes diennaktī, bet ne vienmēr tā signālu varēs uztvert. Signālu labi varēs uztvert tikai divas līdz trīs reizes dienā aptuveni uz 10 minūtēm.

Nesējraķete "PSLV-C38" bija 44 metrus augsta, tās diametrs - 2,8 metri, bet kopējā masa - 320 tonnas. Raķete sastāvēja no četriem posmiem. Ar tās palīdzību kosmosā tika nogādāti pavisam 30 satelīti no 15 valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti