Pasaules panorāma

Princi Filipu piemin gan Lielbritānijā, gan attālos džungļos

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. (Ar surdotulkojumu)

Kā kļūt par astronautu?

Vēl ir iespējams pieteikties Eiropas kosmonautu atlases konkursā

Eiropas Kosmosa aģentūra pēc 11 gadu pārtraukuma ir izsludinājusi kosmonautu atlasi, un tajā pirmoreiz var piedalīties arī Latvijas pilsoņi. Šoreiz īpaši tiek aicinātas sievietes un cilvēki ar īpašām vajadzībām. LTV korespondente Ilze Nagla vēsta, kādi ir konkursa atlases kritēriji un ko līdzšinējie Eiropas kosmonauti iesaka jaunajiem.

Itālijas kosmonauts Luka Parmitāno ir viens no veiksmīgajiem 2008. gada konkursa dalībniekiem. Kopš tā laika viņš jau lidojis divās misijās un kļuvis par Starptautiskās kosmosa stacijas komandieri.

Atslābsti un esi pats!

“Viena lieta, ko es, raugoties atpakaļ, teiktu sev pirms 10 gadiem – vienkārši atslābsti, esi tu pats. Es neko nebūtu varējis darīt citādāk – atlases process, kas šobrīd notiek, nav īstais laiks, lai mainītos, mēģinātu pilnveidoties, mēģinātu būt cits cilvēks,” atzīst Parmitāno.

“Manuprāt, es būtu varējis būt atbrīvotāks, lai parādītu, kas es esmu, ko esmu spējīgs darīt un kāda ir mana pieredze.

Tāpēc mans ieteikums būtu šāds – vienkārši esi pats! Ja vēlies būt kosmonauts, tev jau ir viss, kas tam nepieciešams.”

Eiropas Kosmosa aģentūra meklē jaunus kosmonautus meklē tikai ceturto reizi kopš 1978. gada. Pieteikšanās šobrīd notiek pilnā sparā, un no visiem gribētājiem tiks atlasīti 4 līdz 6 jauni Eiropas kosmonauti, kā arī tiks izveidota rezervistu grupa, kuru varēs norīkot noteiktās misijās.

Visi ir aicināti piedalīties

“Par astronautiem tradicionāli iepriekš kļuva lidmašīnu izmēģinājuma piloti, un patiešām – kvalificēti izmēģinājuma piloti ir piemēroti šim aicinājumam. Bet, astronauti dzīvos un strādās Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS), un mēs meklējam arī daudz plašāku iespējamo prasmju kopumu zinātnē, tehnoloģijā vai medicīnā,” norāda Eiropas Kosmosa aģentūras cilvēku un robotu izpētes direktors Deivids Pārkers.

“Mēs meklējam tādus cilvēkus, kas gatavi veikt zinātniskos eksperimentus SKS zinātniskajā laboratorijā “Columbus”; kas ir spējīgi pielāgoties, lai sagatavotos misijām dziļā kosmosā, iespējams, uz Mēnesi; kas būs gatavi paši kļūt par medicīnas izmēģinājumu dalībniekiem.”

Eiropas Kosmosa aģentūra meklē dažādus talantus un apņēmusies kosmonautu rindās iekļaut dažāda dzimuma, vecuma un etniskās piederības cilvēkus. Un šoreiz īpaši aicina arī cilvēkus ar fiziskiem traucējumiem. Viņiem tiks pielāgota arī kosmosa aparatūra.

Kosmonauti nav pārcilvēki

“Mēs nešķirojam pēc tā, vai cilvēkam ir kādi fiziski traucējumi, bet gan pēc profesionālajām īpašībām, kas cilvēkiem ir nepieciešamas, lai kļūtu par profesionāliem astronautiem. Galu galā daudz kas ir jāpaveic, apmācība ir intensīva, jāveic daudz ceļojumu, nākas ilgi būt projām no ģimenes.

Mums ir nepieciešami cilvēki, kas ir gan elastīgi, gan smagi strādājoši, izturīgi un ar labu veselību. Tas ir tas, ko mēs meklējam,” uzsver EKA kosmosa medicīnas vadītājs Gijoms Verts.

Francijas kosmonauts Tomass Peskē, kurš pavadījis kosmosā gandrīz 200 dienu, iedrošina jauniņos.

“Daudzi cilvēki, iespējams, nepieteiksies, jo uzskata, ka tas ir pārāk grūti un kosmonauta darbs ir domāts kaut kādiem īpašiem cilvēkiem. Tā nav taisnība, un es ceru, ka esmu tam pierādījums.

Mēs visi esam normāli cilvēki. Šajā jomā nostrādā arī veiksme, jums jāatrodas īstajā vietā īstajā laikā. Kosmonautiem ir daudz kritēriju un prasību, kam jāatbilst, bet pirmā un vissvarīgākā ir – pieteikties atlasei.”

Pieteikšanās kosmonautu atlasei ilgs līdz 28. maijam. Paredzams, ka nākamā gada oktobrī tiks izziņoti jaunie Eiropas kosmonauti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti