Digitālās Brokastis

Tildes Balss izruna kļūst izteiksmīgāka un saruna par skrinings.lv platformu

Digitālās Brokastis

Unikāls ieskats Latvijas armijas tehnoloģijās - sakari, sensori un tehnoloģiju integrācija

Vakuuma transportlīdzeklis, 6G internets, kontaktlēcu robots un saruna par Tildes Balsi

Vakuuma transportlīdzeklis, 6G internets un kontaktlēcu robots. Spilgtākie tehnoloģiju jaunumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Digitālajiem gardēžiem “Radio Naba” raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savu iknedēļas tehnoloģiju TOP 10. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Noritējis pirmais “Virgin Hyperloop” transportēšanas tests ar cilvēku dalību

Transporta tehnoloģiju uzņēmums “Virgin Hyperloop” paziņojis par tās pirmo veiksmīgo ultraātro transporta sistēmas testu ar cilvēkiem pasažieriem. Tests notika tuksnesī ārpus Lasvegasas, kur transportēšanas kapsula ar nosaukumu “Pegass” tika ievietota 500 metrus garā tunelī, no kura tika izsūkts viss gaiss, lai kapsula ar ātrumu 160km/h varētu sasniegt tās galamērķi. Līdz šim “Virgin” bija veikuši 400 testus, taču šis bija pirmais ar cilvēkiem pasažieriem. Mērķis kādu dienu ir šādos vakuuma tuneļos pārvietot šajās kapsulās vienlaicīgi līdz pat 23 pasažieriem ar ātrumu 1223 km/h.

2. Ķīna nosūta kosmosā satelītu 6G interneta testēšanai

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Ķīna kosmosā palaidusi satelītu, kurš – pēc tās apgalvojumiem – ir pirmais 6G interneta savienojuma satelīts. Mērķis ir testēt jaunas spektra joslas nākotnes savienojumu veidošanai. Teraherca spektram būtu jābūt spējīgam nodrošināt lielāku interneta ātrumu un kapacitāti. Tiek sagaidīts, ka 6G būs 100 reizes ātrāks savienojums nekā 5G. 6G tehnoloģijas gan ir agrīnā stadijā, satelītam varētu būt maz patiesu 6G tehnoloģiju. 

3. Radīts robots kontaktlēcu ielikšanai un izņemšanai no acs

Amerikāņu izgudrotājs Kregs Heršofs izgudrojis robotu, kas palīdz cilvēkam no acs izņemt un ielikt kontaktlēcu. Vienīgais, ko cilvēkam ir jādara, ir jātur atvērta acs, kamēr robota kājiņa ievirza kontaktlēcu acī. Šis izgudrojums varētu palīdzēt cilvēkiem ar kustību traucējumiem vai roku trīcēšanu, kas neļauj izmantot kontaklēcas. Robots spēj sekot līdzi arī balss komandām, lai nodrošinātu bezkontakta servisu.

4. Viedpulkstenis uzraudzīs grūtniecību

Tehnoloģiju uzņēmums “Garmin” papildinājis tās viedpulksteņus un “Connect” lietotni ar grūtniecības simptomu noteikšanas funkcionalitāti. Tā ļaus lietotājam sekot līdzi ar grūtniecību saistītiem simptomiem un pārskatīt progresu līdz dzemdību dienai. Tā ļaus arī pielāgot paziņojumus par sirdsdarbības ritmu, kas palielinoties grūtniecības laikā, kā arī mainīt ūdens dzeršanas daudzuma ikdienas paradumus. Līdz šim dažādu zīmolu viedpulksteņi nav spējuši ņemt vērā izmaiņas sievietes ķermenī grūtniecības laikā.

5. “Sony” piesaka sevi dronu segmentā

Tehnoloģiju uzņēmums “Sony” izziņojis tās jauno dronu projektu “Airpeak”, ar kameru aprīkoti  droni darbosies, liekot lietā uzņēmuma pieredzi attēlu uzņemšanā. Paziņojumā “Sony” atklāj, ka koncentrēsies uz izklaides un dažādām citām industrijām, kas varētu norādīt uz iespējamu sadarbību ar biznesiem, nevis plaša patēriņa dronu ražošanu. Pagaidām gan vēl nav zināms, vai uzņēmums gatavojas ražot veselu dronu vai tikai kameras tehnoloģijas tiem. Janvārī gan “Sony” reģistrēja patentu salokāmam dronam ar izvēršamiem propelleriem.

6. “Google” testē iespēju cilvēkiem papildināt “Street View”

Tehnoloģiju uzņēmums “Google” testē jaunu “Street View” ielu skatu lietotnes funkcionalitāti – “Driving Mode”, kura ļautu cilvēkam ar viedtālruni papildināt datubāzi ar savām ielas fotogrāfijām. Iesūtītajām fotogrāfijām gan varētu būt manuāla pārskatīšana, lai nepieļautu mazkvalitatīvu un nepiemērotu attēlu pievienošanu. “Google” kartēs redzamos ielas skatus līdz šim papildinājušas “Google” automašīnas ar speciāli uzstādītām sfēriskām kamerām. Pagaidām gan nav zināms, vai šo funkcionalitāti “Google” kādu dienu piedāvās plašākai publikai.

7. “Spotify” iegādājas podkāstu izvietošanas uzņēmumu “Megaphone”

Mūzikas un podkāstu platforma “Spotify” iegādājusies podkāstu izvietošanas uzņēmumu “Megaphone” par 235 miljoniem ASV dolāru. Šī darījuma rezultātā “Spotify” iegūs tehnoloģiju, kas palīdzēs tai daudz dinamiskāk, reālā laikā noteikt, kuram lietotājam kādu reklāmu spēlēt. Līdz ar šo darījumu “Spotify” pieder pilna spektra podkāstu ekosistēma: ekskluzīvu šovu saturs, podkāstu audio spēlētājs, podkāstu izveidošanas programmatūra un pašai sava reklāmu izplatīšanas komanda.

8. Britu ģenerālis: 25% armijas 2030. gadā vajadzētu sastāvēt no robotiem

Apvienotās Karalistes armijas ģenerālis sers Niks Kārters medijam “The Guardian” paudis viedokli, ka līdz 2030. gadam vismaz 25% no armijas vajadzētu veidot robotiem. Tie būtu 30 000 autonomi un ar tālvadības pulti darbināmi kaujas roboti. Šobrīd galvenais šķērlis ir finansējums izpētei, par kuru noritot pārrunas. Pagaidām gan autonomi kaujas roboti ir tikai ideju līmenī un pirms tam būtu jāatrisina vairāki, toskait ētiskas dabas jautājumi.

9. Pētījums: trokšņi birojā mazina darbinieku produktivitāti

Lietuvas KOG Mārketinga un komunikācijas zinātņu institūts sadarbībā ar tehnoloģiju uzņēmumu “Huawei” veicis pilotpētījumu atvērtā tipa birojos, lai iezīmētu tendences, kā apkārtējie trokšņi ietekmē darbinieku produktivitāti un kopējo labsajūtu. Divu darba dienu laikā seši dalībnieki tika uzraudzīti ar sirdsdarbības monitoriem: vienu dienu strādājot bez trokšņu slāpējošām austiņām, bet otru – ar tām. Sešu cilvēku pilotpētījumā secināts, ka apkārtējo trokšņu slāpēšana uzlabo darbinieku produktivitāti un spēju koncentrēties darbam, kā arī vispārējo labsajūtu, savukārt trokšņaina apkārtējā vide palielina trauksmi un darbinieku stresa līmeni.

10. Realizēts Īlona Maska 1. aprīļa joks par “Tesla Tequila”

Elektrisko automobiļu uzņēmuma ''Tesla'' vadītājs Īlons Masks 2018. gada 1. aprīlī pajokoja par ''Tesla'' tekilas ražošanu, taču nu šis joks ir realizēts dzīvē. Vairākos ASV štatos par iespaidīgu cenu  – 250 ASV dolāru – ir nopērkama “Tesla Tequila”. To ražo uzņēmums “Nosotra Tequila”, un dzēriens iepildīts zibens zīmes formas pudelē, lai atgādinātu par saikni ar elektroautomobiļu ražotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti