Vairāki Latvijas uzņēmumi aktīvi meklē risinājumus Covid-19 krīzes mazināšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vairāki Latvijas uzņēmumi aktīvi meklē risinājumus Covid-19 krīzes mazināšanai. Vakar noslēdzās hakatons, kurā savas idejas attīstīja 28 komandas. Piedāvājumi ļoti dažādi. Piemēram, viens uzņēmums veido platformu, kurā savest kopā cilvēkus, kam jāatrodas mājas režīmā, ar brīvprātīgajiem palīgiem. Savukārt citi tikmēr gatavo efektīvas sejas maskas, kas pasargā no vīrusiem. Turklāt uzņēmums ''Baltic3D'' jau palīdzējis veselības aprūpes iestādēm pasaulē ar trūkstošo detaļu piegādi.

Vairāki Latvijas uzņēmumi aktīvi meklē risinājumus Covid 19 krīzes mazināšanai
00:00 / 04:37
Lejuplādēt

Vakar noslēdzās hakatons ''HackForce'', kurā dažādi uzņēmumi izstrādāja risinājumus Covid- 19 izraisītās krīzes mazināšanai. Kopā iesaistījās vairāk nekā 800 cilvēku, no kuriem aktīvākās 28 komandas prezentēja savas idejas. Viena no organizatorēm Zane Bojāre stāsta, ka idejas bija ļoti reālas un vajadzīgas – gan medicīnas un izglītības nozarēs, gan viltus ziņu apkarošanā:

''Ir vairākas komandas, kas risina dažādus medicīnas jautājumus. Viena no tām risina jautājumu par ventilatoriem. Tos būtu iespēja izgatavot vienkāršāk, un tas palīdzētu ar šo ierīču trūkumu, kas ir primāri saistīts ar koronavīrusu. Tad ir divas komandas, kas risina izglītības jautājumus - kā nodrošināt attālinātu izglītību, kas īstenībā ir milzīga problēma. Man pašai mājās ir skolniece, un es redzu, kā skolas vadība mēģina uzlekt uz digitalizācijas viļņa. Tas patiešām ir liels izaicinājums nozarei.''

Organizatore stāsta, ka viss nebeidzas ar hakatonu. Darbs pie risinājumiem turpināsies arī pēc tam. Tomēr viņa uzskata, ka šī ir laba platforma, kas iedrošina uzņēmējus rīkoties.

''Ir forši, ka to visu dara tiešsaistē, jo nav jālido, nav jātērē nauda lidmašīnas biļetei un cilvēki var sadoties rokās. Un interesanti ir tas, ka mums uzrādās 16 laika joslas. Tas nozīmē to, ka mums ir vismaz 16 dažādu nacionalitāšu cilvēki iesaistījušies. Tā kā šis nav stāsts tikai par Latviju,'' stāsta Bojāre.

Hakatonā piedalījās arī komanda, kas izstrādā rīku ''SosNanny''. Tas savedīs kopā cilvēkus, kuriem nepieciešama palīdzība, un brīvprātīgus palīgus. Viens no idejas autoriem Mairis Skuja stāsta, ka pirmā versija ''SosNanny'' platformai jau ir palaista. Bet pagaidām nav izveidota latviešu valodā. Šobrīd komanda pie tā strādā. Viena no ''SosNanny'' mērķauditorijām ir ģimenes, kas dzīvo ierobežotā režīmā slēgto skolu dēļ. Šis rīks palīdzēs atrast aukli.

''Pirmkārt, tā ir iespēja atrast auklīti. Gan uz īsu brīdi, gan uz ilgāku brīdi. Otrā iespēja, mēs gribam radīt brīvprātīgo loku, kas var palīdzēt vecāka gadagājuma cilvēkiem vai cilvēkiem ar invaliditāti. Nu tādās saprāta robežās – to, ko iespējams nosegt. Piemēram, šajos grūtajos laikos kāds brīvprātīgais var nogādāt kādam vecākam cilvēkam pārtiku no veikala. Trešā lieta, tiks piedāvāti risinājumi ģimenēm un brīvprātīgajiem, kas ir gatavi darīt kaut ko ar dzīvniekiem. Piemēram, izvest pastaigā suņus,'' dažas iespējas uzskaita Mairis Skuja.

Viena no iecerēm ir, ka arī tie, kas zaudējuši darbu, varēs, sniedzot palīdzību, piepelnīties, stāsta Mairis. Palīgi tiks rūpīgi izjautāti, lai uzturētu drošību un atrastu piemērotu pakalpojuma saņēmēju. Rīks varētu būt gatavs un pieejams sabiedrībai nākamnedēļ.

Hakatonā piedalījās arī uzņēmums ''Baltic3D''. Viņi piedāvā ar 3D printeri ražotu sejas vizieri jeb caurspīdīgas plastmasas maskas, kas aizsedz visu seju un pasargā no vīrusiem. Tas noderētu ne tikai mediķiem, bet arī, piemēram, pārdevējiem un ceļu policistiem, stāsta uzņēmuma līdzīpašnieks Didzis Dejus:

''Tas ir nepieciešams tur, kur ir saskare ar lielu skaitu cilvēku. Un šis vizieris ir viens no vienkāršākajiem risinājumiem. Šis nav tehnoloģiski sarežģīts stāsts. Bet mēs runājam par to, ka ir jāpanāk ražošana. Ja ārsti un valdība teiks, ka to vajag, mums ražošana ir jāpanāk dažādās Latvijas pilsētās. Mēs runājam par decentralizētu ražošanu. Mēs hakatonā esam salikuši kopā vietas, kuras ir piekritušas un ir gatavas ražot.''

Šobrīd produkts ir nodots testēšanai. Bez tā uzņēmums printē dažādas medicīnā izmantojamas detaļas, ko vairs nevar saņemt no piegādātājiem Ķīnā. Līdz šim viņi palīdzējuši veselības aprūpes iestādēm ārpus Latvijas, bet ir gatavi palīdzēt arī vietējām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti