Vai zini?

Vai zini, kā nomierināt satraukušos kaimiņus, kad Elles ķēķī notiek jautrība?

Vai zini?

Vai zini, ka runājot elpas garums palielinās?

Vai zini, ka cilvēka oža salīdzinājumā ar citām maņām ir visciešāk saistīta ar emocijām?

Vai zini, ka cilvēka oža salīdzinājumā ar citām maņām ir visciešāk saistīta ar emocijām?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ilgus gadus pētniecībā dominējošais uzskats bija, ka oža ir tā cilvēka maņa, kas ir salīdzinoši neprecīza, nebūtiska un neattīstīta salīdzinājumā ar citiem dzīviem radījumiem. Tomēr pēdējo mazliet vairāk nekā 20 gadu laikā dažādas pētnieku grupas atklāja, ka cilvēka oža nav sliktāka salīdzinājumā ar citu zīdītājdzīvnieku ožu. Tā ir pārsteidzoši precīza, un cilvēkam piemīt spēja uztvert vairāk nekā triljonu smaržu nianšu, kas ir būtiski vairāk nekā redzes uztveres gadījumā.

Vai zini?

Latvijas Radio 3 ciklā "Vai zini?" kultūrpētnieki, vēsturnieki un citi eksperti skaidro dažnedažādus terminus, vēsta par interesantiem artefaktiem un neparastām idejām.

Problēma ar ožu ir tā, ka mums ir salīdzinoši maz kategoriju, kurās varam ievietot ožas uztvērumus, kad tos aprakstām valodiski.

Tomēr kopumā ožas īpatnība ir tā, ka tā ir maņa, kura vistiešāk saistīta ar mūsu emocijām un afektiem, jo smadzeņu reģions, kas atbild par ožas uztveri, ir arī tas reģions, kurš atbild par emociju apstrādi.

Oža ir arī tā maņa, kas visvairāk ir saistīta ar mūsu subjektīvajām, autobiogrāfiskajām atmiņām.

T.s. prustiskās atmiņas ir tās atmiņas, kuras precīzi atceramies pat desmitiem gadu pēc notikuma tieši olfaktoro kvalitāšu dēļ. Vecmāmiņas kaltētie āboli rudens vakaros ir mūsu atmiņas detalizētajā daļā, jo ietver ožas komponenti.

Zaudējot ožas spēju, būtiski zūd dzīves kvalitāte. Tas izskaidrojams ar ožas un emociju sasaisti. Zūdot ožai, zūd arī emociju regulācijas nianses. Tas arī izskaidro lielo īpatsvaru cilvēku, kuriem pēc Covid-19 ir raksturīgi depresīva rakstura traucējumi.

Protams, oža ir arī kritiska komponenta garšas uztverē – zūdot ožai, būtiski mazinās arī garšas uztveres nianses: lietojot pārtiku, izpaliek gandarījums, kā arī nekontrolēti mainās cilvēka svars.

Vai zini?

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti