Zināmais nezināmajā

Etnogrāfiskie un "frīku šovi" Latvijas teritorijā 19. un 20. gs. mijā

Zināmais nezināmajā

Zaļā aviācija: Vai kādreiz lidosim, neradot CO2

Samazinās parazītu populācija: dabā tiem ir būtiska loma

Uzturēt savu saimnieku tonusā – parazītu loma dabā nav tikai kaitēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Parazītisms dzīvnieku un cilvēku pasaulē ir bieži sastopams. Ir parazīti, ar kuriem cilvēki dzīvo kopā, paši to pat nenojaušot, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" stāstīja zinātniskā institūta "BIOR" vadošā pētniece Gunita Deksne. Neskatoties uz nodarīto kaitējumu, parazītiem ir sava nozīmīga loma dabā, uzsvēra entomologs Voldemārs Spuņģis.

"Es uzskatu, ka parazītisms kā kopdzīves veids starp diviem dažādiem organismiem ir viens no biežāk sastopamajiem. Lai arī kā mums cilvēkiem negribas atzīt, ir parazīti, ar kuriem mēs paši dzīvojam kopā un nenojaušam par viņu eksistenci," stāstīja Deksne. 

Parazītu un to sugu pasaulē tiešām ir daudz, parazīti ir pat izmēra ziņā mazajos kukaiņos. "Kukaiņiem parazītisms ir ļoti bieži sastopams, un kukainī var būt arī cits kukaiņa kāpuriņš un izēst to kukaini no iekšienes," skaidroja Spuņģis. 

Viņš norādīja, ka kukaini kukainī gan nesauc par parazītu, bet gan parazitoīdu, jo tie savu upuri nogalina, kamēr parazīti ir ieinteresēti, lai saimnieka organisms dzīvotu pēc iespējas ilgāk. 

"Parazītam būt ir ļoti izdevīgi, jo tu saņem uzreiz pilnu komplektu barības vielu, kas nepieciešams tev dzīvei, tāpēc parazītisms ir tiešām ļoti plaši izplatīts," piebilda Spuņģis. 

Vērtējot to, vai parazītu populācija samazinās, entomologs norādīja, ka pie parazītiskajiem kukaiņiem šāda tendence nav novērota, taču ir dažas sugas, par kurām varētu teikt, ka tās izzūd: "Par parazītiskajiem kukaiņiem, ko saucam par ektoparazītiem, – tie mums ir asinssūcēji, – ar viņiem lielos vilcienos ir kārtībā. Ir dažas sugas, kuras tiešām samazinās, piemēram, gultas blaktis. Iespējams, tur darbojas baktērijas vai vīrusi, kas to populāciju periodiski samazina."

Tāpat ilgāku laiku nav novērota, piemēram, cilvēku blusa. Deksne piekrita, ka tas, vai populācija samazinās, ir atkarīgs no sugas, bet kopumā parazītu skaits nesamazinās. 

"Ir parazīti, kas ir tā saucamie sugu speciālisti, kas dzīvo tikai un vienīgi konkrētā saimnieku sugā. Protams, ja izmirst saimnieku suga, izmirst arī parazīts, jo viņam nebūs iespējas vai adaptācijas spējas pielāgoties citam," viņa skaidroja. 

"Bet tā saucamie sugu ģenerālisti, kuriem ir pilnīgi vienalga, kur dzīvot, – viņiem ir vienalga, vai viņi izmirs. Es nedomāju, ka viņi izmirs vai daudzveidība samazināsies," piebilda Deksne. 

Spuņģis uzsvēra, ka parazītiem – par spīti viņu dažkārt nodarītajam kaitējumam – ir sava nozīmīga loma dabā. Piemēram, koevolūcijas kontekstā.

"Faktiski, no vienas puses, parazīti it kā kaitē saimnieka organismam, bet, no otras puses, viņš visu laiku stimulē saimnieka organismu, lai tas izstrādā kādas aizsardzības metodes pret parazītu. Tādā veidā abi divi pamazām evolucionē – gan parazīti, gan viņu saimnieki," entomologs skaidroja. 

Arī Deksne uzsvēra, ka parazīti nodrošina tādu pašu bioloģisko daudzveidību kā jebkurš cits dzīvais organisms un ir normāla parādība: "Es gribu aizstāvēt parazītus, ka parazītisms nav slikts. Parazīta mērķis nav nogalināt saimnieku, viņš uztur saimnieku tonusā un reizēm pat palīdz dzīvot. Ja jau šādas attiecības starp divām dažādām sugām ir veidojušās, tad viņām ir gan evolūcijā nozīme, gan vispār, lai mēs izdzīvotu."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti