Kā labāk dzīvot

Kartingi, ūdensrijēji un kamielis jeb akcija "Zemgale aicina!"

Kā labāk dzīvot

Kā kopt ķermeņa ādu vasarā, ja bez sauļošanās nekādi neiztikt

Saules paneļi: izvēle, uzstādīšana un pieslēgšanās elektropārvades tīklam

Uzstādīt saules paneļus savā īpašumā – ekspertu ieteikumi pirmajiem soļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Apsverot savā īpašumā uzstādīt saules paneļus, vispirms jāveic "mājasdarbs" – jānoskaidro savs elektrības patēriņš un jāizvērtē, kāds tas varētu būt nākotnē. Tad jāatrod uzņēmums, kas saules paneļus uzstādīs, un kopā ar speciālistiem jāprecizē tehniskie risinājumi. Tāpat jābūt uzmanīgiem uzņēmuma izvēlē, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" skaidroja nozares eksperti. 

Katram interesentam, kas vēlas uzstādīt saules paneļus, jāsāk ar savu patēriņu, jānoskaidro, cik liels tas ir gada, mēnešu, dienu un stundu griezumā. Jāizvērtē un jāaprēķina arī tas, kā esošais patēriņš varētu mainīties nākotnē, uzsvēra AS "Sadales tīkls" korporatīvo klientu attiecību vadītājs Jurģis Vinniņš.

Viņš atgādināja – ja ir uzstādīts viedais skaitītājs, visus elektrības rādījumus iespējams redzēt "Sadales tīkla" izveidotajā klientu portālā, bet detalizētu informāciju par saules paneļu uzstādīšanu – uzņēmuma mājaslapā

Pēc tam, kad noskaidrots gada patēriņš, vajadzētu vērsties pie sertificētiem speciālistiem, kas palīdzēs izvērtēt pārējos tehniskos risinājumus. Vinniņš ieteica:

"Kopīgi ar speciālistiem saprast par jaudām, paneļu skaitu, kādu invertoru, vienas fāzes, trīs fāzes, kādu tad mēs liksim virsū."

Tad, kad mēs jau zinām, cik mēs liksim, kāds būs invertora tips, tad mēs dodamies uz sadales tīkla portālu, un tad mēs piesakām šo pakalpojumu, visu var izdarīt elektroniski," viņš skaidroja. 

"Baltik Elektro" vadītajs Edgars Bergholcs piekrita, ka, uzstādot saules paneļus, vislabāk paļauties uz pieredzējušiem un sertificētiem speciālistiem, taču norādīja, ka to var izdarīt arī pašu spēkiem.  

Ja saules paneļus vēlies uzstādīt uz savas privātmājas jumta, būvniecības informācijas sistēmā elektroniski vienkārši jānorāda, ka to grasies darīt, bet sarežģītāka situācija rodas, ja vēlies paneļus uzstādīt uz zemes. 

"Ja mēs gribam likt uz zemes, tad gan ir mazliet sarežģītāk. Tad tā situācija ir tāda, ka tev ir jāņem būvatļauja, jāizstrādā projekts un tā tālāk. Kamēr tu liec uz jumta mājai, viss ir pavisam vienkārši," norādīja Bergholcs. 

Ar piemērotām zināšanām arī reālos uzstādīšanas darbus uz jumta vari veikt pats, taču speciālists tāpat būs jāaicina brīdī, kad vēlēsies paneļus pieslēgt pie elektrības. Viņš uzsvēra: 

"Tajā brīdī, kad tu sāc slēgt klāt elektrību, tad gan pats to nekādā gadījumā darīt nedrīksti.

Ja arī pats to būsi izdarījis, sadales tīkliem šo projektu nodot nevarēsi, jo tev ir vajadzīgs sertificēts elektriķis, kas paraksta sertifikātu, lai varētu pieslēgt mikroģenerāciju."

Eksperti tomēr ieteica saules paneļu uzstādīšanā lūgt speciālistu palīdzību, jo arī izvēle, kādus saules paneļus iegādāties, nav no vienkāršākajām. Enerģētikas eksperts, SIA ''EVECON'' valdes loceklis Gatis Lazda skaidroja, ka Latvijā pieejamais saules paneļu tirgus ir ārkārtīgi plašs, ir iespējams iegādāties gan lietotus, gan jaunus saules paneļus. 

"Galvenais jautājums saules paneļiem ir efektivitāte. Tas ir galvenais rādītājs. Šie vecie, lietotie paneļi principā ir miskaste, ko ieved pie mums. Ražot viņi neko neražo, invertori ir sarežģīti, viņi aizņem ļoti daudz platības uz jumta, beigās sanāk pārmaksāt," viņš atzina. 

Arī Bergholcs piebilda, ka saules paneļu izvēlē jābūt uzmanīgiem, jāpievērš uzmanība arī tam, kādā krāsā ir to rāmis. 

"Ja rāmis ir sudraba krāsā, tas ir paredzēts Ķīnas tirgum. Principā visi, lielākā daļa paneļu, kuriem ir sudraboti rāmji, nav paredzēti Eiropas tirgum, un šī ir reāli liela problēma.

Daudzas kompānijas, kuras pašreiz saradušās kā sēnes pēc lietus, šos paneļus ieved interesantos veidos, un par tiem netiek maksāts dabas resursu nodoklis," viņš skaidroja. 

Vienlaikus eksperti atzina, ka uzmanīgiem jābūt, arī izvēloties saules paneļu uzstādītājus, uzņēmumus, kas konsultēs un veiks darbu. Viņi uzsvēra, ka tirgus šobrīd ir nesakārtots un ir parādījušies arī krāpnieki, tāpēc svarīgi pārbaudīt, cik sen uzņēmums dibināts, kāds ir tā pamatkapitāls, jāizvērtē, vai uzņēmums spēs veikt apkopes servisu, jāpārbauda arī darbinieku sertifikācija. 

"Pirms jūs, mīļie cilvēki, sākat kaut ko darīt un domājat par to, – trīs reizes nomēriet un pārbaudiet, vai tiešām tie 100, 200 un 300 eiro, ko jūs ieekonomēsiet, kad kāds jums izdarīs lētāk, vai beigās tas neatspēlēsies reiz divi," uzsvēra Bergholcs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti