Uzņēmējs no Latvijas rada un izmēģina lietotni insulta pacientu rehabilitācijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Jaunuzņēmējs Kristaps Krafte kopā ar domubiedriem ir radījis īpašu aplikāciju jeb lietotni, kas palīdz insulta pacientiem ātrāk atveseļoties.

Uzņēmējs no Latvijas rada un izmēģina lietotni insulta pacientu rehabilitācijai
00:00 / 03:05
Lejuplādēt

Kristaps Krafte Budapeštā pamanāms pēc auduma maisiņa ar uzrakstu latviski. Jau labu laiku Krafte zināja, ka grib radīt ko jaunu medicīnas un veselības aprūpes jomā: “Veselības aprūpē ir milzum daudz lietu, kas būtu jāuzlabo. Tāpat kā visās citās industrijās.”

Latvijas Radio Kristapu satika Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta rīkotajā konferencē, kur viņš vienīgais no Latvijas prezentē savu ideju. Tā ir aplikācija, kas palīdz insulta pacientiem ātrāk atveseļoties.

“Lielākā problēma cilvēkiem pēc insulta ir, ka pēc 5-7 dienām slimnīcā viņi tiek izrakstīti, un tad ir diezgan garš gaidīšanas laiks līdz rehabilitācijas centram.

Un lietotnes “Vigo” mērķis ir piedāvāt viņiem ārstēšanu, jau uzreiz atgriežoties mājās,

nevis, ka viņiem ir jāzvana, jāgaida dažreiz pat trīs, četrus, piecus mēnešus. Mēs gribam, lai ārsti – un tā tas arī notiek pilotpētījuma laikā – nevis saka pacientiem: tagad būs jāgaida 3-4 mēneši, kamēr jūs tiksiet līdz Vaivariem, bet gan, - jā, būs jāgaida, bet tajā laikā jūs varat izmantot “Vigo”,” stāsta uzņēmējs.

Krafte saka, ka vēl studiju laikā Kopenhāgenā un Roterdamā, kas bija veltītas tieši inovācijām veselības aprūpes jomā, viņš ir sācis domāt par dažādām problēmām, ko varētu risināt. Lai gūtu labāku izpratni par to, kas šobrīd ir aktuāls, viņš sazinājās ar Rīgas Stradiņa slimnīcu.

“Un viņi teica, ka ir ļoti daudz insultu pārcietušo un mēs nezinām, ko ar viņiem darīt, jo viņi atbrauc uz slimnīcu, noguļ tur nedēļu un pēc tam guļ mājās. Viņiem vajadzētu atveseļoties, bet viņi neatveseļojas. Insulta cipari pieaug, arvien jaunāki cilvēki saslimst ar insultu, un tas ir milzīgs slogs. Tajā brīdī es sapratu, ka šis būtu kaut kas, kur es gribu palīdzēt. Tā ir sāpīga problēma ne vien Latvijā, bet arī visur citur pasaulē. Visur pasaulē diemžēl insults kļūst arvien biežāka parādība,” secina Krafte.

Pašlaik aplikācija atrodas izmēģinājuma stadijā. Krafte tai saredz lielu potenciālu: “Fizioterapija ir video formātā.

Vingrinājumi ir pielāgoti pacienta situācijai un progresē kopā ar viņu.

Kad cilvēks jau var uztaisīt mazliet vienkāršāku, mēs dodam mazliet grūtāku vingrinājumu un skatāmies līdzi, kā cilvēks attīstās.”

Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūts šīs idejas attīstībai ir piešķīris 25 000 eiro. Un arī inovāciju balvu pasniegšanā aplikācija ieguva otro vietu Pārmaiņu kategorijā.

Tomēr Krafte neslēpj, ka ceļš uz šādas idejas komercializāciju nebūt nav vienkāršs. Tas prasa laiku, naudu un pacietību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti