Uz Starptautisko kosmosa staciju zinātnes vārdā dodas «superpeles»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Uz Starptautisko kosmosa staciju devusies kāda ļoti neparasta ekspedīcija. Filantropa un uzņēmēja Īlona Maska uzņēmums '"SpaceX" atklātā kosmosā nosūtījis ģenētiski modificētas superpeles. Tas darīts svarīga mērķa vārdā – lai pētītu to, kā apturēt astronautu muskuļu un kaulu degradēšanos, esot bezsvara stāvoklī.

Ilgstoša atrašanās kosmosā rada daudzus izaicinājumus cilvēka veselībai un kā izrādījies pēdējos gados – viens no svarīgākajiem bijis bezsvara stāvoklis. Ilgstoši tajā atrodoties, cilvēka ķermenim vairs nav jācīnās ar gravitāciju un, taupot dzīvības resursus, sākas strauja muskuļu un kaulu pavājināšanās. Šī iemesla dēļ Starptautiskajā kosmosa stacijā ir pat speciāla trenažieru zāle.

Taču domājot ne tikai par īslaicīgu atrašanos SKS, bet arī par krietni ilgākām un tālākām nākotnes misijām, piemēram, uz Marsu, tiek meklēti arī citi risinājumi pašos bioloģijas pamatos.

Un tā pirmie privātie kosmosa iekarotāji – uzņēmums "SpaceX" – uz Starptautisko kosmosa staciju nosūtījuši īpašus ciemiņus. Tās ir vairākas parastās peles un vairākas superpeles, kuru gēni ir ģenētiski modificēti, lai īpaši pretotos muskuļu zudumam.

"Šīs superpeles tika selekcionētas ar gēnu inžinēriju. Tās ir pilnīgi normālas peles, taču tām nav viena gēna, kurš kodē miostatīnu. Miostatīns ir olbaltumviela, kas cirkulē asinsritē un parastos apstākļos ierobežo muskuļu augšanu,"  teica NASA ārsts Maikls Barats.

Tā rezultātā superpelēm ir divreiz lielāka muskuļu masa nekā parastajām. Tās tiks salīdzinātas ar parastajām pelēm, kurām savukārt šajā laikā tiks doti miostatīnu bloķējoši medikamenti. Tieši tiem, kā cer zinātnieki, vajadzētu veicināt muskuļu masas saglabāšanu vai pat palielināšanu, nevis samazināšanos arī astronautiem. Ja cerības attaisnosies, tas pavērs daudz vieglāku ceļu uz cīņu ar bezsvara stāvokli ceļā uz Marsu. Bez trenažieru zāles vieglāks varēs būt pats kosmosa kuģis un galu galā – vieglāk būs arī pašiem astronautiem, kuriem tajā nebūs jāsvīst.

Ilgstoša atrašanās kosmo

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti