Digitālās brokastis

#DigitālāsBrokastis testē "Sony LinkBuds" austiņas

Digitālās brokastis

Skriešanas viedierīces un to sniegtie dati

Tehnoloģiju ziņu topā: ukraiņu valodas tulkotājs, tvītu rediģēšana un dronu radari

Ukraiņu valodas tulkotājs, tvītu rediģēšana un dronu radari. Tehnoloģiju ziņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Platformā Hugo.lv ieviesta automātiskā tulkošana ukraiņu valodā

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Latvijas tulkošanas platformā Hugo.lv no aprīļa ieviesta automātiskās tulkošanas iespēja arī ukraiņu valodā. Brīvi pieejamais valodu rīks tīmeklī nodrošina automatizētu tulkošanu latviešu, angļu, krievu, un tagad arī ukraiņu valodā no latviešu valodas un uz latviešu valodu. Ar Hugo.lv var tulkot gan atsevišķus vārdus, gan garākus tekstus un dokumentus, kā arī veselas tīmekļvietnes.

Platformas Hugo.lv izveidē pielietoti jaunākie mākslīgā intelekta risinājumi, turklāt platforma ir īpaši pielāgota latviešu valodai un valsts pārvaldes dokumentiem, līdz ar to tulkošanas kvalitāte uz un no latviešu valodas ar Hugo.lv ir daudz augstāka, salīdzinot ar globālajiem tiešsaistes tulkošanas pakalpojumiem.

Kultūras informācijas sistēmu centrs vēsta, ka ukraiņu valoda platformā ieviesta, lai palīdzētu mūsu valstī uzņemtajiem ukraiņu tautas pārstāvjiem ātrāk iedzīvoties Latvijā, nokārtot formalitātes, kas saistītas ar dzīvesvietas atrašanu, darbā iekārtošanos u.tml., kā arī lai vienkārši palīdzētu ar ikdienišķu un sadzīvisku saziņu.

2. “Twitter” strādā pie tvītu rediģēšanas funkcijas

Viena no visu laiku pieprasītākajām “Twitter” funkcijām beidzot kļūs par realitāti — tvītu rediģēšana. “Twitter” strādā pie rediģēšanas funkcionalitātes ieviešanas, un sākotnēji to testēs atsevišķu lietotāju grupās. Uzņēmums nesteidzās ar rediģēšanas publiskošanu, lai neizveidotu funkciju, kura var novest pie informācijas sagrozīšanas “post factum”, ziņo portāls “The Verge”.

“Bez tādām lietām kā laika limiti, kontroles mehānismi un caurspīdīgums par to, kas ticis rediģēts, “Rediģēt” funkcija varētu tikt izmantota negodprātīgi, lai mainītu sarunu vēsturi,” uzsver “Twitter” pārstāvis Džejs Salivans. “Sabiedrības sarunu integritātes saglabāšana ir viena no mūsu top prioritātēm, ar kuru mēs esam ķērušies pie šī uzdevuma.”

3. Lidostās “Rīga” un “Liepāja” ievieš dronu radarus

Latvijā tiek veidota bezpilota gaisa kuģu pārvaldības un uzraudzības sistēma un izvietotas dronu signālu uztveršanas iekārtas lidostā “Rīga” un “Liepāja”. Lai nodrošinātu lidostu darbības nepārtrauktību un izvairītos no nesankcionētiem un bīstamiem lidojumiem, lidostas varēs monitorēt dronu pacelšanos to apkārtnē, informēja lidostas.

Iekārtas spēs noteikt dronu radītos signālus līdz pat 20 kilometru rādiusā. Jau šobrīd konstatēts, ka lidostas “Rīga” tuvumā mēnesī tiek veikti gandrīz 400 lidojumi.

Civilās aviācijas aģentūra līdz 2023. gada beigām plāno izveidot un ieviest inovatīvu dronu pārvaldības uzraudzības sistēmu, kas nodrošinās visu ar bezpilota gaisa kuģu pārvaldību saistīto pakalpojumu pieejamību un savietojamību e-vidē: reģistrēšanos, tālvadības pilotu pārbaužu veikšanu. Vienlaikus tiks uzlabota informācijas aprite starp aģentūru un citām iesaistītajām pusēm, lai tās efektīvāk varētu pārliecināties par veikto lidojumu atbilstību regulējuma prasībām, kopumā uzlabojot civilās aviācijas drošumu un drošību.

4. Pompeju pilsētu apsargā ar robotsuni

“Boston Dynamics” radītajam robotsunim “Spot” atrod arvien jaunus pielietojumus. Jaunākais no tiem — Pompeju pilsētas drupu apsargāšana un apsekošana. “Spot” patrulē vēsturiskajā Pompeju teritorijā, meklējot dažādus nelegālos ceļus, pa kuriem pārvietojas relikviju mednieki.

Vienlaikus robotsuns ar 3D sensoru palīdzību spēj noskenēt apkārtni, no kā nākotnē zinātnieki varēs izveidot Pompeju pilsētas digitālo dvīni.

Sadarbībā ar citiem tehnoloģiju partneriem kameru, sensoru un pat lukturu aprīkotais “Spot” robotsuns pārvietojas patstāvīgi — tam ir ieprogrammēts ceļš, pa kuru pārvietoties.

Robotsuņa viena no priekšrocībām ir tā spēja lavierēt pa grūtāk sasniedzamām vietām. Tāpat jaunie modeļi, kā ziņo portāls “Kursors”, ļaušot novērot, vai kāda no esošajām ēkām un konstrukcijām laika gaitā nemaina savu struktūru un nedraud tās sabrukšana.

5. “DeLorean” automašīna atdzims jauna dizaina elektroauto

Viens no pasaulē ikoniskākajiem spēkratiem “DeLorean”, kurš plašākai sabiedrībai zināms kā lidojošā un laikā ceļojošā automašīna no “Back To The Future” filmām, atdzims jaunā konceptauto dizainā ar elektrisko motoru.

“The DeLorean Motor Company” solījusi jauno konceptauto prezentēt augustā, šobrīd publicējot internetā tikai daļu no automašīnas silueta.

Automašīnas faniem gan nevajadzētu lolot liekas cerības, jo konceptauto nenozīmē, ka automašīna tiks ražota un pārdota. Uzņēmums ir saņēmis ASV atļauju maza apjoma retro automašīnu ražošanai, taču, pēc portāla “The Verge” ziņotā, tas drīzāk varētu nozīmēt vecā, leģendārā dizaina DMC-12 automašīnu ražošanu nekā jaunas automašīnas veidošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti