Zināmais nezināmajā

Sēra dioksīda pielietojuma pētniecība Rīgas Tehniskajā universitātē

Zināmais nezināmajā

Kāpēc putnus sauc tā, kā tos sauc? Putnu nosaukumus pēta ornitologs Māris Strazds

Latviešu zinātnieki palīdz zinātniekiem no Ukrainas, meklējot iespējas strādāt svešumā

Ukrainas zinātniekiem un studentiem atrasti līdz 500 palīdzības piedāvājumi ārzemēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kustība "Science For Ukraine" jeb "Zinātne Ukrainai", kas ļauj starptautiskajai zinātnes kopienai reāli palīdzēt no kara bēgošajiem Ukrainas studentiem un akadēmiskajam personālam, nedēļas laikā atradusi ap 400 līdz 500 dažādu palīdzības piedāvājumu visās zinātņu nozarēs, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” pastāstīja Grācas Tehniskās universitātes pēcdoktorantūras pētnieks, viens no kustības dalībniekiem Matīss Reinfelds. 

“Piedāvājums patiesībā ir ļoti praktisks. Tas arī bija viens no galvenajiem mērķiem, lai nav tikai tā ļoti vispārīgi, ka jūs varat braukt pie mums, uz mūsu valsti un kaut ko meklēt, bet tieši konkrēti piedāvājumi,” norādīja Reinfelds. 

Pētnieks vērtēja, ka esošais piedāvājums ir ļoti plašs: “Šobrīd mēs esam ap četriem, pieciem simtiem nedēļas laikā savākuši.

Piedāvājumi ir visās zinātņu nozarēs. Šodien redzēju, ka pat aviācijā un kosmosa izpētē var kaut ko atrast.”

Kopējais iespēju piedāvājums tieši no Latvijas šobrīd vēl tiek apzināts un tiks publicēts tuvākajā laikā, taču vairākas Latvijas institūcijas pašas izrādījušas iniciatīvu un kartē jau ir atrodamas. 

Piemēram, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts nolēmis, ka var uzņemt cilvēku, kurš strādā vai nu digitālajās humanitārajās zinātnēs, vai digitālajā arhivēšanā, vai etnomuzikoloģijā, pastāstīja institūta vadošā pētniece un viena no iniciatīvas autorēm Sanita Reinsone. “Tā joma ir diezgan plaša,” pētniece atzīmēja.

Vienlaikus, vērtējot pieprasījumu pēc šiem piedāvājumiem, viņa atzina: “Situācija šobrīd ir ļoti sarežģīta un nenoteikta. Daudzi ir vēl Ukrainā, daudzi ir uz robežām, daudzi ir ceļā. Šis ir pats sākums, bet kontakti tiek dibināti.”

Šobrīd ir zināms, ka vairāki cilvēki no Ukrainas jau ir veiksmīgi uzņemti un varēs turpināt savu zinātnisko attīstību institūcijās Nīderlandē, Vācijā un drīzumā arī Spānijā. 

Reinfelds norādīja, ka piedāvājums no institūcijām ir dažāds, piemēram, ir institūcijas, kas piedāvā apmaksāt arī lidmašīnas biļetes, ir piedāvājumi izstrādāt disertāciju, ir piedāvājums studentiem turpināt studijas vismaz vienu semestri vai vienkārši apmesties kopmītnēs un izmantot telpas. 

Iniciatīva radās pavisam nejauši, taču īstajā laikā satikās ar akadēmiskās pasaules lielo vēlmi palīdzēt Ukrainai, stāstīja Reinsone: “Sākotnējā doma bija ļoti vienkārša – izdomāt tādu tēmturi tviterī, kas savilktu kopā dažādus piedāvājumus, ko Eiropas un pasaules universitātes un pētniecības institūti piedāvā studentiem un pētniekiem, kas ir cietuši no kara Ukrainā.”

Iniciatīva tika sākta 26. februāra pēcpusdienā, bet ļoti īsā laikā tā izauga, un jau trīs dienas pēc tās uzsākšanas komandai, kas bija divu cilvēku skaitā, sāka pievienoties arvien vairāk cilvēku no dažādām Eiropas valstīm. 

“Šobrīd mēs esam tāda strukturēta brīvprātīgo organizācija, kur ir koordinatori no 30 valstīm,  kas nodarbojas nacionālā līmenī, vācot informāciju un palīdzot universitātēm un pētnieku grupām saprast, ko un kā piedāvāt, bet kopā komandā ir ap 60 cilvēku, kur ir gan dizaineri un tīmekļa vietnes izstrādātāji, gan pētnieki, gan studenti, un piebiedrojas vēl un vēl,” stāstīja Reinsone. 

Kustības darbs notiek tīmekļa vietnē scienceforukraine.eu , kur ir karte, pa kuru var virtuāli ceļot un atrast dažāda veida piedāvājumus no dažādām valstīm gan studentiem, gan pētniekiem dažādās nozarēs. Tālāk ir informācija, kur un kā meklēt papildu palīdzību un ar attiecīgo institūciju sazināties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti