Panorāma

Slimnīcā kopā ar bērniem cep piparkūkas un picas

Panorāma

"Latvijas attīstībai" vēlēšanās startēs kopā ar "Par!"

Jauns kosmiskais teleskops ļaus pētīt visuma pirmsākumus

Trilleris visai zinātnes kopienai: jauns kosmiskais teleskops ļaus izzināt visuma pirmsākumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ziemassvētku vakarā plānots palaist kosmosā Džeimsa Veba teleskopu, kas ļaus ieraudzīt gaismu no visuma senākajām zvaigznēm un pētīt ārpus Saules sistēmas esošo planētu atmosfēru. Vienlaikus palaišana būs nervus kutinošs brīdis zinātniekiem, jo jebkura kļūme var izrādīties liktenīga 10 miljardus dolāru vērtajam teleskopam.

Džeimsa Veba teleskopa galvenās sastāvdaļas ir sešus ar pusi metru augstais apzeltītais spogulis un tenisa korta izmēra saulessargs, kas ļaus spogulim kosmosā saglabāt temperatūru zem -220 grādiem. Teleskops dos iespēju ieskatīties dziļāk kosmosa dzīlēs nekā cilvēce spējusi līdz šim.

"Šis ir jauns laikmets astrofizikā un astronomijā, jo Džeimsa Veba teleskops ļaus ieraudzīt lietas, kuras līdz šim Zemei ir bijušas pilnīgi apslēptas," uzsvēra Latvijas Universitātes profesors Vjačeslavs Kaščejevs. "Tās lietas ir pirmās zvaigznes, pirmās galaktikas, tas, kā veidojas planētas, un vai uz tām citām planētām varētu būt dzīvība."

Profesors Kaščejevs norādīja, ka

visuma pirmsākumu izpēte dos labāku priekšstatu par mūsu pašu galaktikas rašanos, kā arī palīdzēs gūt atbildes uz citiem fiziķu jautājumiem,

piemēram, vai visuma sastāvā ir tā sauktā tumšā matērija. Vairāk nekā 13 miljardus gadu senās zvaigznes un galaktikas varēs saskatīt, jo Džeimsa Veba teleskops uztvers nevis redzamo gaismu, bet gan infrasarkano starojumu.

"Tas ir tieši tas laiks, kurā Džeimsa Veba teleskops varēs ietiekties," teica Latvijas Universitātes Astronomijas institūta pētnieks Ilgonis Vilks. "Un, ja kāds jautā, kāpēc jāskatās siltumstarojums, nevis redzamā gaisma – tieši tāpēc, ka šī gaisma līdz mums ir nākusi ļoti ilgi, un visuma izplešanās dēļ tā ir pārvirzījusies uz šo siltumstarojumu."

Savukārt planētu izpētē jauninājums būs tas, ka teleskops pēc atstarotās gaismas ļaus pētīt ārpus Saules sistēmas esošu planētu atmosfēru ķīmisko sastāvu. Veba teleskopu īpašu padara arī tā iecerētais novietojums. Ja Habla teleskops riņķo ap zemi nepilnu 600 kilometru augstumā,

Veba teleskops atradīsies pusotra miljona kilometru attālumā no Zemes jeb četras reizes tālāk nekā Mēness un riņķos ap Sauli.

Tas arī nozīmē, ka palaišanai jānotiek perfekti, jo pēc tam tikt līdz teleskopam, lai to salabotu, nebūs iespējams.

"Tāpēc arī tik daudzus gadus un gadu desmitus vajadzēja, lai uzbūvētu šo iekārtu, katru soli daudzkārtīgi testējot, kā sistēma strādā kopā," sacīja Kaščejevs. "Ir vairāki simti soļi, kuriem ir jānostrādā perfekti. Ja kaut vienā ir kļūme, tad diemžēl mums šīs visas iespējas ir slēgtas. Tas ir tāds reālā laika trilleris visai astrofizikas, astronomijas un vispār zinātnes kopienai."

Teleskopa palaišana vairākkārt ir atlikta un kopš sākotnēji iecerētā palaišanas datuma apritējuši jau vairāk nekā trīs gadi. Džeimsa Veba teleskops ir kopīgs ASV, Kanādas un Eiropas kosmosa izpētes aģentūru projekts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti