Digitālās brokastis

Cenzūras tehnoloģijas #DigitālāsBrokastis intervijā

Digitālās brokastis

Windows 11 — instalēt vai gaidīt?

Tehnoloģiju ziņu topā: Tesla alus, rotējoša māja un robot-drons Leo

«Teslas» alus, rotējoša māja un robotdrons Leo. Tehnoloģiju ziņu tops

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savas iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Eiropas Parlaments aizliedz cilvēku seju atpazīšanu un sociālā reitinga veidošanu

Lai cīnītos ar diskrimināciju un nodrošinātu privātuma tiesības, Eiropas Parlamenta deputātu vairākums iestājies par stingriem drošības mēriem pielietojot mākslīgo intelektu kārtības nodrošināšanā. Automātiska cilvēku atpazīšana publiskās vietās ir aizliedzama, izņemot likumpārkāpumu izmeklēšanas gadījumos. Tai skaitā nepieļaujama ir arī cilvēku sociālā reitinga veidošana, kas nosaka cilvēka uzticamību, balstoties uz tā uzvedību vai personības iezīmēm.

Lai novērstu algoritmu kļūdas, cilvēkiem ir joprojām jābūt virsuzraugiem, it īpaši, kad runa ir par robežu šķērsošanas uzraudzību. Papildus cilvēku identificēšanas aizliegumam deputāti arī liedz izmantot privātas sejas atpazīšanas datubāzes un cilvēku preventīvu uzraudzīšanu, balstoties uz viņu darbībām. Tehniskā līmenī mākslīgā intelekta programmatūras kodam ir jābūt caurskatāmam, izsekojamam un ar pietiekamu dokumentācijas pamatu. Pie tam būtu jāizmanto atvērtā pirmkoda programmatūra, ja tas ir iespējams.

2. Latvijā tapis robots dārza analizēšanai

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Tehniskās fakultātes pētnieki ir izstrādājuši robotizētu platformu, kas paredzēta autonomai kustībai modernā dārzā Bulduru Dārzkopības vidusskolas teritorijā, lai ievāktu informāciju par kultūraugiem. Ievāktā informācija tiks nosūtīta uz serveri, lai analizēta potenciālo slimību, kaitēkļu un citu īpašību izmaiņas, veidotu kultūraugu datubāze dažādās attīstības stadijās u.tml., kā stāsta labsoflatvia.com.

“Platforma veidota kā nulles pagrieziena šasija, kas ļauj viegli manevrēt starp kultūraugu dobēm, pārvarēt dažādas reljefa īpatnības, apstāties pie vajadzīgajiem kultūraugiem un izpildīt tam uzdotās funkcijas,” skaidro LLU Tehniskās fakultātes pētnieks Vilnis Pīrs. Platformai ir divi dzenošie riteņi, kas tiek piedzīti katrs ar savu elektromotoru, kurus darbina akumulatori. Platforma tapusi sadarbībā ar Bulduru Dārzkopības vidusskolu un speciālistiem no Rīgas Tehniskās universitātes.

3. "Twitter" un "Instagram" ieviesušas vairākus uzlabojumus 

"Twitter" drīzumā ļaus lietotājiem kādu “maigi” nobloķēt. Atšķirībā no “cietās” bloķēšanas "Twitter" būs iespējams kādu sekotāju atvienot jeb “Remove this follower”. Šādā veidā “maigi” bloķētais cilvēks joprojām redzēs otra cilvēka tvītus un varēs nosūtīt tiešās ziņas, taču bloķētā cilvēka tvīti neparādīsies uz bloķētāja ziņu lentā.

Reaģējot uz pārmetumiem "Instagram" platformai, ka jaunieši mēdz ieslīgt depresijā, raugoties uz citu cilvēku saturu, "Instagram" grasās ieviest funkciju, kas proaktīvi aicinās jauniešus paņemt pauzi no "Instagram". Savukārt pēc vairākiem "Facebook" piederošo platformu darbības zudumiem "Instagram" pie paziņojumiem nākotnē pateiks, ka tajā ir darbības traucējumi, kā stāsta theverge.com.

Savukārt tiešraižu satura veidotājus varētu iepriecināt ''Instagram'' uzlabojums, kas ļaus tiem jau 90 dienas pirms tiešraides par to informēt. Un pirms tiešraides uzsākšanas būs iespējams veikt izmēģinājuma ierakstu, lai notestētu interneta savienojumu, apgaismojumu un citas lietas, kuras nepieciešamas kvalitatīvai tiešraidei, ziņo techcrunch.com.

4. "Nasa" centīsies nokautēt asteroīdu

"Nasa" plāno kosmosā sūtīt kosmosa kuģi, kura misija būs milzu ātrumā ietriekties asteroīdā. Iegūtās zināšanas ļaus ekspertiem saprast, vai šādu piegājienu ir vērts attīstīt tālāk kā potenciālu aizsargmehānismu Zemi apdraudošu asteroīdu novirzīšanai, kā stāsta portāls ''DELFI Campus''.

Ar “Falcon 9” raķeti  "Dart" kosmosa kuģis dosies pretī “Didymos” asteroīdu sistēmai 11 miljonu kilometru attālumā no Zemes. 2022. gadā sadursmes brīdī ar asteroīdu kosmosa kuģim vajadzētu ceļot ar ātrumu 24 tūkstoši kilometru stundā jeb 6,6 kilometri sekundē. "Nasa" vēlas noskaidrot, vai šādā veidā var izmainīt asteroīdu ātrumu un virzienu, lai novirzītu līdzīga izmēra objektus no bīstamas trajektorijas, kas apdraud Zemi.

5. Džeimsa Veba teleskops pošas kosmosam

Džeimsa Veba Kosmosa teleskops ir beidzot sasniedzis Dienvidamerikas krastus, kur no Gviānas tas šogad tiks palaists kosmosā. Tas ir būtisks notikums, jo teleskopa palaišanu "Nasa" atlika dažādu tehnisku nianšu dēļ. Veiksmīgas misijas rezultātā teleskops aizceļos 1,6 miljonu kilometru attālumā no Zemes, lai pētītu kosmosa dzīles — pat objektus, kas izveidojušies neilgi pēc Lielā sprādziena.

Veba teleskops līdz šim atradās tā izstrādātāja "Northrop Grumman" laboratorijā, kur to testēja dažnedažādos veidos  – vibrāciju un kriogēnie bateriju testi, izturības un noplūdes, 7,6m platā saules vairoga testi utt. Pēdējiem testiem noslēdzoties veiksmīgi, speciālā konteinerā ar kravas kuģi tas pa jūras ceļiem nonāca Gviānā. Provizoriski šī gada 18. decembrī tas dosies kosmosa tālēs, kā raksta theverge.com.

6. 90 gadus vecais aktieris Viljams Šatners dodas kosmosā

Lidojumu kosmosā veicis 90 gadus vecais aktieris Viljams Šatners, kurš pagājušā gadsimtā zinātniskās fantastikas seriālā “Star Trek” jeb “Zvaigžņu ceļš” atveidoja kapteini Kērku. Viņš kļuvis par visu laiku vecāko cilvēku, kurš devies kosmosā. Šatners lidojumā devās “Amazon” dibinātāja Džefa Bezosa kompānijas “Blue Origin” kosmosa kuģi “New Shepard”, kā stāstīja “Rīta Panorāma”.

Raķete ar četriem astronautiem amatieriem startēja no kosmodroma Rietumteksasā. Lidojumā piedalījās Odrija Pauersa (Audrey Powers), Kris Bošuizens (Chriis Boshuizen), Glena de Vriesa (Glen de Vries) un Viljams Šatners (William Shatner). Lidojums ilga nedaudz vairāk par 10 minūtēm, un lidotāji varēja izbaudīt arī bezsvara stāvokli un skatu uz Zemi pa iluminatoriem. Vēlāk kapsula veiksmīgi piezemējās Teksasas štatā, lidojuma dalībnieku veselības stāvoklis esot labs. 

7. "Tesla" Vācijā ražos "Model Y" auto un alu

Tehnoloģiju uzņēmums "Tesla" pasākumā “Giga-Fest” oficiāli paziņoja, ka plāns ir sākt jaunajā "Gigafactory" rūpnīcā ražot "Model Y" automašīnas un līdz 2022. gada beigām saražot 5000–10 000 automobiļu. Šobrīd gan "Tesla" gaida vietējo varas iestāžu atbildi par rūpnīcas ietekmi uz apkārtējo vidi, ziņo theverge.com.

Savukārt uz nenopietnākas nots Īlons Masks paziņoja, ka līdz ar rūpnīcu tiks atvērts arī alus brūzis, kas ražos “GigaBier” alu. Rūgstošais tiks pildīts ekstravagantās pudelēs, kuras pēc sava dizaina atgādina "Cybertruck" pikapu. Nav gan vēl precizēts, vai dzērienu brūvēs turpat uz vietas vai arī tikai iepildīs pudeles kāda cita vietējā ražotāja produkciju.

8. Bosnietis sievai dāvina rotējošu māju

Kāds bosnietis no Srbacas pilsētas savai sievai uzdāvinājis visai interesantu objektu – rotējošu māju!  Vojins Kušičs apmierinājis savas sievas kāri redzēt biežāk dažādus skatus ārā pa logu, nemainot atrašanās vietu.

“Māja var pagriezties par 360 grādiem 24 stundās lēnākajā režīmā, kamēr ātrākajā režīmā māju var apgriezt 22 sekundēs,” skaidroja Kušics. Mājai ir betonēts pamats, motors un riteņi no veca militāra transportlīdzekļa. Tā rotē uz 7 metru plata pamata. Mājas uzcelšana prasīja 7 gadus.

9. Robots-drons Leo

Leonardo jeb kā draugi viņu sauc — Leo ir robots-drons jeb divi vienā, kuru radījuši Kalifornijas Tehnoloģiju institūta zinātnieki. Utopiskā paskata robots, kura iedvesma gūta no putniem, var paveikt tādus piņķerīgus uzdevumus kā iet pa balansējošu lenti un braukt ar skrituļdēli. Robots to spēj paveikt, jo kājām ir vairākas locītavas, bet sānos propelleri. Tad robotam tikai atliek, balstoties uz apkārtējo vidi, novērtēt, vai tam nepieciešamas kājas, spārni vai abu kombinācija, kas padara Leo par neapgāžamu robotu. Eksperimentam vajadzētu kalpot nākotnes robotiem, kuriem jāpārvietojas sarežģītos apstākļos, kā raksta cnet.com.

10. Cibiņš atdzimst sarunbota formā

Godinot Jāni Poruku 150 gadu jubilejā, letonika.lv publisko ''Tildes'' izstrādāto pirmo latviešu literatūrai veltīto virtuālo asistentu jeb sarunbotu. Kopā ar Cibiņu ikviens interneta lietotājs var ne tikai apgūt un pārbaudīt zināšanas par stāstu "Kauja pie Knipskas", bet arī aprunāties un izteikt savu viedokli.

Mācību līdzeklis Cibiņš palīdz iepazīt stāstu "Kauja pie Knipskas", tajā attēloto vidi un laikmetu vēsturiskā un sociālā kontekstā. Tas spēj atbildēt uz jautājumiem un virzīt sarunu vēlamajā – literārā darba izpētes virzienā, rosina domāt plašāk par morāles un ētikas jautājumiem.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti