Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Gaismas pilij – 1 gads

Kā pasargāt telefonu no vīrusiem?

Telefona vīrusi var ievākt informāciju un pat slepeni fotografēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai gan Latvijā nav konstatēts daudz gadījumu, kad viedtālruņi tikuši inficēti ar vīrusu, citur pasaulē šī problēma kļūst arvien aktuālāka. Lai pasargātu savu telefonu no inficēšanās ar vīrusu un izvairītos no sekām, jābūt piesardzīgiem un nevajadzētu pieļaut neuzmanīgu rīcību ar viedtālruni.

Viedtālrunis ir tāda pati elektroniska ierīce kā dators. Līdz ar to cilvēkiem nepieciešams ievērot tos pašus drošības pamatprincipus, kā lietojot datoru, pretējā gadījumā sekas var izvērsties nepatīkamas.

"Viens no populārākajiem ir nelikumīgu naudas līdzekļu iegūšana ar viedierīces starpniecību – klasiskais variants ir maksas telefonzvani, kas tiek veikti uz numuriem, kur samaksu iegūst uzbrucējs, bet jūs neziniet, ka jūsu telefons šādu rīcību veic.

Vēl populāri gadījumi ir šantāža, kad  tiek iegūta informācija no sociālajiem tīkliem, telefona satura," Latvijas Televīzijai pastāstīja "CERT.lv" vadītāja vietnieks Varis Teivāns.

No viedtālruņa hakeris var iegūt privātās bildes vai īsziņu saturu, ko ne vienmēr gribētos atklāt plašākai publikai. Viens no veidiem, kā iegūt vīrusu, ir - ielādējot jaunas programmas telefonā. Arī oficiālās lejupielādēšanas platformas pilnībā nepasargā no ļaunprātīgas programmatūras, tādēļ eksperti aicina rūpīgi izlasīt lietošanas noteikumus, nevis tos automātiski apstiprināt.

 "Ļoti rūpīgi ir jāskatās, ko jūs lādējat! Ir jāpaskatās, kādām funkcijām spēle tiek klāt – vai, piemēram, zvanīšanas funkcijai, vai kalendāram, vai fotoattēliem, vai mikrofonam. Lietotājam pašam ir jāizsver, vai viņš vēlas, lai kaut kāda spēle tiek klāt fotokamerai un slepeni jūs varētu nofilmēt vai nofotografēt," brīdina ”LMT” Biznesa vadības dienesta direktors Vīgants Radziņš.

Tomēr pats muļķīgākais ir telefonā ielādēt programmas un spēlītes no dažādām interneta mājas lapām, nevis oficiālajām lejupielādes platformām.

Diemžēl inficēt tālruni var arī citos veidos. "No kāda pazīstama vai nepazīstama cilvēka mēs saņemam telefonā e-pastu vai īsziņu, vai kādu citu ziņojumu, un tur parādās aktīvā saite uz kādu interneta mājas lapu vai kāds fails, kas šo vīrusu ieperina mūsu tālruņos," kādu no scenārijiem apraksta „Tele2” Drošības dienesta vadītājs Jānis Miķelsons.

Īpašnieks pats var neapzināties, ka viņa telefons ir inficēts. Vīrusa pazīmes var būt dažādas - viedtālrunis kļūst lēnāks, programmas sāk darboties pašas no sevis, bez jūsu ziņas citiem tiek nosūtīti dažādi ziņojumi.

Glābt viedtālruni no vīrusa vairumā gadījumu var, atjaunojot rūpnīcas iestatījumus.

Drošībai par sliktu nenāktu telefonu aprīkot ar antivīrusa programmu, tomēr arī tā ne vienmēr būs glābēja. Eksperti iesaka savu viedtālruni nedot svešiem cilvēkiem vai saviem bērniem, kuri nejauši tajā var ielaist vīrusu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti