Telavivas «WeWork» koprades telpa risina tipiskus «start-up» šķēršļus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Nesenajā Izraēlas apmeklējumā pasākums mijās ar pasākumu un gadījās pabūt desmitiem interesantu un sarunas vērtu uzņēmumu mītnēs, taču Telavivas “WeWork” koprades telpa patiesi ir garāka stāsta vērts piedzīvojums.

Iesākumā – koprades telpas ir populāra darba vide un arī organizācijas darbības modelis jaunuzņēmumiem visā pasaulē. Pat relatīvi trauslā jaunuzņēmumu ekosistēmā Rīgā ir vesela virkne koprades telpu, kas cita no citas atšķiras ar pieeju kādā veidā darboties ar uzņēmumiem un tos motivējot sadarboties vai līdzpastāvēt.

Ārpus jaunuzņēmumu vides par “WeWork” Latvijā sadzirdēja gluži nesen, pēc Ekonomikas ministra Arvila Ašeradena vizītes oktobrī Silīcija ielejā, un apsolījuma nodrošināt Latvijas jauzņēmumiem relatīvi atvieglotus noteikumus darba vietu nomai šajā – pasaules jaudīgākajā koprades telpu vidē.

“WeWork” koncepts tika radīts 2010.gadā, kad tā dibinatāji Ādams Neumans [Adam Neumann] un Migels Makkelvijs [Miguel McKelvey] vienojās kopīgajā projektā. Šobrīd “WeWork” ir pasaules lielākais koprades telpu tīkls, uzņēmums ir piesaistījis vairāk nekā divarpus miljardu investīcijas un tā tirgus vērtība tiek lēsta vairāk nekā 21 miljardu dolāru vērtībā, padarot uzņēmumu par vienu no nekustamā īpašuma gigantiem. Lai arī šis ir viens no visu laiku vērtīgākajiem Ņujorkas jaunuzņēmumiem, Neumans ir Izraēlas uzņēmējs, kurš uz savienotajām valstīm pārcēlās pēc dienesta Izraēlas jūras spēku vienībā un sākotnēji būvēja bērnu apģērbu zīmolu, kuru veiksmīgi pārdeva un tikai 2008.gadā pievērsās jaunuzņēmumu sektoram.

Ja citviet pasaulē “WeWork” sauklis ir “telpas darbam kā sevišķa pieredze”, tad Telavivas ēka modernā veidolā lūkojas uz tā saukto “garāžas stārtapu” konceptu. Mūsdienu jaunuzņēmumu folklora runā par virkni pasaules ikonu, kas radītas domubiedriem garāžā lodējot prototipus vai pie virtuves galda skrūvējot pirmo produkta modeli. Tā daudzkārt ir daļa no jaunuzņēmumu rašanās mīta – “no nekā, tik garāžā kopā ar domubiedriem mēs uzkonstruējām..”. Tagad 1000 kvadrātmetru platībā “WeWork” Izraēlā var plaukt un attīstīties priekšmetu (hardware) un IOT (lietu interneta) jaunuzņēmumi, jo šeit atrodas visas pasaules pašlaik modernākās tehnikas ierīces fizisko ierīču prototipēšanai un pat mazu sēriju ražošanai.

Vien tikai novembra sākumā "WeWork" ar partneriem Reut Group atklāja unikālo “Impact Labs” – Hazremā, Telavivā – būtiski paplašinot lietu interneta un aparatūras izstrādātāju iespējas visā Izraēlā. Bāzes punktā atrodas desmitiem industriālās klases metālapstrādes stendi un profesionālās klases 3D drukas stendi – jaunākais no Stratasys, 3DZ, Bodor un citiem augstākās klases zīmoliem. Impact labs telpas gan nav orientētas būt par vienkāršu drukas servisa punktu, lai gan tehniski tas būtu iespējams – šī unikālā profesionālo ierīču bāze tiek nodrošināta tiem jaunuzņēmumiem, kas vēlas darboties Impact Labs un ilgtermiņā pilnveidot savus produktus līdz pilnīgai gatavībai uz laišanai tirgū.

Pašlaik tā arī ir galvenā pievienotā vērtība jaunuzņēmumiem atrasties šai koprades telpā – mentoru vadībā savus sapņus pārvērst par pre-totipiem, darbojošamies prototipiem un tar jau arī par modeļiem, kuri gandrīz pilnībā kopē galaprodukta ierīces. Jāatzīmē, ka ierasti par hardware (jeb priekšmetu) jaunuzņēmumiem ir priekšstats, ka tas būs daudz ilgāk, sarežģītāk un mazāk interesanti investoriem – savā veidā, piedāvājot milzīgo “Impact Labs” darbošanās telpu, “WeWork” risina vienu no jaunuzņēmumu tipiskajiem šķēršļiem.

Man, gluži tāpat kā ikvienam starptautiskās mediju grupas pārstāvim, šī ultramodernā garāža palikusi atmiņā visspilgtāk. Jo īpaši tādēļ, ka viens no telpā esošajiem stendiem bija robots Ravi – industriālo procesu manipulators, kuru jaunuzņēmumu var lietot, lai testētu programmējamos robotu asistentu risinājumus. Robots spēj arī precīzi atkārtot cilvēka kustības un replicēt darbības, tādā veidā optimizējot konkrētu ražošanas procesa daļu līdz pilnībai.

Taču kādēļ “Impact Labs”? Šeit paralēli citām aktivitātēm norisinās arī TOM iniciatīva, kas atšifrējas kā Tikkum Olam Makers un nozīmē sevišķu akcentu iesaistot IOT produktu radīšanā cilvēkus ar īpašām vajadzībām un senioru vecuma cilvēkus. Impact Labs inženieri un produktu dizaineri ņem vērā ieteikumus, kas nāk tieši no šīm sabiedrības grupām un papildus ikdienas jaunuzņēmumu darbam, bieži veido “meikatonus” – nedēļas nogales ilguma pasākumus, kuros gatavo priekšmetus un ierīces, ar mērķi uzlabot kādu aspektu noteiktas grupas ikdienā, piemēram pielāgojot kādu elementu, piemēram ratiņkrēslā lai tas būtu ērtāks kādas konkrētas nišas pacientiem.

Un te nonākam pie atbildes, kas tad ir īpašs šajā “WeWork” – tā ir koprades resursu – uzņēmumu un tehnoloģisko ierīču sasaiste ar sabiedrības vajadzībām nišā, kas iespējams tās nelielā tirgus apjoma dēļ nekad netiktu “izaicināta” un neviens jaunuzņēmums neveidotu sevišķus produktus šai sfērai. Taču ar pasākumiem, kuros koprades telpas resursi tiek fokusēti uz konkrētiem mērķiem šādos nedēļas nogales ideju un produktu radīšanas pasākumos “WeWork” vēl vairāk izceļas plašajā koprades telpu piedāvājuma klāstā.

Te vietā uzdot jautājumu – kādas sevišķas īpašības ir katrai no Rīgas koprades telpām un vai tās to būtībā atšķiras ar ko vairāk kā adresi, sienu krāsu un nosaukumu? 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti