Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Republikāņiem vairākums ASV Kongresa pārstāvju palātā

Izveido ar simulācijas tehnoloģijām aprīkotu operāciju bloku

Studenti operēt mācās ar simulāciju tehnoloģijām aprīkotā RSU operāciju blokā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kā tas – ir atrasties operāciju zālē un uzreiz atrast vietu, lai netraucētu ķirurga un viņa palīgu darbam. Kā tas ir – griezt vai sastiprināt asinsvadus? Kā tas ir – operēt pacientu un krīzes gadījumā veikt atdzīvināšanas pasākumus? Visas šīs lietas topošajiem ārstiem iespējams apgūt ar modernu, reālistisku simulatoru palīdzību – Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) izveidots ar simulācijas tehnoloģijām aprīkots slimnīcas operāciju bloks.

RSU simulāciju instruktors Latvijas Televīzijai skaidroja: "Mēs esam tagad operāciju zālē. Kolēģi jau sākuši gatavot pacientu operācijai. Tūlīt kopā ar jums to pabeigsim. Jāsalīmē speciāls sterils audums."

Ar simulatora palīdzību iespējams drošā vidē izspēlēt dažādas situācijas. Simulators uz studentu darbībām reaģē ar elpošanas un sirdsdarbības funkcijām.

"Es kā medicīnas students, pirmo reizi būdams operāciju zālē, pats biju šokā, lai tikai kaut ko sliktu neizdarītu. Parasti visas medmāsiņas un ķirurgi aicina iekšā, bet tajā pašā laikā viņiem ir jāskatās gan uz pacientu, gan jāpieskata studenti, lai neizdara kaut ko nepareizi."

Universitātē jaunizveidotais telpu kopums vienuviet koncentrē lietas, kas paredzētas tam, lai studenti veiksmīgāk varētu apgūtu ķirurga prasmes.

RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra direktore Ieva Šlēziņa skaidroja: "Šeit studenti un jau esošie profesionāļi var apgūt un pilnveidot savas prasmes, sākot no pavisam vienkāršām lietām kā ķirurģiskā roku mazgāšana, šuvju uzlikšana, brūču aprūpe, sterila cimdu uzvilšana, līdz jau sarežģītākām procedūrām gan pie laparoskopijas simulatoriem, kur ar virtuālās realitātes palīdzību var veikt dažādas vēdera ķirurģijas operācijas, gan arī šeit pašā operāciju zālē varam izspēlēt multidisciplināras simulācijas, kurās vienlaikus darbojas gan ķirurgs, gan anesteziologs, gan operāciju māsa."

Īpaši padomāts par laparoskopisko prasmju apguvi. Pieejami gan virtuālās realitātes simulatori, gan vienkāršākas ierīces.

RSU Simulācijas tehnoloģiju attīstības vadītājs Mārtiņš Ļuļļa izrādīja: "Pietiek mums sākumā ar to, ka izmantojam slēgtu kasti, kurai nevaram redzēt cauri. Caur atverēm ievietojam iekšā īstos ķirurģiskos instrumentus. Ja pievienojam klāt kameru, tad varam skatīties displejā un apgūt laparoskopiskās prasmes, kā manevrēt ar instrumentiem. Šī aukliņa varētu būt asinsvads. Šī aukliņa varētu būt ķirurģiskais diegs, kuram vajag uzmest mezglu vai kaut kas cits."

Par piedāvātājam jaunajām iespējām gandarīti ir gan studenti, gan pasniedzēji.

"Pēc tam, kad viņš iet uz operāciju zāli, gan students ir drošs savās spējās, gan ārsti ir droši, ka students neko sliktu neizdarīs. Arī pacients ir mierīgs, ka studējošais mācās un jau ir sagatavots, un neietekmēs viņa drošību," skaidroja RSU simulāciju instruktors.

Ik gadu ar jauno tehnoloģiju palīdzību šādā veidā tiks apmācīti vairāki simti studentu, – sākot ar topošajiem ķirurgiem, acu mikroķirurgiem, operāciju māsām un beidzot ar anesteziologiem un fizioterapeitiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti