Starptautiskajā veco ļaužu dienā atzīmē 28 000 senioru apgūtās datorprasmes

1.oktobrī, Starptautiskajā veco ļaužu dienā septiņās Latvijas pilsētās pirmo reizi notika senioru datorprasmju olimpiāde. “Pieslēdzies Latvija” skolotājs Dainis Olders skaidro, ka senioriem, sākot apgūt datoru, nepieciešams vairāk laika un visgrūtāk esot tikt galā ar peli. Tomēr septiņu gadu laikā vairāk nekā 28 tūkstoši senioru ir apguvuši bezmaksas datorprasmes.

Aptuveni pirms gada Ināra pirmo reizi piesēdās pie datora. Tad datorprasmju apgūšanu uz kādu laiku pārtrauca, bet tagad, kad jau ir pensijā un brīvā laika ir vairāk, Ināra nolēma, ka mācīties ir jāatsāk: "Es daudz ko vēlējos uzzināt datorā iekšā. Man ļoti gribējās iemācīties skaistas bildītes uztaisīt. Ziedi man ļoti patīk. Vispār ļoti, ļoti īstenot savas zināšanas, apgūt tieši internetā."

Ināra mācās projektā “Pieslēdzies Latvija”. Ja sākumā dators bijis svešs, tad tagad izmanto sociālos tīklus un vairākas mājaslapas. Ināra Datoru lieto ik pārdienas. Arī aizsēdēties nekad nesanāk, jo sevi stingri kontrolē: "Pārbaudu savu e-pastu, ko man dēls uztaisīja. Man ir e-pasts. Kas ir lietderīgi – ''Skype'', ''Facebook'' pārbaudu, kas mani tur ir sameklējis, ''draugos'' atbildu. Pieņemsim, ja mani kāds ir uzaicinājis, es domāju  - vajag vai nevajag."

Bez sociālajiem tīkliem kundze brīvajā laikā daudz pēta un interesējas par savu mīļāko zemi – Austrāliju: "Man ļoti patīk apskatīties ārzemju pilsētas. Piemēram, mani ļoti interesē Austrālija. Un tad es eju iekšā ''Youtube'' caur gūgli un tad es skatos to pilsētu. Pieņemsim, Pertas pilsētu."

Šobrīd Ināra vēlās apgūt, kā lieto ''Rīgas satiksmes'' mājaslapu. Vēl īsti nesanāk, bet uzskata, kas tas būtu noderīgi.

Dainis Olders ir viens no pasniedzējiem projektā “Pieslēdzies Latvija”. Pats ir pensijas vecumā un apmāca cilvēkus, kas vēlas apgūt datorprasmes: "Citiem ir motivācija ziņas paskatīties, par sportu, politiku vai notikumiem. Citam vajag iemācīties ar banku strādāt, nosūtīt maksājumus un tā tālāk. Citiem e-pasti, citiem ''Skype'', kuriem ir radinieki ārzemēs. Katram par savu lietu, gandrīz var teikt."

Dainis ir mācījis arī jauniešus - 17 gadus bija pasniedzējs Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU). Strādāt ar senioriem esot līdzīgi: "Un nākas ar viņiem, kā ar skolniekiem. Eju klāt, viņš ir uzrakstījis. Saku – apvelc ar aplīti, ka tā tev būs parole. Un tālāk neeju, kamēr katrs to izdara. Viņi, jā, jā, atcerēšos. Nu, neizdodas tik viegli."

Seniori vēlas, lai viņus māca cilvēks gados. Jaunie esot pārāk ātri un tāpēc nevar uztvert mācīto. Dainis arī atklāj, ka senioriem vislielākās grūtības sagādā darbs ar pelīti, jo tur vajag veikt precīzas kustības. Ar pārējo gan tiek galā labi. Protams, neiztiek arī bez satraukuma mirkļiem: "Viņiem nedrošība rodas tad, ja viņš uzklikšķina blakus un pēkšņi parādās uznirstošā izvēlne, viņš nezina, kā to dabūt vaļā, viņš sēž. Tādas dažās pamatlietas jāstāsta sākuma pacietīgi, bet tad aiziet viņiem."

Seniori datoru var apgūt trīs līmeņos. Pirmajā - pamati, kā ieslēgt datoru, lietot peli. Otrajā - kā lietot internetu, "Skype" un e-pastu. Trešais - ekspertiem - tur arī foto un video apstrāde.

Pēc deviņām stundu garām nodarbībām ir jākārto eksāmens. Dainis stāsta, ka tas parasti izdodas, kas nozīmē, ka seniors iegūst arī sertifikātu par iemaņu apguvi. Šobrīd vecākā projekta dalībniece interneta pasauli vēlas iepazīt jau cienījamos - 86 gados.

Olimpiāde - zināms izaicinājums

Ceturtdien notikušās olimpiādes pirmajā daļā senioriem bija jāveic seši uzdevumi, kuros jāizmanto meklēšanas programmas, bet otrajā daļā ar komandām no datora jāvada lego robots. Olimpiādes uzvarētāji tiks noteikti piektdien, kad būs apkopoti rezultāti no visām olimpiāžu vietām.  

Pirmajā olimpiādes kārtā, katram  20 minūšu laikā jāveic seši uzdevumi, kas galvenokārt saistīti ar meklēšanas programmu lietošanu. Uzrunātās kundzes, kuras datorprasmes apgūst projektā ''Pieslēdzies, Latvija'',  atzīst, ka uzdevumi nav bijuši grūti, bet laika ir bijis pārāk maz.

  Olimpiādes dalībniece no Jelgavas Ārija Lamberga stāstīja, ka viņu internetā interesē ziņu portāli, “arī kultūras pasākumi, sporta pārraides”.

Lielākoties seniorus datorzinības interesē, lai sociālajos  tīklos varētu sazināties ar bērniem, kā arī apgūtu dažādus rokdarbu veidus, bet olimpiādes otrais uzdevums - ar datora palīdzību dot komandas lego robotam - bija pārsteigums visiem. Un liels bija visas komandas prieks, kad robots paklausīgi atvēra muti.

Olimpiādes dalībniece Lidija Pudāne atzīst, ka “tas bija tiešām izaicinājums, un, ja kolēģes nebūtu tā bīdījušas, es droši vien neietu priekšā un visiem nedemonstrētu”.

“Nosaukums olimpiāde jau ir kaut kas tāds...liels un varens, bet zināšanas ir jāpārbauda. Tas tā droši vien veicina arī tālāku attīstību,” saka Lidija.

 Senioru datorprasmju olimpiāde  notika arī Rīgā, Daugavpilī, Rēzeknē, Jēkabpilī, Liepājā un Cēsīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti