Spriedums vēja tuneļu patentu lietā gaidāms 8. oktobrī

Oktobra sākumā gaidāms spriedums Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) strīdā ar SIA ''Wind Tunnel Technologies'' par vēja tuneļa patenta sakritību ar universitātes jau iepriekš izgudroto un patentēto. Universitāte vēlas, lai tiesa uzņēmuma patentu atzītu par spēkā neesošu, jo tajā neesot nekādu novitāšu. Savukārt vēja tuneļa tehnoloģiju uzņēmums uzskata, ka patents atšķiras, jo darbojas praksē.

Rīgas Tehniskā universitāte arvien tiesājas ar uzņēmumu "Wind Tunnel Technologies", kas saistīts ar SIA "Aerodium" īpašniekiem, par pārvietojama vēja tuneļa patentu. 2009. gadā RTU iesniedza Patentu valdē darbu ar nosaukumu ''Vertikālas gaisa strūklas ģenerators cilvēka brīvajam lidojumam'', un pēc mēneša vēja tuneļu uzņēmums iesniedza savu iekārtas patentu - "Transportējams gaisa akrobātikas simulators". Universitātes puses aizstāvis Jevgēnijs Fortuna skaidro, ka abiem vēja tuneļa tehnoloģijas patentiem ir būtiskas sakritības.

„RTU konstatēja, ka vairākas aeromehāniskās sistēmas daļas, ko izstrādāja RTU zinātnieku kolektīvs, ir redzamas arī „Wind Tunnel Technologies” patentā. Šajā tiesas etapā es vēl nevaru runāt par to, ka tas ir kopēts vai tur bijušas kādas prettiesiskas darbības, bet tas bija iemesls, kāpēc prasības pieteikums tika iesniegts - izgudrojums nav izklāstīts tik skaidri, lai lietpratējs to varētu realizēt bez papildu jaunrades,” skaidro Fortuna.

Tiesvedība norit kopš 2011. gada, to ievilkusi arī otras puses procesa laikā iesniegtā pretprasība, lūdzot savukārt RTU patentu, ko savulaik veidojis Aviācijas institūta profesors Valērijs Ušakovs, atzīt par spēkā neesošu, jo tas esot teorētisks un nepilnīgs, bet uzņēmuma vēja tunelis atšķiras un darbojas praksē, klāstīja advokāts Armīns Pētersons:

„No sākuma viņi strādāja kopā ar profesoru Ušakovu, bet, kad uztaisīja to tuneli, kas bija pirmajā patentā, izrādījās, ka tas salūza un tika izmests, jo nedarbojas. Bet tagad tas jaunais „Wind Tunnel Technologies” patentētais strādā, tas tika demonstrēts Maskavā, pārdots Kazahijā un tāda pati konstrukcija tika demonstrēta Pekinā. Patiesībā princips ir tāds, ka visi vēja tuneļu patenti ir gandrīz vienādi, katrs atšķiras ar kādām būtiskām pazīmēm, kuras ir maz, jo nodrošina kādus jaunus efektus.”

Spriedums Rīgas apgabaltiesā vēja tuneļa patentu lietā plānota 8. oktobrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti