Brīvības bulvāris

Sabiedrība pieņem cits citu cilvēciskā līmenī, ne politiskā. Saruna ar Mārtiņu Kaprānu

Brīvības bulvāris

Kara kulturālās sekas un blakusefektus izjutīsim visasāk. Saruna ar filozofu Igoru Gubenko

20. gs. posttraumatiskais sindroms un Ukrainas kara bailes. Saruna ar Agitu Lūsi

Sociālantropoloģe: Kara liecinieku traumas var pārmantot nākamajās paaudzēs

Kara liecinieku psiholoģiskās traumas atstāj emocionālu nospiedumu ģimenēs, ko var pārmantot arī no paaudzes paaudzē. Tāpēc šobrīd tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuru ģimenes locekļiem ir traumatiska pieredze no 1940., 1941. vai 1949. gada, trauksmes līmenis varētu būt augstāks, Latvijas Radio raidījumā “Brīvības bulvāris” vērtēja sociālantropoloģe, filozofe un Rīgas Stradiņa universitātes docente Agita Lūse.

“Varētu būt traumas, kas ir tiešām pārnestas, pārmantotas no paaudzes paaudzē. Iespējams, ka gan Pirmā pasaules kara dalībnieku traumas caur viņu attiecībām ģimenēs, gan Otrā pasaules kara zaudējumi, šķiršanās, tuvu cilvēku pazaudēšana atstāj emocionālu nospiedumu ģimenēs.

Arī bērni to izjūt, un tas tiešām var ilgt gadu desmitiem,” norādīja Lūse. 

Šobrīd, ņemot vērā Ukrainā notiekošo kara darbību, par traumu, kas būtu atstājusi pastāvīgu iespaidu uz Latvijas iedzīvotāju psihēm, īsti nevar runāt, taču daudzi noteikti piedzīvo ilgstošu trauksmi, viņa vērtēja.

“Daži to varbūt izjūt vairāk, iespējams, pat savas nodarbošanās dēļ. Zinu savu paziņu vidū [cilvēkus], kas uzskata, ka viņu atrašanās atbildīgā amatā varētu pat viņus potenciāli apdraudēt tieša kontakta situācijā, ja tiešām šeit arī notiktu kāda okupācijas darbība.

Tāds scenārijs ir varbūt fantāzijā vairāk balstīts, nevis situācijas prognozēšanā, bet šī trauksme noteikti cilvēkos pastāv,” atzina Lūse.

Sociālantropoloģe pieļāva, ka tiem, kam ģimenē iepriekšējās paaudzēs bijusi 1940.,  1941. vai 1949. gada pieredze, trauksmes līmenis varētu būt augstāks.

“Tas tomēr ir kaut kāds naratīvs, kas ģimenē ir nostiprinājies – tieši par šī Austrumu kaimiņa neprognozējamību un draudiem,” secināja Lūse. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt