Smadzeņu čips redzei un reklāmas «Zoom». Tehnoloģiju TOP

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savas iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Smadzeņu implants atjauno redzi spāņu skolotājai

Spāņu skolotāja Berna Gomeza savulaik diezgan strauji zaudēja redzi nervu bojājumu dēļ, taču nesen, pateicoties Jūtas universitātes un Migela Hernandeza universitātes zinātnieku centieniem, pedagoģei ar elektrodu implanta palīdzību sāk atjaunot redzi, ziņo techspot.com.

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Revolucionārais izrāviens redzes atjaunošanai ir panākts ar “Moran|Cortivis Prosthesis” implantu — ierīci, kas sastāv no 96 elektrodiem, kurus pievieno  pacientes smadzeņu garozai, kas atbild par redzes nodrošināšanu. Elektrodi var tik stimulēti konkrētās kombinācijās, lai tie raidītu uz pacientes smadzenēm attēlus. Lai gan pagaidām Gomeza ar to palīdzību redz gaismas punktus, horizontālas līnijas un atsevišķus burtus, taču tas ir liels sasniegums cilvēka redzes atjaunošanā, jo attēli tiek padoti smadzeņu garozai bez starpniekiem.

2. Videozvanu platformas kļūst arvien daudzveidīgākas

Videozvanu platformu izaugsme un attīstība turpinās, uzņēmumam “Microsoft” paziņojot piedāvās 3D virtuālos cilvēku avatarus, savukārt “Zoom” uzsākuši testus ar platformā izvietotām reklāmām.

Neilgi pēc tam, kad “Facebook” mātes kompānija nomainīja savu nosaukumu uz “Meta Platforms”, tā signalizējot tās jauno attīstības ciklu, kas vērsts uz paralēlās, digitālās pasaules veidošanu, “Microsoft” izziņoja, ka nākamgad “Teams” platformai tiks pievienota tās “Mesh” platforma, kas sajauc realitāti ar virtuālo pieredzi. “Teams” platformā varēs izveidot savu virtuālo 2D un 3D avataru izmantošana brīžos, kad negribēsies slēgt iekšā kameru. Tas pat spēšot interpretēt balss intonācijas, lai avatars atspoguļotu teikto arī savā mīmikā. Tiks veidotas arī virtuālās sapulču telpas, kurām pieslēgties ar VR brillēm, ziņo theverge.com.

Konkurenti no “Zoom” savukārt izzina iespējas “Basic” līmeņa lietotājiem rādīt reklāmas, kas ļaušot iegūt papildus investīcijas un turpināt attīstīt platformu lietotājiem bez maksas. Reklāmas parādīsies, pieslēdzoties sapulcei, ko būs uztaisījis cilvēks ar “Basic” līmeni, bet, iespējams, reklāmas būšot redzamas arī citviet, ziņo techcrunch.com. Jāizceļ, ka pagaidām uzņēmums neplāno rādīt reklāmas tieši sapulču laikā.

3. “Tesla” uzlādes stacijas Nīderlandē ļauj izmantot konkurentu auto

Elektroauto uzņēmums “Tesla” Nīderlandē sācis pilotprojektu, ļaujot citas markas automašīnām pieslēgties pie “Tesla Supercharger” uzlādes punktiem, vēsta theverge.com

Šī ir pirmā reize vēsturē, kad autoražotājs atver savas patentētās uzlādes stacijas citu uzņēmumu elektroautomašīnām, tā dzīvē realizējoties Īlona Maska plānam pievērst ar vien vairāk autovadītājus tieši ar elektrību darbināmajiem spēkratiem.

Desmit uzlādes punktos Nīderlandē citu elektroauto īpašnieki varēs pieslēgties “Supercharger” tīklam, lejupielādējot jaunāko “Tesla” viedtālruņu lietotni. Tieši Eiropa ir laba vieta šim eksperimentam, jo tās standarti nosaka, ka elektroauto savienojumiem ir jābūt vienādiem. Turpretī ASV būtu nepieciešami pārveidotāji.

4. 99% Latvijas jauniešu ikdienā regulāri izmanto internetu

Latvijā kopumā 91,1% mājsaimniecību ir pieejams internets, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) veiktās ikgadējā iedzīvotāju aptauja par informācijas un komunikāciju tehnoloģiju lietošanu mājsaimniecībās.

2021. gadā, salīdzinot ar 2020. gadu, par 1,9 procentpunktiem pieaudzis mājsaimniecību īpatsvars, kurās pieejams platjoslas internets. Latvijā pēc Latvijas Valsts radio un televīzijas centra platjoslas projekta tas ir savienojums ar ātrumu vismaz 30 Mbit/s. Pilsētās platjoslas internets pieejams 90,7 %, bet laukos – 87,1 % mājsaimniecību.

Par 2,8% jeb kopumā līdz 89,7% pieaudzis arī regulāro interneta lietotāju skaits jeb tie, kas lieto internetu vismaz reizi nedēļā. Jauniešu vecuma grupā (16–24 gadi) internetu regulāri lieto 99% iedzīvotāju, 25–54 gadu vecumā grupā – 96,3 %, bet 55–74 gadu vecumā grupā – 75,9 % iedzīvotāju.

5. Kazahstāna tomēr nevarēs dzēst “Facebook” saturu

Nedēļas sākumā Kazahstānas valdība neilgi pēc tās draudiem bloķēt “Facebook” paziņoja, ka ir vienojusies ar “Meta Platforms” par to, ka tai piešķirs īpašas tiesības no “Facebook” dzēst saturu, kuru tā uzskata par kaitniecisku, rakstīja Radio Brīvā Eiropa portāls.

Tā būtu unikāla situācija, valsts valdībai spējot iejaukties platformas saturā. “Meta” runasvīrs Bens Makkonagijs otrdien gan noliedza šo ziņu patiesumu.

Kā ziņu aģentūrai “Reuters” skaidroja Meta pārstāvis, pasaules valstu valdībām ir speciāli izveidoti saziņas kanāli, kurās tās var ziņot par saturu, kas šķietami pārkāpj valsts likumus: “Mēs sekojam globāli vienotam procesam individuālo pieteikumu izskatīšanā, kas ir neatkarīgs no jebkuras valdības un ir saskaņots ar “Facebook” politikām, vietējiem likumiem un starptautiskiem cilvēktiesību standartiem.”

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti