Slikto laika apstākļu dēļ NASA atliek pirmā privātā pilotējamā kosmosa kuģa «Crew Dragon» startu

Floridā ASV trešdien, 27.maijā, bija paredzēts vēsturisks notikums – pēc deviņu gadu pauzes ASV astronautiem bija paredzēts pacelties debesīs no Amerikas zemes ar pašmājās būvētu kuģi. Vēsturiskajā misijā “Demo 2” amerikāņu astronautiem Robertam Benkenam un Duglasam Harlijam bija paredzēts doties ar ASV kompānijas “SpaceX” būvēto kuģi "Crew Dragon", taču slikto laika apstākļu starts ir atlikts un pārcelts uz sestdienu, 30. maiju. 

Par lidojuma atlikšanu tika paziņots apmēram 16 minūtes pirms starta, jo virs Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas Kenedija kosmosa centra Floridā savilkās negaisa mākoņi.

Tagad starts paredzēts sestdien 30. maijā pulksten 15.22 pēc vietējā laika. Pašlaik prognozēts, ka pastāv 60% iespējamība, ka tad būs labi laika apstākļi, taču Floridā pavasaros ir liela vētru iespējamība, norāda BBC.

Par lidojuma atlikšanu tika paziņots apmēram 20 minūtes pirms gaidāmā starta.

"Diemžēl mēs šodien nepalaidīsim [nesējraķeti]," "SpaceX" startu direktors Maiks Teilors paziņoja Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) astronautiem Bobam Bēnkenam un Daglasam Hērlijam.

Kosmosa kuģa pacelšanās bija paredzēta ap pusdivpadsmitiem vakarā pēc Latvijas laika.

Šis notikums tika dēvēts par jaunu lappusi ASV kosmosa vēsturē, jo pēdējos deviņos gados ASV astronauti kosmosā ir nokļuvuši tikai ar Krievijas palīdzību. Par viena astronauta vietu Krievijas kosmosa kuģī “Sojuz” ASV nācās maksāt vismaz 80 miljonus dolāru.

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Video angļu valodā - intervija par plānoto misiju ar astronautiem Robertu Benkenu un Duglasu Harliju.
 

Pirmo reizi pasaules vēsturē cilvēkus kosmosā bija paredzēts vest privātas kompānijas būvētam kosmosa kuģim. NASA par šo vēsturisko soli izšķīrās pirms vairākiem gadiem, slēdzot līgumu ar pasaulē pazīstamās autoražošanas kompānijas "Tesla" īpašnieka Īlona Maska uzņēmumu “SpaceX” un aviobūves gigantu "Boeing”. Pirmie savu kuģi ceļojumam kosmosā paguva sagatavot “SpaceX”. Līdz šim "SpaceX" ir bijusi pieredze kravas raķešu radīšanā, cilvēki uz tās radīta kosmosa kuģa klāja kāps pirmo reizi.

Zinātnes žurnāliste Sandra Kropa LSM.lv uzsvēra, ka šis starts ir ilgi gaidīts, jo “SpaceX”, būdama privāta kompānija, jau sen sevi ir pieteikusi kā ļoti nopietnu spēlētāju kosmosa industrijā. “Katrs solis, ko savu ambīciju īstenošanā spēris tās dibinātājs Īlons Masks, ir realitātei pietuvinājis cilvēka sapni par nokļūšanu kosmosā daudz ērtāk, lētāk un efektīvāk,” skaidroja Kropa.

“Liela nozīme “SpaceX” būvētajām raķetēm, protams, ir, tajā, ka tās ne tikai iezīmē NASA neatkarību no Krievijas, bet arī ievērojami samazina izmaksas cilvēku nogādāšanai Starptautiskajā Kosmosa stacijā. Manuprāt, šī diena ir kārtējā Īlona Maska uzvara ceļā uz saviem kosmosa apguves plāniem. Viņš sapņo par cilvēka došanos uz Marsu, un, lai arī līdz tam vēl kāds brītiņš jāpagaida, šī ir viena no mazajām uzvarām, kas bruģē pamatīgāku un daudzsološāku ceļu uz lielā mērķa sasniegšanu,” par notikuma nozīmi stāstīja žurnāliste.

Tehniskā puse veiksmīgam startam no Kenedija kosmosa centra ir sagatavota. Lai nogādātu ASV astronautus Starptautiskajā kosmosa stacijā, jāsagaida vien labvēlīgi laikapstākļi. NASA vadība ziņoja – tendences ir labvēlīgākas nekā nedēļas sākumā un iespējamība, ka starts tiešām notiks šovakar, ir 60 procentus liela.

Plānotais ilgums misijai uz Starptautisko kosmosa staciju ir no mēneša līdz trim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti