Digitālās brokastis

Apskatā "Garmin Fenix 7" un "Garmin Venu 2 Plus" viedpulksteņi

Digitālās brokastis

Tehnoloģiju ietekme uz redzi un redzes tehnoloģijas ar Kristīni Detkovu un Inesi Gansausku

Tehnoloģiju ziņu topā: gredzenveida austiņas, runājošs čatbots un lidojoši taksometri

Sirsniņas «Instagram» stāstos, gredzenveida austiņas un lidojoši taksometri. Tehnoloģiju ziņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. Apkārtējās vides skaņu tverošas austiņas

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Tehnoloģiju uzņēmums “Sony” laidis klajā jaunākās austiņas – “LinkBuds”. Austiņu  unikālais piedāvājums ir to divdaļīgā forma — mazs olītis, kas ieguļas auss gliemežnīcā un gredzens ar caurumu vidū, kas liekams tuvāk ārējai auss ejai. “Sony” to dēvē par “never off” jeb “nekad neatslēdzies” pieredzi, lai varētu dzirdēt kā mūziku, tā apkārtējā vidē notiekošo, austiņas neizņemot.

Pārsteigums ir arī to kontrole — dubults pieskāriens, lai, piemēram, palielinātu skaļumu, ir jāviec nevis, spiežot uz austiņas, bet gan blakus ausij tuvāk deniņiem. Austiņas saglabā Sony “speak-to-chat” funkciju, kas pieklusina skanējumu, sākot sarunas. Mikrofons savukārt slāpējot apkārtējos trokšņus, lai sarunas kvalitāte būtu augstāka. Protams, austiņām nav skaņu slāpēšanas funkcija to gredzenveida formas dēļ. Austiņas glabājas kastītē, kura kalpo arī kā ārējā baterija, lai austiņas uzlādētu atkārtoti.

“Sony” izveidojusi sadarbību ar “Microsoft”, lai izmantotu tās apkārtējās vides audio gidu “Soundscape”, un kā partneris pievienojies arī “Niantic”, kuri lūkos izmantot austiņu īpašības, lai padarītu ar skaņām, piemēram, tādu spēli kā “Pokemon Go” vēl pietuvinātāku realitātei.

DB video saruna par austiņu tehnoloģijām

2. Tet čatbots Anete nākotnē varēs sarunāties

Tehnoloģiju un izklaides uzņēmums “Tet” ir pabeidzis darbus pie mākslīgā intelekta latviešu valodas projekta “teksts uz balsi”, kas nozīmē automātisko audio tekstu transkribēšanu rakstiskajā formātā, informēja uzņēmuma pārstāvji. Vienkāršāk sakot, teksti audio ierakstos tiks pārvērsti teksta formātā, kas palīdzēs automatizēt klientu apkalpošanas procesus.

Ar tehnoloģijas palīdzību ir iespējams izveidot virtuālo asistentu, kas ir spējīgs ne tikai nolasīt tekstu, kā tas tiek darīts robotzvanos, bet arī “saprast”, ko saka klients, un pilnvērtīgi atbildēt uz jautājumiem. Izveidotais risinājums ir unikāls ar to, ka ir izdevies sasniegt latviešu valodas transkribēšanas precizitāti 95% apmērā, kas nozīmē, ka teksts tiek transkribēts gandrīz pilnībā pareizi.

“Tet” risinājums ir pagaidām paredzēts klientu apkalpošanai. Uzņēmuma pārstāvji prognozē, ka tuvākajā laikā, pieslēdzot “balss uz tekstu” tehnoloģiju, arī Anete varēs atbildēt uz personificētajiem klientu jautājumiem.

3. Instagram ievieš “patīk” iespēju “storijos”

Sociālais tīkls “Instagram” ievieš jaunu iespēju paust patiku par kāda cilvēka īslaicīgo “storijo” (stāstu) publikāciju ar “patīk” funkciju. Līdz šim reakcijas uz stāstiem bija iespējamas, taču katru reizi ieraksta autors saņēma paziņojumu “Instagram” čatā līdzīgi kā gadījumos, kad kāds atsūta ziņu.

Apskatot citu lietotāju stāstus, blakus ziņas nosūtīšanai būs arī maza sirsniņas ikona. Ieraksta autors varēs aplūkot saņemtās sirsniņas atsevišķā skatā, un čats turpmāk būs brīvs no šādiem paziņojumiem. Sakrāto sirsniņu skaits būs tikai autora zināšanai – tās neuzrādīsies, citiem aplūkojot stāstus, stāsta portāls TheVerge.com.

4. Dienvidkorejā plāno šajā desmitgadē ieviest lidojošos taksometrus

ASV uzņēmums “Joby Aviation” kopā ar “SK Telecom” plāno Dienvidkorejā piedāvāt gaisa taksometru pakalpojumus. Jaunā partnerība ļaus braucienu pasūtīšanai izmantot vietējo mobilitātes platformu “T Map Mobility”, savukārt šādu servisu ASV tirgū varētu nākotnē izmantot “Uber” platformā, ASV mobilitātes platformai esot “Joby” investoram.

“Joby” lidaparāti vēl ir prototipu stadijā, taču ir uzstādījuši ambiciozu mērķi ar S4 modeli, kuram vajadzētu spēt nolidot 240 km ar maksimālo ātrumu 320 km/h. Šobrīd vēl nav zināms, kad “Joby” propelleru vertikālās pacelšanās lidaparāti nonāks līdz reālai darbībai, jo vēl priekšā ir, tai skaitā, lieli juridiski izaicinājumi, taču Dienvidkoreja ir apņēmības pilna līdz 2025. gadam samazināt sastrēgumu gūzmu Seulā, vēstī portāls Techcrunch.com.

5. Pieci gadi Krievijas cietumā par ēkas spridzināšanu Minecraft spēlē

Pusaudzim Krievijā tiesa piespriedusi piecu gadu cietumsodu par plāniem spēlē “Minecraft” uzspridzināt virtuālo Krievijas Federālā drošības dienesta (FDD) ēku. 16 gadus vecais Ņikita Uvarovs kopā ar vēl diviem draugiem “Minecraft” videospēlē plānoja uzbūvēt virtuālu drošības dienesta ēku un pēc tam ļaut citiem lietotājiem to spridzināt.

Militārā tiesa Sibīrijā puisi apsūdzēja par “gatavošanos un trenēšanos vēlāka terorakta pastrādāšanā”, piespriežot piecus gadus kolonijā. Daļu soda Ņikita ir jau izcietis, jo nebrīvē atrodas kopš 2020. gada rudens. Tikmēr pārējie divi iesaistītie pusaudži tikuši pie nosacīta soda, jo sadarbojušies ar izmeklētājiem. Pēc izmeklētāju teiktā, pusaudži mācījās izgatavot arī paštaisītus sprādzienbīstamus priekšmetus un trenējās tos uzspridzināt pamestās ēkās. Tiesas procesa laikā Uvarovs gan noliedza, ka būtu plānojis ko spridzināt. Savu vainu viņš neatzina un sacīja, ka, ja viņam tiks piemērots cietumsods, viņš to izcietīs “ar tīru sirdsapziņu”, raksta portāls Kursors.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti